Vilnius, liepos 9 d. (ELTA).
Kipro įmonė 2012 m. būsimajam premjerui Gintautui Paluckui Vilniaus centre pardavė butą su 90 tūkst. eurų nuostoliu, o sklypą, ant kurio stovi iš dalies politiko valdomas pastatas, suformavo pats G. Paluckas, kai dar ėjo Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas, rodo naujausias Tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ ir „Laisvės TV“ tyrimas.
Naujausio tyrimo duomenimis, G. Paluckas 2012 m. sausį įsigijo dviejų kambarių butą 1940 m. statybos pastate sostinėje, Lvivo gatvėje. Anot Registrų centro, už šį butą politikas sumokėjo 57 tūkst. litų arba 16,5 tūkst. eurų.
Registrų centro duomenimis, tas pats butas 2008 m. gegužę buvo nupirktas už 107 tūkst. eurų. Taigi, skaičiuojama, kad buto pardavėjas jį G. Paluckui perleido su 90 tūkst. eurų viršijančiu nuostoliu.
Kaip teigiama žurnalistiniame tyrime, minimą būstą būsimasis premjeras pirko iš Kipro bendrovės „Grafdec Limited“. „Grafdec Limited“ pagrindine akcininke buto pardavimo metu buvo bendrovė „Conmile Holding Limited“, registruota Nasau, Bahamų sostinėje.
Tyrimo duomenimis, minima Kipro įmonė 2016 m. buvo likviduota, tačiau vis dar yra žemės po pastatu, kuriame G. Paluckas nusipirko butą, nuomininkė. Visgi, Vilniaus miesto savivaldybė informavo, kad jokių pinigų už valstybinės žemės nuomą iš „Grafdec Limited“ nėra gavusi.
Kaip nurodoma žurnalistiniame tyrime, taip pat paaiškėjo, kad sklypas, ant kurio stoti pastatas su G. Palucko pirktu butu, 2007 m. buvo suformuotas paties G. Palucko, kai šis dirbo Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriumi.
Tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ ir „Laisvės TV“ skelbia, kad aiškinantis, kas yra Kipro įmonės „Grafdec Limited“ savininkai, paaiškėjo, kad 2007 m. lapkritį ši įmonė tapo vienintele sostinėje veikusios bendrovės „Arpbergas“ akcininke. Bendrovė „Arpbergas“ veikė adresu Giedraičių g. 2-7 – apleistame pastate prie Vilniaus savivaldybės. Anot tyrimo, tuo pačiu adresu veikė ir daugiau įmonių, kurių figūruoja Aliaksando Lukašenkos režimu ir jam artimais asmenimis susijusiose istorijose. Tuo pačiu adresu veikė ir su verslininku Darijumi Vilčinsku susijusi bendrovė „Uni Trading“ – ta pati įmonė, kuri nuo 2013 metų finansavo būsimo premjero bendrovę „Sagerta“.
G. Paluckas, aiškindamas 2012 m. buto Lvivo gatvėje pirkimo kainą, akcentavo, kad tai buvo nepavykusi investicija į neįvykusį nekilnojamojo turto plėtros projektą. Premjeras nurodė, jog tuomet jis iš privataus fizinio asmens įsigijo avarinės būklės patalpas.
„Pažymėtina, jog pastatas tuo metu buvo pripažintas netinkamu gyventi, taip pat nebuvo tiekiamos nei šildymo, nei vandens, nei nuotekų šalinimo paslaugos. Patalpos (naudingasis plotas – 34 kv. m.) buvo įsigytos kaip investicinio projekto dalis ir, mano įsitikinimu, atitiko rinkos vertę vertinant realią patalpų ir pastato būklę“, – nurodė G. Paluckas.
Anot jo, Kipro įmonė 2008 m. startavo su investiciniu projektu, siekdama išpirkti dar neišpirktus butus Lvivo gatvėje esančiame pastate, tačiau ne visos patalpos buvo nupirktos.
„Dėl paskutinių dviejų likusių patalpų vyko derybos ir jų metu buvo sulygta įsigijimo kaina. Kas sąlygojo didelę sutartą patalpų kainą, nežinau, tačiau manau, kad tam įtaką turėjo faktas, jog tai buvo paskutinės neišpirktos patalpos. Susitarimą įmonei pavyko įgyvendinti tik iš dalies. Įsigytos vienos (aptariamos) patalpos, antrųjų savininkas paskutinę akimirką parduoti savo valdomas patalpas atsisakė. Investicinis projektas įstrigo ilgiems metams, kaip ir mano investicija“, – apie buto pirkimo aplinkybes ir kainą aiškino G. Paluckas.
