Vilnius, kovo 31 d. (ELTA).
Grupei Seimo „Nemuno aušros“ frakcijai priklausančių parlamentarų kreipusis į Vyriausybę su prašymu laikinai stabdyti Nacionalinio stadiono statybas, sostinės meras Valdas Benkunskas tai vertina kaip politinio spaudimo priemonę. Anot jo, sustabdžius projektą tektų nutraukti sudarytas sutartis su stadiono koncesininke, kas valstybei sudarytų didelius finansinius nuostolius.
„Priminsiu, kad nei valstybė, nei savivaldybė šiai dienai nei cento nėra išleidusi šitam projektui, viską, kas yra daryta, kas yra investuota, yra daryta nuosavomis koncesininko lėšomis. Jeigu mes turėtume sutarties kažkokį nutraukimą, turėtume kalbėti apie labai rimtus nuostolius ir jų atlyginimą. Kas tą darytų, aš bent jau tame nutarime Seimo neperskaičiau“, – žurnalistams Vilniuje pirmadienį kalbėjo V. Benkunskas.
Nutarimą Seimo nariai registravo praėjusią savaitę, juo prašoma statybas stabdyti, kol bus atliktas išsamus ekonominis, teisinis ir finansinis projekto vertinimas.
Teigiama, kad Lietuva turi peržiūrėti valstybės biudžeto prioritetus ir nukreipti papildomas lėšas gynybai, sienų apsaugai, kariniam pasirengimui, civilinei saugai.
Seimo nariai taip pat akcentuoja, kad Rusijos agresijos prieš Ukrainą sukurtoje geopolitinėje situacijoje išaugusios rizikos reikalauja nedelsiant persvarstyti didelio masto investicinius projektus.
V. Benkunskas prieštarauja – jo teigimu, dabartinėje situacijoje ekonomiškai ir teisiškai logiškiausia būtų projektą įgyvendinti iki galo.
„Aš čia tiesiog vadinčiau tokiomis baigiamosiomis konvulsijomis, matant, kad projektas tikrai tuoj išjudės į pabaigą, dar pakaišiojama pagalių į ratus“, – aiškino Vilniaus meras.
„Tai yra grynai politiniai veiksmai, šiuo atveju mes turime teisinį dokumentą, sutartis yra galiojanti, už jos jau dabar yra investuoti dideli pinigai, dar didesni pinigai laukia ateityje“, – tikino V. Benkunskas.
Šiuo metu Vilniaus savivaldybė su Europos Komisija (EK) derina Nacionalinio stadiono koncesijos sutartį, balandį tikimąsi sulaukti išvados, ar projektui numatyta skirti parama yra teisėta valstybės pagalba.
Savivaldybė Eltai yra nurodžiusi, kad iš jos pusės priimti visi projektui vykdyti reikalingi sprendimai, o gavus teigiamą EK išvadą tolesni veiksmai turės būti iš projekto koncesininko pusės – jis turės pateikti atitinkamus dokumentus, kad susitarimai dėl indeksavimo ir papildomų darbų įgyvendinimo įsigaliotų
Stadiono projekto koncesininkė yra netiesiogiai investicijų bendrovės „BaltCap“ fondo „BaltCap Infrastructure Fund“ valdoma įmonė „Vilniaus daugiafunkcis kompleksas“.
Vilniaus apygardos teismas yra gavęs milijoninį nacionalinio stadiono projektuotojos „Cloud architektai“ ieškinį, šiai iš „Vilniaus daugiafunkcio komplekso“ esą beveik metus negaunant mokėjimų už atliktus darbus.
Koncesininkė portalui „Delfi“ šį delsimą motyvavo tuo, jog kol kas nėra gauti atsakymai dėl galutinės EK išvados, stadiono projektui leisiančios uždegti „žalią šviesą“.
Šiuo metu projektą valdo „Baltcap“ bendrovė, tačiau gavus teigiamą EK išvadą tai leistų įgyvendinti principinį susitarimą ir pradėti koncesininkės akcijų perleidimą naujajai savininkei – nekilnojamojo turto plėtros bendrovei „Hanner“.
Jos valdybos pirmininkas Arvydas Avulis spalio viduryje žurnalistams sakė, kad projekto vystymo procesai išsitęsė ne dėl EK vilkinimo, bet dėl nesutarimų tarp Lietuvos politikų, ir darbams stovint vietoje apie konkrečius statybų užbaigimo terminus kalbėti nevertėtų.
Pernai rugpjūčio pabaigoje sostinės savivaldybės taryba pritarė tuomet trečią kartą atnaujintam Daugiafunkcio komplekso projektui, koreguotam pagal Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) pastabas.
Kaip teigė sostinės meras Valdas Benkunskas, vien faktinė komplekso statybų kaina nuo 2020 m. pradžios iki 2022 m. vidurio padidėjo 40 proc.
Persidalijus projekto rizikas, Nacionalinio stadiono projektas valstybei atpigo nuo 156 iki 155,2 mln. eurų (su PVM).
Visą daugiafunkcį kompleksą sudaro Nacionalinis stadionas su sporto muziejumi viduje, sporto centras su krepšinio, rankinio, gimnastikos, bokso salėmis, trys futbolo treniruočių aikštės, tarptautinės kategorijos lengvosios atletikos stadionas su futbolo aikšte, lengvosios atletikos apšilimo zona su mėtymo sektoriais, kultūros centras su biblioteka ir 300 vietų vaikų darželis.
person Ūla Klimaševska (ELTA)