Vilnius, gegužės 22 d. (ELTA).
Pakoreguotam nekilnojamojo turto (NT) mokesčio projektui ketvirtadienį įveikus pirmąjį balsavimą Seime, prezidentas Gitanas Nausėda vis dar turi priekaištų finansų ministro komunikacijai. Vis tik šalies vadovas sako, jog įtraukti NT mokesčio pakeitimai atsakė į kai kuriuos visuomenės klausimus ir sumažino jų nepasitenkinimą.
„Tas komunikavimas pradėjo vykti, bet jis toks truputį chaotiškas“, – TV3 televizijai sakė G. Nausėda, paklaustas, kaip šiuo metu vertina anksčiau kritikuotą finansų ministro Rimanto Šadžiaus komunikaciją NT mokesčio klausimu.
Tiesa, pasak prezidento, į naujausiame NT projekte numatyti pakeitimai atsakė į kai kuriuos visuomenės keliamus ir klausimus, todėl mažina ir kilusį gyventojų nepasitenkinimą.
„Tai, kas buvo padaryta pastaruoju metu, yra iš esmės mėginimas atsižvelgti į skirtingą situaciją Lietuvos savivaldybėse, suteikti daugiau galių savivaldybėms pačioms nustatyti tiek tarifus, tiek neapmokestinamąjį pajamų dydį, ir tam tikra prasme tai nuėmė tą garą, nepasitenkinimo garą, kuris buvo“, – pridūrė jis, akcentuodamas, jog jei NT mokesčio projektas nebūtų pakoreguotas, nuo kitų metų mokesčiai už būstą būtų stipriai išaugę dėl padidėjusių NT verčių.
„Jeigu nieko nebūtų daroma ir būtų palikta viskas taip, kaip yra dabar, nuo kitų metų būtų tekę mokėti kur kas didesnius NT mokesčius dėl to, kad kyla mokestinės vertės, jos pritaikomos prie naujų aktualijų. Ir tai tikrai nebūtų buvę gerai“, – sakė G. Nausėda.
ELTA primena, kad ketvirtadienį, antru bandymu, NT mokesčio projektas įveikė pirmąjį balsavimą.
Seimas svarstys Finansų ministerijos siūlymą, kad pirmas asmens būstas nekilnojamojo turto (NT) mokesčiu gali būti apmokestinamas mažiausiai nuo 10 tūkst. eurų vertės jo „grindų“.
Naujas NT mokestis – Vyriausybės mokesčių pertvarkos paketo dalis.
Pirmą balsavimą Seime antradienį įveikė pelno mokesčio didinimas 1 proc. punktu, gyventojų pajamų apmokestinimo pokyčiai, įvedant tris progresinius tarifus 20-32 proc. intervale bendrai pajamų sumai, „cukraus“ mokesčio arba akcizo saldiesiems gėrimams įvedimas.
Taip pat bus svarstoma atsisakyti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos šildymui, karštam vandeniui bei malkoms – tarifas siektų 21 proc., o ne 9 proc. kaip dabar.
Be to, bus svarstomas ne gyvybės draudimo mokesčio įvedimas – 10 proc. būtų apmokestinama didžioji dalis draudimo įmokų, o šio vadinamojo Saugumo įnašo pajamos būtų skirtos gynybai.
Ministerija skaičiavo, jog priėmus visus mokestinius siūlymus į valstybės ir savivaldybių biudžetus kitąmet papildomai būtų surenkama 248,7 mln. eurų, o 2027 m. – 624,6 mln. eurų.
Dalis papildomų pajamų turėtų būti skirta krašto apsaugai finansuoti – kitąmet jai papildomai sukaupti planuojama 306 mln. eurų, 2027 m. – 523,6 mln. eurų.
person Austėja Paulauskaitė (ELTA)