link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/seime-opozicijos-siulymas-isbraukti-r-zemaitaiti-is-delegacijos-nato-parlamentineje-asamblejoje-4246983  content_copy email

Seime – opozicijos siūlymas išbraukti R. Žemaitaitį iš delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje

Vilnius, balandžio 29 d. (ELTA).

Žemaitaitis NATO Parlamentinė Asamblėja Narys Leidimas Dirbti Slaptai Seimas Seimo pirmininkui Sauliui Skverneliui nusprendus neišduoti „Nemuno aušros“ lyderiui Remigijui Žemaitaičiui leidimo dirbti su įslaptinta informacija, opozicijos atstovai siūlo šalinti politiką iš Seimo delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje.

Šios delegacijos nariai, kaip numato Seimo pirmininko potvarkis, turi turėti leidimus dirbti su informacija, žymima grifu „Slaptai“.

Nutarimo projektą dėl pokyčių šios delegacijos sudėtyje pasirašė Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, konservatorių frakcijos seniūnas Mindaugas Lingė bei Seimo vicepirmininkė, konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Tiesa, ar ši iniciatyva sulauks palaikymo – neaišku. Nutarimo projektas įtrauktas į opozicinės Liberalų sąjūdžio frakcijos darbotvarkę. Be to, išsiskiria pozicijos ir koalicijos gretose – Seimo pirmininkas S. Skvernelis pats žadėjo imtis tokių pokyčių, tačiau premjeras, socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas tikino, jog R. Žemaitaitis gali toliau eiti šiuo metu užimamas pareigas.

ELTA primena, kad Valstybės saugumo departamentas (VSD) pateikė Seimo vadovui išvadą, kurioje prieštarauja, kad „Nemuno aušros“ pirmininkui R. Žemaitaičiui būtų išduotas leidimas dirbti su įslaptinta informacija. Atlikto patikrinimo metu VSD nustatė, jog tam tikros parlamentaro savybės bei poelgiai gali kelti grėsmę patikėtos slaptos informacijos saugumui. 

Kaip numato įstatymas, teisę dirbti ir susipažinti su įslaptinta informacija, remiantis VSD vertinimu, suteikia paslapčių subjekto vadovas – šiuo atveju, Seimo pirmininkas. Šeštadienį žurnalistams S. Skvernelis patikino, jog laikysis VSD vertinimo ir leidimo darbui su įslaptinta informacija R. Žemaitaičiui neišduos.

Be to, S. Skvernelis pažymėjo, jog inicijuos sprendimus dėl R. Žemaitaičio likimo Seimo delegacijoje NATO Parlamentinėje Asamblėjoje. Savo ruožtu abejonių dėl VSD vertinimo neslėpęs premjeras Gintautas Paluckas Eltai teigė, jog, nepaisant žvalgybos išvados, R. Žemaitaitis galėtų toliau dirbti Seimo delegacijoje NATO Parlamentinėje Asamblėjoje.

Praėjusią savaitę pats R. Žemaitaitis Eltai teigė nesureikšminantis, kad neturės galimybės susipažinti su įslaptinta informacija. Vieno iš valdančiosios daugumos lyderių teigimu, tai neturės neigiamų pasekmių ir jo darbui.

Pagal įstatymą, su informacija, žymima žemiausio slaptumo grifu „Riboto naudojimo“, gali susipažinti visi Seimo nariai, kuriems tai būtina pagal vykdomas pareigas. Kaip Eltą informavo Seimo kanceliarijos Spaudos biuro vedėja Justė Radzevičiūtė-Laugalienė, R. Žemaitaitis tokią teisę turi.

Tuo metu Seimo pirmininko potvarkis numato, kokioms pareigybėms parlamente reikia turėtų aukštesnės kategorijos leidimus dirbti su įslaptinta informacija. Pavyzdžiui, su „Visiškai slaptai“ žymima informacija gali dirbti Seimo valdyba, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariai. Tuo metu su medžiaga, pažymėta grifu „Slaptai“, dirbti gali Audito, Ekonomikos, Europos reikalų, Teisės ir teisėtvarkos, Užsienio reikalų komitetų nariai, taip pat – Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas bei jo pavaduotojas, Energetikos ir darnios plėtros komisijos bei Antikorupcijos komisijos vadovybė. Toks leidimas reikalingas ir Seimo Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijos bei Seimo delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje nariams.

person Augustė Lyberytė (ELTA)