Seulas, liepos 9 d. (AFP-ELTA).
Pietų Korėja trečiadienį repatrijavo šešis šiaurės korėjiečius, kurie anksčiau šiais metais buvo išgelbėti jūroje ir pasiprašė grąžinami namo, pranešė Seulo suvienijimo ministerija.
Gegužės mėnesį Pietų Korėjos valdžios institucijos Rytų jūroje, tarptautiniu mastu vadinamoje Japonijos jūra, aptiko keturis šiaurės korėjiečius mažoje medinėje valtyje, nuplaukusius į vandenis piečiau faktinės jūrų sienos.
Kovo pradžioje Pietų Korėjos kariuomenė vakarinėje Geltonojoje jūroje taip pat rado kitą medinę valtį su dviem šiaurės korėjiečiais.
„Pietų Korėjos vyriausybė šiandien per Rytų jūrą repatrijavo šešis Šiaurės Korėjos gyventojus, – sakoma Susivienijimo ministerijos pranešime. – Visiškai sutikus visiems asmenims iš Šiaurės Korėjos... visi šeši buvo repatrijuoti kartu.“
Manoma, kad šiaurės korėjiečiai faktinę sieną kirto atsitiktinai ir visi išreiškė norą grįžti į Šiaurės Korėją.
Tačiau jie įstrigo Pietų Korėjoje, nes Pchenjanas, paskelbęs Seulą priešu ir nutraukęs ryšius, nereagavo į Seulo bandymus susisiekti šiuo klausimu.
Abi šalys techniškai tebekariauja tarpusavyje, nes 1950-53 m. Korėjos karas baigėsi paliaubomis, o ne taikos sutartimi.
Susivienijimo ministerijos pareigūnas sakė, kad Seulas ir Pchenjanas dėl repatriacijos bendravo per Jungtinių Tautų vadavietę, kuri prižiūri paliaubas.
Ministerijos teigimu, repatriacija buvo vykdoma „laikantis“ Seulo „humanitarinės pozicijos“.
„Repatriacijos metu Šiaurės Korėjos patrulinis laivas pasirodė nurodytame perdavimo taške“, ir laivas su šiaurės korėjiečiais grįžo į Šiaurę „savarankiškai“, sakoma ministerijos pranešime.
8.56 val. tas laivas kirto Šiaurinę ribos liniją, faktinę jūrų sieną, ir „repatriacija galiausiai buvo įvykdyta sklandžiai ir saugiai“, teigė ministerija.
„Repatriacijos proceso metu ne kartą buvo patvirtinta Šiaurės Korėjos gyventojų laisva valia grįžti“, – teigė ministerija.
Praėjusį mėnesį pareigas pradėjęs eiti Pietų Korėjos prezidentas Lee Jae Myungas pažadėjo laikytis švelnesnio požiūrio į Pchenjaną, palyginti su savo pirmtaku Yoon Suk Yeolu, kuris buvo nusiteikęs priešiškai.
Lee sakė, kad sieks derybų su Šiaurės Korėja po to, kai valdant Yoonui santykiai labai atšalo ir nukrito iki žemiausio lygio per daugelį metų.
person Živilė Aleškaitienė (ELTA)