Vilnius, gegužės 17 d. (ELTA).
Prokuratūra Lietuvos Aukščiausiojo Teismo prašo grąžinti į apeliacinės instancijos teismą vėl nagrinėti dėl pasikėsinimo kirsti valstybės sieną išteisintų Vilčinskų bylą.
2023 metais, liepos 18 dieną, Kaune, iš vaikų gerovės centro „Pastogė“, buvo pagrobti tuomet 5, 7 ir 9 metų amžiaus vaikai. Praėjus kelioms savaitėms pranešta, jog pasieniečiai netoli Baltarusijos pasienio sulaikė savo mažamečius vaikus pagrobusius tėvus Vilčinskus. Teisėsauga įtarė, kad tėvai, pagrobę savo vaikus, bandė bėgti į Baltarusiją. Vaikai, sulaikius jų tėvus, buvo grąžinti į globos namus.
Šiemet sausį Kauno apygardos teismas paliko galioti pirmos instancijos teismo nuosprendį, kuriuo Inga ir Mindaugas Vilčinskai buvo išteisinti dėl pasikėsinimo neteisėtai kirsti valstybės sieną, kaip manoma, bandant su vaikais patekti į Baltarusiją – teismas prokuratūros skundo netenkino.
Teismo teigimu, rengimasis padaryti nusikaltimą yra priemonių ir įrankių suieškojimas ar pritaikymas, veikimo plano sudarymas, bendrininkų telkimas arba kitoks tyčinis nusikaltimo padarymą lengvinančių sąlygų sudarymas, tačiau pagal baudžiamąjį įstatymą asmuo atsako tik už rengimąsi padaryti sunkų ar labai sunkų nusikaltimą.
Neteisėtą valstybės sienos perėjimą įstatymas priskiria prie nesunkių nusikalstamų veikų, todėl baudžiamoji atsakomybė už rengimąsi neteisėtai pereiti valstybės sieną negali būti taikoma, paskelbė teismas.
Apeliacinį skundą pateikusi Kauno apygardos prokuratūros prokurorė prašė Vilčinskus pripažinti kaltais dėl neteisėto valstybės sienos perėjimo ir abiem skirti skirti 2 tūkst. 500 eurų dydžio baudas.
Prokurorės manymu, apeliacinės instancijos teismas turėtų įvertinti, kad duodami parodymus kaltinamieji buvo nenuoseklūs bei atsižvelgti į jų atliktų veiksmų kontekstą.
„Aukščiausiasis Teismas mūsų skundą priėmė nagrinėti. Mūsų skundas parašytas teisės taikymo klausimais“, – Eltai sakė Kauno apygardos prokuratūros Kauno apylinkės prokurorė Gitana Kaupė.
Manoma, kad Vilčinskai sieną ketino įveikti upeliu, koncertina toje vietoje dėl gamtinių priežasčių nėra įrengta. Mažamečius vaikus pasieniečiai aptiko su plaukmenimis ant rankų.
Kauno teismai nusprendė, kad buvimas pasienio zonoje, automobilio ir įvairių įrankių bei plaukiojimo reikmenų turėjimas nėra nusikalstama veika – nepaklusimas pasienio pareigūnui ir bandymas pasišalinti be jo leidimo, tinkamų dokumentų neturėjimas, tam tikrais atvejais, gali būti vertinami kaip administraciniai nusižengimai, tačiau pareikšto kaltinimo nepagrindžia. Šiuo atveju, kaltinamųjų veiksmai buvo įvertinti kaip rengimasis neteisėtai pereiti Lietuvos sieną, nepasiekęs pasikėsinimo stadijos.
Neteisėtą valstybės sienos perėjimą įstatymas priskiria prie nesunkių nusikalstamų veikų, todėl baudžiamoji atsakomybė už rengimąsi neteisėtai pereiti valstybės sieną negali būti taikoma, paskelbė teismas.
Esant tokioms aplinkybėms, teismas abu kaltinamuosius dėl pastarojo kaltinimo išteisino
ELTA primena, kad šioje byloje Vilčinskai iš pradžių buvo nuteisti, jie pripažino savo kaltę, byla buvo baigta baudžiamuoju įsakymu, paskiriant areštą ir jo vykdymą atidedant. Vėliau pora išsireikalavo žodinio bylos nagrinėjimo, teisme ėmė neigti kaltę.
Pernai sausį Vilčinskų vaikai buvo grąžinti tėvams, atsižvelgus į tai, kad tėvai pradėjo priimti siūlomą pagalbą.
Minimi vaikai iš tėvų teismo sprendimu buvo paimti atsižvelgiant į tai, kad vaikai nelankė ugdymo įstaigų, jų tėvai nesudarė vaikams sąlygų socializuotis, patys tėvai teigė nepripažįstantys Lietuvos įstatymų.
Kaip anksčiau skelbė Valstybės saugumo departamentas (VSD), Kaune savo vaikus, kaip įtariama, pagrobę asmenys priskiria save „suverenų“ judėjimui.
„Vadinamieji „suverenai“, kuriais esantys skelbiasi ir savo vaikus iš valstybės laikinos globos pagrobę sutuoktiniai, vadovaujasi valstybės teisėtumą neigiančia antivalstybine ekstremistine ideologija. „Suverenais“ pasiskelbę asmenys nepripažįsta valstybės institucijų sprendimų ir yra įsitikinę, kad gali nevykdyti teisės aktuose įtvirtintų gyventojų pareigų“, – skelbė VSD.
person Ingrida Steniulienė (ELTA)