link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/z-vaiciunas-antro-juros-vejo-parko-konkurse-imones-nesvarsto-dalyvauti-be-valstybes-paramos-4270917  content_copy email

Ž. Vaičiūnas: antro jūros vėjo parko konkurse įmonės nesvarsto dalyvauti be valstybės paramos

Vilnius, gegužės 15 d. (ELTA).

Vaičiūnas Jūros Vėjo Parkas Konkursas Seimui patvirtinus atnaujintas antro 700 megavatų (MW) jūros vėjo parko sąlygas, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sako, kad nė vienas potencialus investuotojas iš tų, su kuriais buvo vykdomi pokalbiai, konkurse neplanuoja dalyvauti be valstybės paramos.

Ankstesnėse aukciono sąlygose buvo įtvirtinta, kad norintys konkurse dalyvauti be valstybės pagalbos investuotojai tai galėtų daryti siūlydami mažiausiai 5 mln. eurų vystymo mokestį, tačiau ketvirtadienį Seimas šį reikalavimą panaikino.

„Tokių indikacijų (dalyvauti be valstybės paramos – ELTA) tikrai nėra, nes visi projektai su vystymo mokesčiu Europoje, kurie apsiribojo tik vystymo mokesčiu, nebuvo sėkmingi. (…) Pereiname prie schemos contract for difference. Mes palikome galimybę įstatyme dėl vystymo mokesčio, jeigu būtų noras, interesas, taip pat būtų atviros galimybės tai padaryti“, – Eltai ketvirtadienį sakė Ž. Vaičiūnas.

Seimas paliko contract for difference (angl. Cfd) schemą galioti per 15 metų skatinimo laikotarpį, kai, elektros kainai rinkoje esant mažesnei, valstybė skirtumą padengia investuotojui, didesnei – skirtumą grąžina vystytojas.

„Įrengimas tokių projektų tikrai nėra pigus, jiems (investuotojams – ELTA) reikalingos tam tikros garantijos, dėl to contract for difference schema užtikrina tam tikras garantijas arba rizikų valdymą“, – pridūrė ministras.

Ministro teigimu, pokalbiai iki sąlygų patvirtinimo vyko su maždaug 10 potencialių vėjo parko vystytojų, tačiau kvietimus dalyvauti konkurse planuojama siųsti dar didesniam skaičiui bendrovių.

„Įtempta pakankamai yra situacija jūrinio vėjo rinkoje, natūralu, kad labai daug dalyvių ir nebus, bet tikslas yra, kad turėtume konkurenciją. (…) Informuosime visus potencialius dalyvius apie šio konkurso sąlygas, (…), kviesime dalyvauti, darysime rinkos konsultacijos renginius, be abejo, ir dvišalius susitikimus“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Ministro teigimu, Vyriausybė nutarimą dėl konkurso atnaujinimo priimti turėtų pirmą birželio savaitę, tuomet greitu metu naują aukcioną skelbtų Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT).

„Iki birželio vidurio planuojame vėliausiai, bet darysime pastangas, kad ir anksčiau būtų (paskelbtas konkursas – ELTA)“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Seimas dalyvių registracijos laikotarpį sutrumpino iki 3 mėnesių, tad susidomėję investuotojai dokumentus galės teikti iki rugsėjo vidurio.  

Tuomet VERT paraiškas vertins, o potencialų laimėtoją tikrins Vyriausybės Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija. Sutartis su investuotoju turėtų būti turėtų pasirašyta gruodžio mėnesį.

Europos Komisija (EK) užpernai taip pat patvirtino 193 mln. eurų vertės paramos schemą jūrinių elektrinių vystymui, ją suteikti reikia iki 2025-ųjų gruodžio pabaigos.

Anot Ž. Vaičiūno, nespėjus laimėtojo atrinkti iki metų pabaigos, su Komisija galima būtų derėtis, taip pat ieškoti kitų valstybės paramos instrumentų.

„Visuomet yra galimybė persiderėti, čia reikia turbūt per daug nesureikšminti paties proceso, nes taip – mums reikalinga strategiškai generacija iš jūrinio vėjo. (…) Visi klausimai yra atviri – tai net jeigu turėtume kažkokias situacijas, kurios neleistų užbaigti konkurso, gali būti derinama valstybės pagalba“, – pažymėjo ministras.

Pagal ankstesnes sąlygas, visi vėjo parko kaštai vartotojams būtų įskaičiuojami per viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) kainos dedamąją. 

Naujomis Seimo patvirtintomis sąlygomis projektas bus iš dalies kompensuojamas rangovo pelno mokesčiu už elektros pardavimą – anksčiau skelbta, kad per metus jis galėtų sudaryti apie 30 mln. eurų.

Kaip skelbta anksčiau, siekiama, kad naujomis sąlygomis bet koks elektros vartotojų finansinis prisidėjimas prie projekto prasidėtų tik nuo tada, kai būtų faktiškai pradėta elektros gamyba – tai planuojama nuo 2033 m. 

Lietuva iš viso planuoja turėti du bendros 1,4 gigavatų (GW) galios jūros vėjo parkus. 

Pirmojo jūros vėjo parko rangovu 2023 m. tapo valstybės energetikos grupės „Ignitis“ įmonė „Ignitis Renewables“ su tarptautine partnere „Ocean Winds“ – tiesa, įmonė skelbė apie planus dalyvauti ir antrajame konkurse, apie tai pranešė ir Lenkijos energetikos koncernas „Orlen“

person Ūla Klimaševska (ELTA)