Tokijas, balandžio 18 d. (AFP-ELTA).
Naujasis JAV ambasadorius Japonijoje penktadienį pareiškė esąs „labai optimistiškai“ nusiteikęs dėl prekybos susitarimo tarp abiejų šalių – po to, kai Tokijo pasiuntinys muitų klausimais dalyvavo derybose Vašingtone.
Japonijos pasiuntinys Ryosei Akazawa trečiadienį susitiko su Donaldu Trumpu ir dalyvavo derybose su iždo sekretoriumi Scottu Bessentu bei prekybos atstovu Jamiesonu Greeru, siekdamas sušvelninti Baltųjų rūmų įvestus muitus.
Nors proveržio pasiekta nebuvo, iki mėnesio pabaigos planuojama surengti kitą derybų raundą.
„Man teko susitikti su dauguma aukščiausio rango pareigūnų, kurie veda derybas ir aptaria šį klausimą. Ir esu labai optimistiškai nusiteikęs, kad susitarimas bus sudarytas“, – žurnalistams sakė ambasadorius George‘as Glassas.
„Mūsų ekonomikos yra labai sėkmingos, jos yra dvi iš penkių didžiausių pasaulio ekonomikų“, – kalbėjo jis Tokijo Hanedos oro uoste.
„Be to, derybas veda geriausi ir sumaniausi Japonijos atstovai. Bei geriausi ir sumaniausi Jungtinių Valstijų atstovai. Iždo sekretorius ir prekybos sekretorius yra žmonės, kuriuos pažįstu, su kuriais esu bendravęs ir kurie puikiai išmano savo sritį“, – pabrėžė jis.
„O kai pamačiau, kad prezidentas D. Trumpas nusprendė įsitraukti pats ir įvardijo tai savo svarbiausiu prioritetu, neabejoju, kad mums pavyks ką nors pasiekti“, – teigė G. Glassas.
Japonijos įmonės yra didžiausios JAV investuotojos, o Japonija – svarbi Vašingtono strateginė sąjungininkė Azijos ir Ramiojo vandenyno regione. Tačiau šaliai užkrauti tie patys 10 proc. baziniai tarifai, kuriuos D. Trumpas įvedė daugumai šalių, taip pat skausmingi muitai automobiliams, plienui ir aliuminiui.
D. Trumpas taip pat įvedė Japonijai 24 proc. dydžio „atsakomuosius“ muitus, nors kartu su muitais kitoms šalims (išskyrus Kiniją) jų taikymas buvo sustabdytas 90 dienų.
Stipri jena
Derybos buvo atidžiai stebimos kaip barometras, parodantis, kaip Vašingtonui sekasi vesti derybas su šalimis, kenčiančiomis nuo JAV muitų.
Po susitikimo su R. Akazawa D. Trumpas „Truth Social“ platformoje pareiškė, kad buvo pasiekta „didelė pažanga“.
Japonijos ministras pirmininkas Shigeru Ishiba ketvirtadienį įspėjo, kad derybos „nebus lengvos“, tačiau pridūrė, jog „prezidentas D. Trumpas išreiškė norą deryboms su Japonija skirti aukščiausią prioritetą“.
„Mes suprantame, kad šis derybų etapas atvėrė duris tolesniems žingsniams, ir tai vertiname“, – sakė Sh. Ishiba Tokijuje.
Penktadienį parlamente jis dar kartą pabrėžė, kad tarp abiejų šalių pozicijų vis dar yra „atotrūkis“.
D. Trumpas nori, kad Japonija pirktų daugiau amerikietiškų prekių, taip pat įsigytų daugiau JAV gynybinės įrangos ir imtųsi veiksmų, stiprinančių jeną dolerio atžvilgiu. R. Akazawa Vašingtone sakė, kad Japonijos valiutos stiprumas aptariamas nebuvo.
Taip pat pranešama, kad JAV prezidentas nori, jog Japonija daugiau mokėtų už 54 000 amerikiečių karių, dislokuotų šalyje (daugiausia pietiniame Okinavos regione) išlaikymą. Šiuo metu Japonija kasmet skiria apie 1,4 milijardo dolerių JAV karinių pajėgų išlaikymui.
„Šios derybos nėra tik dvišalės – jos yra pasaulinis lakmuso testas“, – sakė Stephenas Innesas iš „SPI Asset Management“.
„Visi nuo Berlyno iki Seulo jas stebi, ieškodami užuominų apie D. Trumpo strategiją. Jei Tokijui pavyks susitarti, tai gali tapti precedentu. Jei ne – žinia aiški: taikiniais gali tapti visi.“
Šią savaitę Vašingtone taip pat vyko derybos su Indonezijos pareigūnais, o Pietų Korėjos, svarbios puslaidininkių ir automobilių eksportuotojos, finansų ministras kitą savaitę susitiks su S. Bessentu.
person Emilija Ferdmanaitė (ELTA)