Vilnius, gegužės 12 d. (ELTA).
Slovakijos premjero Roberto Fico sprendimą vykti į Maskvą per Pergalės dieną užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys vertina kaip šios valstybės pozicijos trūkinėjimą NATO ir Europos Sąjungos (ES) atžvilgiu. Pasak jo, toks vizitas kelia klausimų, ar politikas iš tiesų atstovauja europiniams interesams.
„Belieka apgailestauti. Su mumis ir NATO, ir ES esančios šalies lyderis priima sprendimą vykti į valstybės, kuri vykdo karo nusikaltimus prieš Ukrainą, agresiją prieš savo kaimynus, sostinę ir ten kažką tai švęsti. Man tai yra visiškai nesuprantama, bendruomenei tai yra visiškai nesuprantama. Tai yra buvimas kitoje valtyje. Klausimas, kieno interesais labiau veikiama – ar už Europą, ar prieš Europą“, – pirmadienį LRT televizijai teigė K. Budrys.
„Taip, tai yra tam tikras Slovakijos pozicijos trūkinėjimas ES ir NATO. Tai labai blogas ženklas. Reikia aiškiai suprasti, kas šiandien yra kas. Kas šiandien yra Rusija ir kam, kokiu tikslu yra naudojamas karinis paradas gegužės 9 d. proga – šiandieninei agresijai pateisinti. Su visu naratyvu, kaip jie kovoja, jie laimėjo. Mums tai yra sovietinės okupacijos pradžia. Lygiai taip pat nuo sovietų kariuomenės ir nuo sovietų nukentėjo ir Slovakija, tuometė Čekoslovakija. Dabar ir jiems dar prie to prisidėti? Kažkoks dar ir tam tikras aukos sindromas papildomas įsijungia. Labai blogai vertinu“, – akcentavo jis.
ELTA primena, kad gegužės 9-ąją į Maskvą vykusiems Serbijos ir Slovakijos lyderiams Lietuva neleido kirsti oro erdvės. Prezidentas Gitanas Nausėda tuomet teigė, kad toks sprendimas priimtas dėl saugumo.
Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius ir Slovakijos ministras pirmininkas Robertas Fico yra vieninteliai Europos lyderiai, kurie dalyvavo šiame parade.
ES priklausančios Slovakijos premjeras R. Fico nepaisė Briuselio perspėjimų nevykti.
Tuo metu į ES įstoti norinčiai Serbijai galioja Europos Komisijos (EK) viceprezidentės Kaja Kallas perspėjimas, kad bet koks ES šalių kandidačių atstovų dalyvavimas Maskvoje vyksiančiame gegužės 9-osios parade ar kituose šventiniuose renginiuose nebūtų palankiai vertinamas ES, nes Rusija yra šalis, kuri pradėjo ir tęsia karą pačioje Europos širdyje.
Rusijoje ir rusų bendruomenėse gegužės 9-ąją yra minima Pergalės prieš nacistinę Vokietiją diena. Tuo metu Europa Antrojo pasaulinio karo pabaigą mini diena anksčiau, gegužės 8-ąją.
Antrajam pasauliniam karui pasibaigus, Lietuva liko ją okupavusios ir represijas prieš taikius gyventojus vykdžiusios Sovietų Sąjungos sudėtyje.
person Martyna Pikelytė (ELTA)