Bukareštas, gegužės 19 d. (AFP-ELTA).
Sekmadienį vykusius įtemptus Rumunijos prezidento rinkimus laimėjęs proeuropietiškas Bukarešto meras Nicusoras Danas rinkiminę kampaniją vykdė naudodamas pokyčių šūkį ir sakė, kad nori „atstatyti“ šią Rytų Europos šalį.
Buvęs matematikos virtuozas surinko 54 proc. balsų, palyginti su 46 proc. balsų nacionalisto George‘o Simiono sąskaitoje. G. Simionas buvo iškovojęs pergalę pirmajame ture, kuris šioje su karo draskoma Ukraina besiribojančioje Europos Sąjungos (ES) ir NATO šalyje vyko gegužės 4 d.
N. Danas, kuris prieš tapdamas meru buvo aktyvistas, kovojęs su neteisėta miestų plėtra, viename Bukarešto parke susirinkusiems džiūgaujantiems rėmėjams teigė, kad Rumunijos „atstatymas“ prasidės pirmadienį, ir pavadino tai „vilties akimirka“. „Šiandienos rinkimuose laimėjo rumunų bendruomenė, norinti esminių pokyčių Rumunijoje“, – sekmadienį tikino 55-erių N. Danas.
Rumuniją, kuri yra viena iš skurdžiausių ES šalių narių, pasižyminti didele turtine nelygybe, nuo komunizmo pabaigos 1989 m. valdo ta pati politikų klasė.
Kandidatuodamas į aukščiausią valstybės postą, kurį užimantis asmuo daro didelę įtaką užsienio politikai, N. Danas reiškė paramą Ukrainai ir žadėjo išlaikyti Rumuniją „provakarietiškame“ kelyje, ragindamas rinkėjus atmesti G. Simiono „izoliacionistinį“ požiūrį.
Šokiruojantis sprendimas anuliuoti rinkimų rezultatus
N. Danas sakė, kad sprendimą dalyvauti rinkimuose priėmė po to, kai buvo anuliuoti pernai vykusio balsavimo rezultatai.
Rumunijos Konstitucinis Teismas rezultatus panaikino po to, kai buvo mesti įtarimai dėl Rusijos kišimosi, kuriuos Maskva neigė, ir masinės reklamos socialiniuose tinkluose, palankios kraštutinių dešiniųjų pažiūrų favoritui. Jam vėliau buvo uždrausta kandidatuoti.
Kilusi politinė suirutė padidino susiskaldymą šioje šalyje, kurį N. Danas tikisi užglaistyti.
N. Danas gimė ir augo Transilvanijos Brašovo apskrityje (Vidurio Rumunija). Paauglystėje jis laimėjo keletą tarptautinių matematikos konkursų ir studijavo matematiką Bukarešto universitete. Vėliau jis persikėlė į Prancūziją, kad galėtų tęsti studijas, ir Paryžiuje įgijo daktaro laipsnį, o po to grįžo į Rumuniją padėti siekti pokyčių ir kovoti su įsišaknijusia korupcija.
Organizacijai „Transparency International“ įvardijant šią šalį kaip vieną iš korumpuočiausių ES valstybių, jis tapo aktyvistu, kovojančiu su neteisėta miestų plėtra. Tada N. Danas pasuko į politiką ir kelis kartus siekė Bukarešto mero posto. 2020 m. jis galiausiai buvo išrinktas, o 2024-aisiais buvo perrinktas antrajai kadencijai.
Jis kandidatavo kaip nepriklausomas kandidatas, prieš tai palikęs savo paties įkurtą partiją USR, argumentuodamas, kad ši politinė jėga turėtų ir toliau susitelkti į kovą su korupcija, o ne į pilietines laisves, įskaitant LGBTQ teises.
N. Danas po išrinkimo meru didžiavosi, kad modernizavo sostinės šildymo sistemą ir sportui skirtus objektus bei kartu sėkmingai ištraukė miestą iš bankroto.
Santūrus būdas
N. Danas yra žinomas dėl to, kad atsargiai pasveria savo žodžius, taip pat ir dėl savo santūraus būdo. Jis buvo sukritikuotas dėl ryžtingumo stokos ir prastų komunikavimo įgūdžių.
Tačiau kovoje su G. Simionu, žinomu dėl savo protrūkių, kurie kartais yra aistringi, santūrus N. Dano būdas galbūt buvo privalumas, sako analitikai. „Jis yra labiau vadovaujančio, administracinio tipo, tačiau jis yra labai padorus, sąžiningas vyrukas“, – naujienų agentūrai AFP tvirtino politologas Sorinas Cucerai.
person Lina Linkevičiūtė (ELTA)