Vilnius, balandžio 1 d. (ELTA).
Pusvalandžio trukmės viešojo transporto bilietus sugrąžinti žadantis Vilniaus meras Valdas Benkunskas sako, kad šis sprendimas priimtas po ilgų diskusijų su visuomene.
„Daug buvo diskusijų su visuomene. Man pačiam teko lankytis renginiuose ir per tą pačią Kaziuko mugę ir Kino pavasarį su senjorais šnekėti. Aš matau, kad iš tikrųjų žmonės yra pripratę prie dabartinės laiko sistemos (...) Suprantam šitą įprotį, dėl to, matyt, visiems bus geriau, jeigu tas dviejų laiko bilietų klausimas bus paliktas toks, koks jis buvo iki šiol“, – laidoje „Info komentarai su Arnu Mazėčiu“ tvirtino sostinės meras.
V. Benkunskas pripažįsta, kad šiuos pokyčius reikėjo atlikti labiau įsiklausant į sostinės gyventojus.
„Suprantam, kad iš tikrųjų tie įpročiai, kurie yra susiformavę per 13 metų, kol galioja dabartinė tvarka, yra tikrai stiprūs žmonių elgsenoje. Dėl to supratom, kad tokius pokyčius reikia daryti labai nuosekliai, daug šnekantis ir palaipsniui“, – nurodė jis.
Jo teigimu, ateityje planuojant naują viešojo transporto kainodarą, visus pokyčius vilniečiams ketinama pristatyti iš anksto.
„Apie ateitį bus galima galvoti, kai bus padaryti pokyčiai, kuriuos mes suplanavom ir kurie jau yra patvirtinti, kai kurie net konkursai yra paskelbti. Tada bus galima galvoti apie visiškai kitokią kainodarą Vilniaus mieste, tam pasiruošiant iš anksto ir pristatant visuomenei, kad žmonės priimtų tai geranoriškai“, – pažymėjo V. Benkunskas.
Sprendimą nuo liepos kelti viešojo transporto bilietų kainas ir kartu naikinti pusvalandinį bilietą Vilniaus miesto taryba priėmė kovo pradžioje.
Valandos trukmės bilietą nuspręsta branginti nuo 0,9 iki 1,25 euro. Ilgalaikio 30 dienų bilieto (su savaitgaliais) kaina didinama nuo 29 iki 38 eurų, o 30 dienų bilietas tik darbo dienomis brangsta nuo 26 iki 40 eurų.
12 mėnesių bilietas branginamas nuo 310 iki 405 eurų, o 90 dienų bilietas – nuo 81 iki 110 eurų.
Tuo metu 1 dienos bilieto kaina nuo 5 eurų kyla iki 7,5 euro, 3 dienų – nuo 8 iki 13,5 eurų, 3 mėnesių – nuo 81 iki 125 eurų.
Taip pat įvedamos naujos bilietų rūšys – šeimos, grupiniai, didelių grupių ir bilietai dviems kelionėms.
Kartu išlaikomos esamos lengvatos studentams ir moksleiviams bei kitos, numatytos įstatyme, išskyrus metinius bilietus senjorams – kaina suvienodinama su tokiu pradinukų bilietu ir didinama nuo 2,9 iki 10 eurų.
Pasak savivaldybės, bilietai branginami nuo 2027-ųjų sostinėje planuojant pradėti didelį viešojo transporto infrastruktūros atnaujinimą.
Skaičiuojama, jog nepakeitus kainodaros šie planai miestui kainuotų papildomus 90 mln. eurų su tomis pačiomis pajamomis, todėl didesnis lėšų surinkimas iš bilietų šias išlaidas padėtų „balansuoti“.
Savivaldybės duomenimis, bilietų kainos nebuvo keistos nuo 2013 m., o infliacijos pokytis sudarė 51 proc.
person Karolina Konopackienė (ELTA)