Nukas, kovo 28 d. (AFP-ELTA).
Autonominės Danijos salos Grenlandijos, kurios taip nori JAV prezidentas Donaldas Trumpas, politiniai lyderiai susitarė suformuoti plačią keturių partijų vyriausybę, kuri galėtų atlaikyti didelį Jungtinių Valstijų spaudimą, penktadienį pranešė naujasis ministras pirmininkas.
Pranešimas apie naująją vyriausybę, kurios sudėtyje nėra ultranacionalistų partijos, buvo paskelbtas likus vos kelioms valandoms iki JAV viceprezidento J. D. Vance’o, patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Mike’o Waltzo ir energetikos sekretoriaus Chriso Wrighto vizito Grenlandijoje, kuris rengiamas negavus atitinkamo kvietimo.
Danijos ir Grenlandijos ministrai pirmininkai jau anksčiau sukritikavo šį vizitą kaip darantį „nepriimtiną spaudimą“ Kopenhagai ir Nukui bei pavadino jį prilygstančiu „užsienio kišimuisi“ ir „nederamu“.
„Labai svarbu, kad į šalį padėtume tarpusavio nesutarimus ir skirtumus (…) nes tik tokiu būdu galėsime susidoroti su dideliu spaudimu, kurį patiriame iš išorės“, – žurnalistams sakė naujasis Grenlandijos premjeras Jensas-Frederikas Nielsenas, pristatydamas naują vyriausybę.
J. F. Nielseno socialliberalieji demokratai iškovojo pergalę kovo 11 d. vykusiuose rinkimuose. Kadenciją baigęs ministras pirmininkas Mute Egede iš kairiosios žaliųjų partijos „Inuit Ataqatigiit“ (IA) eis finansų ministro pareigas.
„Ši koalicija vienija 75 proc. gyventojų“, – pažymėjo J. F. Nielsenas.
Ultranacionalistų partija „Naleraq“ yra vienintelė iš penkių parlamente atstovaujamų partijų, kuri nedalyvaus vyriausybės darbe, kadangi ji anksčiau šią savaitę pasitraukė iš derybų.
Visos penkios partijos pasisako už nepriklausomybę, tačiau palaiko skirtingus terminus, nes sala tebėra labai priklausoma nuo Danijos subsidijų. „Naleraq“, kuri rinkimuose užėmė antrąją vietą, yra vienintelė partija, pasisakanti už kuo greitesnį atsiskyrimą.
„Tokiu metu, kai užsienio veikėjai bando daryti įtaką mūsų tautos vystymusi, mums reikia stabilumo ir vienybės“, – sakoma naujosios vyriausybės oficialioje programoje, pranešė vietos žiniasklaida.
„Kalbant apie nepriklausomybę, svarbu elgtis atsargiai“, – tvirtinama programoje.
Danijos Olborgo universiteto Arkties programos vadovė Carina Ren naujienų agentūrai AFP sakė, kad dabar atrodo, jog nepriklausomybė bus ilgalaikis projektas. Ji pažymėjo, kad yra aišku, jog „diskusijos dėl greito nepriklausomybės proceso buvo atidėtos į šalį“.
person Lina Linkevičiūtė (ELTA)