link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/g-paluckas-susitiko-su-nevyriausybinemis-organizacijomis-mokestiniu-pakeitimu-silpniausi-visuomenes-nariai-nepajus-4247667  content_copy email

G. Paluckas susitiko su nevyriausybinėmis organizacijomis: mokestinių pakeitimų silpniausi visuomenės nariai nepajus

Vilnius, balandžio 28 d. (ELTA).

Paluckas Mokesčiai Nevyriausybinės Organizacijos Po pirmadienį įvykusio susitikimo su nevyriausybinių organizacijų atstovais, premjeras Gintautas Paluckas sako, jog silpniausioms visuomenės grupėms Vyriausybės siūlomi mokestiniai pakeitimai neigiamo poveikio neturės.

„Vyriausybė kiekvienoje srityje privalo rasti balansą tarp skirtingų visuomenės grupių interesų, ieškoti kuo taiklesnių, pasvertų ir naudingiausių valstybės ateičiai sprendimų. Ne išimtis – ir siūlomi mokestiniai pakeitimai, apie kuriuos toliau diskutuojame. Kaip ir žadėta, jų neigiamo poveikio silpniausi visuomenės nariai nepajus“, – Vyriausybės atsiųstame pranešime cituojamas G. Paluckas.

„Priešingai, siūlymų esmė yra ne tik efektyvesnė, bet ir socialiai teisingesnė mokesčių sistema, taip pat nemažinanti verslo konkurencingumo. To reikia ir mūsų gynybos stiprinimui, ir kokybiškesnėms viešosioms paslaugoms“, – priduria premjeras.

Susitikime dalyvavo Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo, Aplinkosaugos koalicijos, Vartotojų aljanso, Švietimo tinklo bei Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) atstovai. Jų teigimu, reikia atkreipti dėmesį į prastesnės kokybės paslaugas sveikatos, socialinės apsaugos, švietimo srityse, kurios buvo nulemtos nedidelio biudžeto ir nepakankamo jo perskirstymo. Taip pat akcentuotas ribotas paslaugų prieinamumas ir menki šių sričių darbuotojų atlyginimai.

Vyriausybės pranešime tvirtinama, kad šias problemas atliepiantys pakeitimai numatomi Finansų ministerijos parengtuose mokestiniuose siūlymuose. Teigiama, kad šiais siūlymais būtų pasiektas progresyvesnis pajamų apmokestinimas ir surenkama daugiau lėšų į valstybės biudžetą, savo ruožtu leisiantis geriau finansuoti viešąsias paslaugas ir gynybos poreikius.

Susitikime aptartas ir Finansų ministerijos pateiktas mokestinių korekcijų paketas, išsakyti organizacijų siūlymai ir pastebėjimai. Taip pat išskirtos opiausios nelygybės ir skurdo Lietuvoje sritys.

Premjeras G. Paluckas pažymi, jog siekiant šių problemų mažinimo 2026 m. valstybės biudžeto projekte Vyriausybė rengiasi įtraukti siūlymus spartesniam pensijų, taip pat vienišų asmenų pensijų didinimui, vaikus auginančių vienišų asmenų paramai.

ELTA primena, kad Rimanto Šadžiaus vadovaujama Finansų ministerija įregistravo mokesčių pertvarkos projektą ir siūlo taikyti nulinį tarifą nekilnojamajam turtui (NT), kurio vertė neviršija 40 tūkst. eurų. 

Kaip numatoma ministerijos pasiūlytame projekte, 0,1 procento tarifas būtų taikomas NT vertei nuo 40 tūkst. iki 200 tūkst. eurų. 0,2 proc. tarifas – iki 400 tūkst. eurų, 0,5 proc. tarifas – iki 600 tūkst. eurų. Galiausiai, 1 proc. tarifą siūloma taikyti nekilnojamojo turto vertei, viršijančiai 600 tūkst. eurų.

Gyventojo pajamų mokestį (GPM) siūloma dalinti į keturias tarifo kategorijas, priklausomas nuo pajamų dydžio. Metinėms pajamoms iki 36 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) būtų taikomas 20 proc. tarifas, pajamoms nuo 36 iki 60 VDU – 25 proc., nuo 60 iki 120 VDU – 32 proc. tarifas. Panašiais apmokestinimo planais valdantieji dalinosi jau anksčiau.

Ketvirtasis, naujai siūlomas tarifas, paliestų gyventojus uždirbančius virš 120 VDU ir siektų 36 proc.

Mokesčių pakeitimų projekte taip pat numatyta didinti ar panaikinti kai kuriuos lengvatinius pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifus. Tarp galimų pakeitimų – siūlymas atsisakyti PVM lengvatinio tarifo taikymo šildymui ir karštam vandeniui bei malkoms.

Dar siūloma padidinti lengvatinį PVM tarifą, taikoma apgyvendinimo, keleivių vežimo paslaugoms bei meno ir kultūros įstaigų, renginių lankymui nuo 9 iki 12 proc.  Ministerijos duomenimis, to finansinė nauda – 20,1 mln. eurų.

Visgi, ministerija siūlo sumažinti knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams taikomą lengvatinį PVM tarifą nuo 9 proc. iki 5 proc. 

Taip pat pateiktas pasiūlymas visas ne gyvybės draudimo sutartis apmokestinti 10 proc. tarifu.

person Vilius Narkūnas (ELTA)