Ministras pirmininkas teigė, kad jo žiniomis, „Gradec Limited“ lėšų kilmė ir šaltinis buvo privataus fizinio asmens paskola, kuris, tikėtina, ir buvo galutinis įmonės naudos gavėjas.
Premjeras paaiškino, kaip įsigijo apartamentus Trinapolio gatvėje
Ministras pirmininkas G. Paluckas šiame tyrime žurnalistams pateikė detalesnius atsakymus apie tai, kaip 2013 m. už 223 tūkst. eurų įsigijo apartamentus Trinapolio gatvėje, Vilniuje.
G. Palcukas nurodė, kad 2011 m. už beveik 90 tūkst. eurų pardavė anksčiau turėtą butą Žirmūnų mikrorajone
„Butą Trinapolio gatvėje Vilniuje, kaip jau minėjau, su žmona įsigijome pasitelkę banko kreditą ir šeimos lėšas. Paprastai tariant, pardaviau butą, du turėtus motociklus, automobilį, pridėjome turimas santaupas, pasiskolinome, ir įsigijome“, – nurodė premjeras.
„Mano paminėto nekilnojamo ir kito turto pardavimo 2011, 2013 metais vertė sudarė 424 tūkstančius litų (neskaitant šeimos santaupų, pajamų iš darbo santykių, individualios veiklos bei paimtos banko paskolos). Ši informacija teisėsaugos institucijų tyrėjams yra pasiekiama valstybės registruose“, – aiškino G. Paluckas.
Prie Tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ ir „Laisvės TV“ tyrimo prisidėjo tarptautinis tiriamosios žurnalistikos centras OCCRP.
Dėl G. Palucko verslo ryšių tyrimo ėmėsi ir teisėsauga
ELTA primena, kad antroje žurnalistinio tyrimo apie premjero G. Palucko verslus dalyje bubokeliami klausimai dėl Vyriausybės vadovo iki 2018-ųjų valdytos ežerų dugnų topografijos aplikaciją vysčiusios įmonės „Sagerta“ ir jos gautų šimtatūkstantinių paskolų iš verslininko D. Vilčinsko atstovautos bendrovės „Uni Trading“.
Šios informacijos aplinkybių patikslinimą Generalinės prokuratūros nurodymu jau atlieka Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), naujų detalių vertinimą atliks ir Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI).
2013 m. G. Palucko įsigyta „Sagerta“ veikė nuostolingai, tačiau gavo daugiau nei 233 tūkst. litų akcininko paskolų – nors vieninteliu bendrovės akcininku Registrų centre tuo metu buvo nurodytas G. Paluckas, savo teiktose turto ir interesų deklaracijose šių paskolų nenurodė. Tyrimo duomenys parodė, kad iš tiesų šias paskolas teikė verslininko D. Vilčinsko bendrovė – Registrų centrui atgaline data pateikta informacija, kad, 2015 m. G. Paluckui tapus Vilniaus vicemeru, jis dalį – 45 proc. – įmonės akcijų perleido valdyti būtent „Uni Trading“.
D. Vilčinskas tvirtina nebuvęs faktiniu „Uni Trading“ savininku ir G. Palucko įmonės finansų šaltiniu. Pats premjeras tyrimą atlikusiems žurnalistams teigė nežinojęs, kas kontroliavo įmonę, jo verslui teikusią kasmetines paskolas.
Ryšių su D. Vilčinsku turėjęs ir Vilniaus vicemeru dirbęs G. Paluckas taip pat sprendė dėl 6 mln. eurų savivaldybės lėšų išmokėjimo su šiuo verslininku susijusiai bendrovei „VIPC Vilnius“ už jos valdomų Profsąjungų rūmų perėmimą visuomenės reikmėms.
Ryšių tarp G. Palucko ir D. Vilčinsko – ir daugiau. 2012 m. būsimasis premjeras iš verslininko vadovaujamos įmonės įsigijo 223 tūkst. eurų vertės būstą sostinės Verkių regioninio parko teritorijoje, kurio taip pat nebuvo deklaravęs 2013 m. turto bei interesų deklaracijose.
Tuo metu pirmoje tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ ir „Laisvės TV“ tyrimo dalyje keliami klausimai dėl G. Paluckui iš dalies priklausančios įmonės „Garnis“ gautos lengvatinės nacionalinio plėtros banko ILTE paskolos. Tai įvyko G. Paluckui jau einant premjero pareigas.
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) jau pradėjo tyrimą dėl galimo G. Palucko interesų konflikto. Savo ruožtu ILTE atliko vidinį patikrinimą, kurio metu tvarkų pažeidimų nenustatyta.
Ikiteisminį tyrimą pradėjo ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), patikrinimą dėl paskolos panaudojimo aplinkybių inicijavo ir VMI.
person ELTA (ELTA)