link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/lenkijos-visuomene-svarbiausiu-monarchu-isrinko-kazimiera-didiji-4341185  content_copy email

Lenkijos visuomenė svarbiausiu monarchu išrinko Kazimierą Didįjį

Varšuva, liepos 7 d. (ELTA).

Lenkija Balsavimas Monarchai Kazimieras Didysis Istorija Palikimas Praėjus beveik septyniems šimtmečiams po mirties Kazimieras Didysis iškovojo pergalę šiais laikais – per Lenkijos istorijos muziejaus suorganizuotą balsavimą jam atiteko didžiausio Lenkijos karaliaus titulas, pranešė Lenkijos televizija.

Balsavime internetu dalyvavo daugiau nei 25 tūkst. žmonių, jis surengtas švenčiant 1000 metų sukaktį nuo pirmojo Lenkijos karaliaus karūnavimo.

Pirmuoju Lenkijos karaliumi tapo Boleslovas Drąsusis, tačiau būtent Kazimieras Didysis užkariavo žmonių širdis – ir patiktukus.

Taigi, kas lėmė Kazimiero pergalę? Pasak muziejaus direktoriaus profesoriaus Marcino Napiórkowskio, tai susiję su jo palikimu. 

„Jis buvo puikus teisės sistemintojas“, – sakė profesorius, paskelbęs balsavimo rezultatus. „Jo investicijų programa išliko neprilygstama 500 metų. Užsienio politikoje jis žvelgė į Rytus, tiesdamas kelią būsimoms dinastijoms. Net ir neturėdamas įpėdinio, jis užsitikrino karūnos ateitį. Jis tikrai užsitarnavo savo titulą“, – sakė M. Napiórkowskis.

Kazimieras valdė XIV a. ir ne veltui užsitarnavo būti vadinamas Didžiuoju. Jis įtvirtino miestus, statė pilis, reformavo teisyną ir pavertė Lenkiją politine ir ekonomine sunkiasvore, nors pradėjo valdyti vienu iš sunkiausių šaliai laikotarpių.

Antrąją vietą visuomenė skyrė karalienei Jadvygai iš Anžu dinastijos, toliau išsirikiavo pirmasis Lenkijos karalius Boleslovas Drąsusis, Vienos didvyris Jonas III Sobieskis ir Renesanso galiūnas Steponas Batoras.

Kitokią nuomonę pareiškė istorikai. 

30 mokslininkų sudarytame reitinge pirmąją vietą užėmė Kazimieras IV Jogailaitis, valdęs plačią Lenkijos ir Lietuvos karalystę. Toliau penketuke rikiuojasi Vladislovas Jogailaitis, Žygimantas II Augustas, Kazimieras Didysis ir Žygimantas Senasis. 

Pasak M. Napiórkowskio, sudarant reitingą buvo siekiama, kad žmonės „iš esmės susimąstytų apie laisvę, saugumą, pažangą – vertybes, perduodamas iš kartos į kartą“. 

„Monarchai yra simboliai, o jų palikimas padeda mums užduoti klausimą, kas padaro lyderį gerą“, –  sakė M. Napiórkowskis. 

Balsuotojai galėjo rinktis iš 28 monarchų, valdžiusių per daugiau nei 750 metų Lenkijos istoriją – nuo pirmųjų Lenkijos valstybės įkūrėjų iki paskutiniųjų valdovų prieš pat Abiejų Tautų Respublikos padalijimus. 

 

person Viljama Sudikienė (ELTA)