link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/prancuzija-kaip-akivaizdzia-apgaule-pasmerke-rusijos-skleidziamus-teiginius-kad-traukiniu-i-kyjiva-vaziaves-e-macronas-turejo-kokaino-4266799  content_copy email

Prancūzija kaip „akivaizdžią apgaulę“ pasmerkė Rusijos skleidžiamus teiginius, kad traukiniu į Kyjivą važiavęs E. Macronas turėjo kokaino

Paryžius, gegužės 12 d. (AFP-ELTA).

Prancūzija Rusija Traukinys Macronas Starmeris Merzas Kokainas Servetėlė Šaukštas Zacharova Zelenskis Dezinformacija Prancūzija paneigė socialiniuose tinkluose platinamus melagingus teiginius, kad Europos lyderiai, įskaitant prezidentą Emmanuelį Macroną, buvo pastebėti traukinyje turėję narkotikų. Paryžius pasmerkė šias „melagingas naujienas“ ir apkaltino Rusiją siekiant pakirsti pastangas pasiekti taiką Ukrainoje. 

Šį kaltinimą socialiniame tinkle X skleidė tokie asmenys kaip JAV radijo laidų vedėjas ir sąmokslo teorijų šalininkas Alexas Jonesas, o paskui platino Rusijos pareigūnai, įskaitant Užsienio reikalų ministerijos atstovę Mariją Zacharovą. 

Buvo pasidalinta tikra filmuota medžiaga iš E. Macrono, Didžiosios Britanijos ministro pirmininko Keiro Starmerio ir Vokietijos kanclerio Friedricho Merzo susitikimo traukinio kupe, kai jie šeštadienį važiavo į Kyjivą derybų su Ukrainos lyderiu Volodymyru Zelenskiu. 

F. Merzui ir K. Starmeriui įėjus į kupe, matyti, kaip E. Macronas nuima nuo stalo baltą servetėlę. Paskelbtuose pranešimuose teigiama, be jokių įrodymų, kad baltame objekte buvo kokainas. AFP ir kitų žiniasklaidos priemonių traukinyje padarytos nuotraukos parodė, kad baltas objektas buvo suglamžyta servetėlė.

Anksčiau Prancūzija perspėjo, kad Rusijos rengiamos dezinformacijos kampanijos Europoje suintensyvėjo, vykstant Maskvos karui su Ukraina. 

„Kai Europos vienybė tampa nepatogi, dezinformacija nesibodi paprastą servetėlę paversti narkotikais“, – sakoma Eliziejaus rūmų pareiškime, paskelbtame socialiniame tinkle X. „Šias suklastotas  naujienas skleidžia Prancūzijos priešai tiek užsienyje, tiek šalyje. Turime išlikti budrūs, kad nebūtų manipuliuojama“, – priduriama jame. 

Eliziejaus rūmai paskelbė nuotrauką, kurioje minimas baltas objektas priartintas, ir parašė: „Tai servetėlė nosiai išpūsti“. Po kita paskelbta trijų lyderių nuotrauka parašyta: „Tai Europos vienybė kurti taiką“.

„Akivaizdi apgaulė“ 

Užsienio reikalų ministras Jeanas Noelis Barrot apkaltino Rusiją, kad „iš paskutiniųjų“ stengiasi užkirsti kelią taikai Ukrainoje. „Dabar jūs propaguojate akivaizdžią apgaulę. Tai neatsakinga ir neįtikina“, – parašė jis, nurodęs, kad dezinformaciją paskleidė ir M. Zacharova, ir Kirilas Dmitrijevas, aukšto rango Rusijos pareigūnas, paskirtas kalbėtis su JAV dėl Ukrainos. 

Paskyrose taip pat klaidingai teigiama, kad nuotrauka padaryta po lyderių pokalbių su V. Zelenskiu, kai iš tikrųjų fotografuota lyderiams vykstant į Kyjivą. Šaukštas ant stalo, kurį paima F. Merzas, pateikiamas kaip tariamas įrodymas. 

Įrašai socialiniuose tinkluose buvo peržiūrėti milijonus kartų. Jie buvo bendrinami prancūzų, anglų ir rusų kalbomis socialiniame tinkle X, dabar priklausančiame milijardieriui technologijų magnatui Elonui Muskui, taip pat „TikTok“ ir „Facebook“. Prancūzijoje šiais teiginiais pasidalijo ir Nicolas Dupont‘as-Aignanas, vadovaujantis kraštutinių dešiniųjų partijai. 

Pats V. Zelenskis seniai sulaukia nepagrįstų Rusijos pareigūnų ir valstybinės televizijos kaltinimų, kad neva yra narkomanas. 

Ukrainos kovos su dezinformacija centras apkaltino Rusiją siekiu diskredituoti Europos lyderių remiamas iniciatyvas užbaigti daugiau nei prieš trejus metus Rusijos pradėtą karą. „Šis gėdingas incidentas byloja apie dabartinį Rusijos diplomatijos, seniai tapusios dezinformacijos įrankiu, „lygį“, – sakoma pranešime.

Prancūzija ir jos sąjungininkės Europoje jau seniai kaltina Rusiją naudojant dezinformaciją kaip ginklą, kad paveiktų viešąją nuomonę Europoje ir susilpnintų paramą Ukrainai. Prancūzijos agentūra „Viginum“, kovojanti su užsienio internetinėmis atakomis, trečiadienį pranešė, kad nuo 2023 m. rugpjūčio iki 2025 m. kovo pradžios susekė beveik 80 Rusijos dezinformacijos kampanijų, daugiausia nukreiptų į Ukrainą ir jos sąjungininkes, įskaitant Prancūziją.

 

person Viljama Sudikienė (ELTA)