Politika karas Artimuosiuose Rytuose Artimųjų Rytų politika Geopolitika Konfliktai Izraelis
Tel Avivas, balandžio 9 d. (dpa-ELTA).
Izraelis, anot žiniasklaidos, leido įkurti 34 gyvenvietes okupuotame Vakarų Krante. Tai naujų nausėdijų statyba bei iki šiol neteisėtų legalizavimas, pranešė „The Times of Israel“. Saugumo kabinetas esą atitinkamą sprendimą priėmė jau prieš dvi savaites.
Izraelio žinių portalas „ynet“, remdamasis dviem su situacija susipažinusiais pareigūnais, rašė, kad pritarimas naujoms gyvenvietėms vykstant Irano karui JAV pageidavimu laikytas paslaptyje. Izraelio generalinio štabo vadas Ejalas Zamiras, atsižvelgdamas į karių trūkumą Izraelio armijoje, esą perspėjo dėl šio žingsnio, pareikalausiančio dar daugiau Izraelio saugumo pajėgų.
Izraelio organizacija „Peace Now“ pareiškė, kad gyvenviečių kūrimas kelia pavojų Izraelio saugumui ir apsunkina Izraelio ginkluotąsias pajėgas. Be to, tai kenkia ilgalaikei taikai. Aštrios kritikos pažėrė ir palestiniečių savivalda, administruojanti dalį Vakarų Kranto.
Izraelis 1967 m., be kita ko, užkariavo Vakarų Krantą ir Rytų Jeruzalę, kur šiandien daugiau kaip 700 tūkst. naujakurių gyvena tarp 3 mln. palestiniečių. Palestiniečiai nori šių teritorijų savo valstybei su sostine Rytų Jeruzale.
Jungtinės Tautos Izraelio gyvenvietes laiko didele kliūtimi taikai, nes dėl jų beveik nebelieka vientisos teritorijos palestiniečiams, jei būtų įgyvendintas galimas dviejų valstybių sambūviu pagrįstas sprendimas. Dviejų valstybių sambūviu pagrįstas sprendimas reiškia, kad Izraelis ir nepriklausoma Palestinos valstybė taikiai egzistuotų viena šalia kitos. Izraelio vyriausybė tai atmeta.
person Rasa Strimaitytė (ELTA)