Berlynas, liepos 4 d. (dpa-ELTA).
Vokietijos federalinės žvalgybos tarnybos (BND) ir dviejų Nyderlandų žvalgybos agentūrų duomenimis, Rusija Ukrainoje vis dažniau naudoja cheminius ginklus.
„Rusijos kariuomenei ašarines dujas ir chlorpikriną naudoti tapo įprasta, tai plačiai paplitusi praktika“, – penktadienį bendrame pranešime teigė BND kartu su Nyderlandų karinės žvalgybos ir saugumo tarnyba (MIVD) ir Nyderlandų bendrąja žvalgybos ir saugumo tarnyba (AIVD).
Panašiomis į ašarinių dujų savybėmis pasižymintis chlorpikrinas dar vadinamas trichloronitrometanu, jį naudoti draudžiama pagal Cheminių ginklų konvenciją (ChGK).
Chlorpikrinas – kvėpavimo takus veikiančių medžiagų grupei priklausanti aktyvioji cheminio ginklo medžiaga. Antrojo pasaulinio metais ji dar buvo vadinama „Žaliuoju kryžiumi“, mat būtent tokiu ženklu būdavo pažymėti šia medžiaga užpildyti sviediniai.
Chlorpikrinas – rimtas pažeidimas
Uždarose patalpose didelė chlorpikrino koncentracija gali būti mirtina, nurodė agentūros. Jos pabrėžė, kad chlorpikrino naudojimas yra rimtas ChGK pažeidimas, mat konvencija draudžia bet kokiomis aplinkybėmis naudoti šią plaučius veikiančią medžiagą.
ChGK – pirmoji pasaulyje daugiašalė sutartis, kuria buvo uždrausta naudoti ištisą masinio naikinimo ginklų kategoriją – po ilgus metus trukusių derybų buvo pasirašyta Paryžiuje 1993 m.
Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) duomenimis, 1997 m. įsigaliojusią sutartį pasirašė ir Rusija, ir Ukraina.
person Jūras Barauskas (ELTA)