Vilnius, liepos 7 d. (ELTA).
Apie visuotinio šaukimo neišvengiamumą užsiminęs prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad kol kas į privalomąją karo tarnybą reikėtų kviesti tik vaikinus.
„Aš manau, kol kas turėtume kalbėti apie visuotinį šaukimą vaikinams“, – pirmadienį Nidoje teigė G. Nausėda.
Nors pats šalies vadovas pripažįsta, kad šiuo metu valstybė stokoja visuotiniam šaukimui reikalingų resursų, tokie planai, teigia jis, dera su valstybės siekiu sukurti nacionalinę diviziją.
„Visa tai gali nuosekliai gulti į mūsų planus. Mes iš tikrųjų turime teisingus planus dėl nacionalinės divizijos. Be abejo, kad žmonių skaičius divizijai taip pat yra labai svarbus dėmuo, turint galvoje, kad, nebijokime to žodžio, demografija veikia ne mūsų naudai“, – sakė G. Nausėda.
„Demografija, matyt, ir per ateinančius dešimtmečius veiks ne mūsų naudai, todėl turime branginti kiekvieną žmogų, kiekvieną savanorį, kiekvieną šaulį, kiekvieną profesionalios karo tarnybos dalyvį, nes tai yra mūsų didžiulis turtas“, – tęsė jis.
Pasak jo, planas skirti 5-6 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP) gynybai yra neatsitiktinis, nes viskas yra pagrįsta skaičiais, ko konkrečiai reikia krašto apsaugos sistemoje tarnaujantiems žmonėms: nuo modernios karinės ginkluotės iki infrastruktūros ir rezervų.
Kaip jau buvo skelbta sekmadienį, G. Nausėda pareiškė, jog formuojant nacionalinę diviziją, Lietuva turės įvesti visuotinį šaukimą. Tai, šalies vadovo teigimu, yra neišvengiama. Tiesa, G. Nausėda pripažino, jog šiuo metu tam trūksta resursų.
Savo ruožtu premjeras Gintautas Paluckas sako visuotinio šaukimo galimybės šiuo metu nematantis – tam, pasak jo, trūksta resursų. Anot ministro pirmininko, didžiausias dėmesys ir ištekliai turi būti skiriami Lietuvoje įsikurti turinčiai Vokietijos brigadai bei kuriamai nacionalinei divizijai.
ELTA primena, kad 2023 m. gegužę Valstybės gynimo taryba (VGT) pritarė Krašto apsaugos ministerijos (KAM) siūlymui Lietuvoje formuoti divizijos dydžio karinį vienetą. Diviziją, kurios pagrindą sudarytų Lietuvos „Geležinio Vilko“, „Žemaitijos“ ir „Aukštaitijos“ brigados, planuota suformuoti iki 2030 m.
Dėl šios priežasties sausio mėnesį VGT sutarė 2026–2030 metų laikotarpiu šalies gynybai skirti 5–6 proc. BVP kasmet. Šalies vadovo G. Nausėdos teigimu, per minėtą ketverių metų laikotarpį turėtų būti išlaikytas 5,5 proc. BVP finansavimo lygis.
person Vilius Narkūnas (ELTA)