Vilnius, kovo 28 d. (ELTA).
Nuo 2026-ųjų Lietuvoje kasmet planuojama parengti po 10 šunų vedlių, galinčių padėti žmonėms su negalia, sako socialinės apsaugos ir darbo viceminstrė Rita Grigalienė.
„Šiuo metu yra parengti ir suinteresuotoms institucijoms pateikti derinti dviejų įstatymų pakeitimo projektai. Kai gausime pastabas iš visų institucijų, tuomet tuos projektus patikslinsime ir teiksime Vyriausybei. Tikimės, kad tai padaryti pavyks gegužės mėnesį. Vėliau šiuos įstatymų projektus planuojame įtraukti į Seimo rudens sesiją“, – Eltai šią savaitę teigė R. Grigalienė.
„Jei projektai bus priimti, visi pakeitimai turėtų įsigalioti nuo 2026 metų sausio 1 dienos. (...) Tada planuotume kasmet (parengti – ELTA) po 10 šunų pagalbininkų. Tiesa, jie būtų skirti ne tik žmonėms, kurie turi regėjimo negalią, bet ir kitiems“, – sakė ji, aiškindama, kad dėl šuns vedlio poreikio turės būti atliekami vertinimai.
Tarp esminių numatomų pokyčių, pasak R. Grigalienės, yra ir šuns vedlio finansavimo modelis.
„Pagal šiuo metu teikiamus įstatymo projektus, numatoma, kad teisė į šuns pagalbininko įsigijimo išlaidų kompensaciją (vienam asmeniui – ELTA) bus vieną kartą per 96 mėnesius ir kompensuosime 90 proc. faktinių šuns pagalbininko įsigijimo išlaidų. Tiesa, tai turėtų sudaryti ne daugiau kaip 300 bazinės socialinės išmokos dydžio, kas šiai dienai yra 21 tūkst. eurų“, – nurodė viceministrė.
Be to, anot jos, daugiau laisvės planuojama suteikti ir šunis vedlius rengiančioms įstaigoms.
„Šuns pagalbininko statusą patvirtinantį dokumentą išduotų įstaigos, kurios ne būtinai turi tarptautinių organizacijų akreditaciją, kaip iki šiol buvo numatyta įstatyme (...), kadangi, mūsų duomenimis, Lietuvoje nėra nė vienos įstaigos ar mokyklos, kuri turėtų tarptautinę organizacijos akreditaciją“, – aiškino R. Grigalienė.
Silpnaregiai dėl šunų vedlių parengimo į ministeriją kreipėsi dar 2023 m.
Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga (LASS), prašydama imtis konkrečių veiksmų dėl regos negalią turintiems piliečiams padedančių šunų vedlių parengimo pirmą kartą į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją (SADM) kreipėsi dar 2023 metų rudenį.
Nesulaukus pokyčių, praėjusių metų spalį organizacija surengė eiseną iki Vyriausybės, kur ministerijos atstovams įteikė kreipimąsi. Juo buvo prašoma prisidėti prie šunų vedlių parengimo.
Kaip tada pažymėjo LASS pažymėjo prezidentas Paulius Kalvelis, jeigu tokia programa būtų finansuojama, Lietuvai per penkerius metus pakaktų parengti 25 šunis vedlius. Tuomet pateiktais SADM duomenimis, vieno tokio šuns pagalbininko kaina siekia apie 30 tūkst. eurų.
Po surengtos eisenos spalio pabaigoje ministerija sudarė tarpžinybinę darbo grupę, kurioje buvo pradėta diskutuoti, kaip Lietuvoje sukurti šuns vedlio pagalbos teikimo mechanizmą, taip pat apie tinkamiausią jo finansavimo alternatyvą valstybei.
person Raminta Majauskaitė (ELTA)