Vilnius, balandžio 28 d. (ELTA).
Siekiant mažinti biurokratiją, aplinkos ministras Povilas Poderskis siūlys, kad norintiesiems statyti individualius namus nebereikėtų gauti statybos leidimo.
„Siūlome aiškų pokytį – atsisakyti statybos leidimų individualiems namams. Ne todėl, kad mums nesvarbu kokybė, o todėl, kad galime tą kokybę užtikrinti kitaip – per atsakomybę ten, kur ji turi būti. Tokiu atveju visas procesas – nuo projektavimo iki statybų pradžios – truktų ne metus, o apie 3–4 mėnesius. O savivaldybės galėtų skirti daugiau dėmesio tikrai svarbiems, sudėtingiems objektams“, – savo „Facebook“ paskyroje pirmadienį rašė P. Poderskis.
Anot jo, Lietuvoje kasmet išduodama apie 12–13 tūkst. leidimų statybai, o iš jų 70 proc. – individualiems namams. Taip pat esą tiek paprastiems vienbučiams, tiek sudėtingiems dvibučiams taikomos vienodos biurokratinės procedūros.
„Tai perkrauna savivaldybes, stabdo procesus ir švaisto laiką ten, kur jo tikrai nereikia“, – tikino P. Poderskis.
Pasak Aplinkos ministerijos vadovo, tai nereikštų, kad kiekvienas galėtų statyti tai, ką nori ir bet kokioje vietoje – projektus vis tiek rengtų profesionalūs inžinieriai ir architektai.
„Visa tai vyksta pagal teritorijų planavimo dokumentus ir pagal juos statyti „bet ko, bet kur“ negalima. Tiesa, jeigu turite sklypą, skirtą individualaus namo statybai – kodėl kažkas savivaldybėje papildomai turėtų pasisakyti apie jūsų galimybę realizuoti savo kūrybos teisę?“ – svarstė P. Poderskis.
„Siūlome iš proceso išimti tą vadinamąją „vidurinę grandį“, bet kartu stiprinti atsakomybę. Jei bus pažeidimai – svarstome apie baudas, priverstinį griovimą ir kitus realius svertus. Tikslas – ne paleisti betvarkę, o atverti kelią sveikai logikai: pasitikėjimas, aiškios taisyklės, aiški atsakomybė“, – teigė ministras.
Aplinkos ministras P. Poderskis pirmadienio Vyriausybės posėdyje pristatė darbo grupės, skirtos administracinės naštos mažinimo klausimams spręsti, planuojamą veiklą ir prioritetus statybų sektoriuje.
Darbo grupės veikloje taip pat planuojama peržiūrėti renovacijos reikalavimus, žemės procedūras, poveikio aplinkai vertinimo bei Taršos ir Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (TIPK) leidimų procesus.
Šios grupės nariai yra asocijuotų verslo struktūrų, Savivaldybių asociacijos, Aplinkos ministerijos atstovai.
Grupės posėdžiai vyks viešai, nuotoliniu būdu juos galės stebėti visi, besidomintys šiomis temomis. Apie posėdžius bus nuolat informuojama Aplinkos ministerijos internetiniame puslapyje.
person Vygantas Tuzas (ELTA)