Vilnius, gegužės 6 d. (ELTA).
Prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas sako netikintis, jog įtampą valdančiųjų gretose sukėlęs balsavimas dėl socialdemokrato Arūno Dudėno teisinės neliečiamybės panaikinimo gali sugriauti koaliciją.
„Dudėno klausimas gal kažkiek sujudino viską, bet ar tai yra kažkoks akmenėlis, dėl kurio nuvirs koalicijos vežimas – visi suprantame, kad ne“, – LRT televizijai antradienį sakė F. Jansonas.
Pasak jo, demokratų „Vardan Lietuvos“ pareiškimų apie svarstymus trauktis iš valdančiosios daugumos nereikėtų sureikšminti. F. Jansono teigimu – tai yra natūrali politinio proceso dalis.
„Aš pakankamai skeptiškai žiūriu į visus tuos apsižodžiavimus, grasinimus ir siūlymus – tai yra nuolatinis politinio proceso lydimasis veiksnys. Vieni kitiems pagrasina, iškelia ultimatumą, po to jį pamiršta. Gyvename tokioje aplinkoje ir tokioje visuomenėje – daug kas kažką pasako šiandien, o rytoj klausia, ar aš taip sakiau“, – kalbėjo prezidento patarėjas.
„Kol balsavimų nėra, kol Seimo nariai nepaspaudė mygtuko ir nepadarė to, kuo grasino, viską priimi kaip tam tikrą politinio žaidimo ir politinio spaudimo priemonę“, – pridūrė jis.
ELTA primena, kad praėjusią savaitę Seime žlugo balsavimas dėl socialdemokratų frakcijos nario Arūno Dudėno teisinės neliečiamybės naikinimo. Tam pritrūko vos poros balsų – už tai pasisakė tik 69 parlamentarai. Tam, jog būtų naikinamas Seimo nario imunitetas, reikia bent 71 Seimo nario balso.
Balsavime nedalyvavo 30 socialdemokratų, 16 valdančiajai daugumai priklausančios „Nemuno aušros“ atstovų, 2 demokratai „Vardan Lietuvos“, dalis opozicijos atstovų.
Vis tik, centro kairės koalicija savo sutartyje numatė, jog „bet kuris koalicijos narys, dėl kurio neliečiamybės panaikinimo į Seimą kreipiasi Generalinė prokuratūra, iš karto viešai Seimo posėdyje padaro pareiškimą, jog sutinka, kad jo neliečiamybė būtų panaikinta, nesudarant tyrimo komisijos“.
Po tokios balsavimo baigties Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio vedama „Vardan Lietuvos“ pareiškė, jog socialdemokratai pažeidė koalicinę sutartį. Netrukus po to demokratai užsiminė apie galimą pasitraukimą iš valdančiosios daugumos. Vis dėlto, trečiadienį posėdžiavusi partijos valdyba tokio žingsnio nesiėmė, tačiau paragino socialdemokratus taisyti padarytas klaidas bei akcentavo, jog demokratai negali pažadėti paramos Vyriausybės teikiamiems mokestiniams pakeitimams.
person Austėja Paulauskaitė (ELTA)