link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/valstybes-kontrole-lietuvoje-nera-uztikrinama-dirbtiniam-intelektui-reikalinga-infrastruktura-4353468  content_copy email

Valstybės kontrolė: Lietuvoje nėra užtikrinama dirbtiniam intelektui reikalinga infrastruktūra

Vilnius, liepos 17 d. (ELTA).

Dirbtinis Intelektas Valstybės Kontrolė Segalovičienė Valstybės kontrolės atliktas dirbtinio intelekto (DI) auditas viešajame sektoriuje rodo, kad Lietuvoje nėra užtikrinama šios sistemos veikimui reikalinga infrastruktūra. Remiantis audito rezultatais, akcentuojama – neišspręsti infrastruktūros, duomenų ir darbuotojų kompetencijos klausimai yra pagrindinės kliūtys pasiekti proveržį šioje srityje.

„Audito rezultatai rodo, kad Lietuvoje neužtikrinama DI sistemų veikimui reikalinga infrastruktūra: nevertinami jos poreikiai, nevykdoma stebėsena, o nacionalinio DI pajėgumų plėtros plano nėra. Viešojo sektoriaus įstaigos neturi aiškių duomenų valdymo procesų, nesilaiko DI valdymo standartų. Šio sektoriaus darbuotojams trūksta DI kompetencijų ir mokymų“, – teigiama ketvirtadienį Valstybės kontrolės išplatintame pranešime.

Pasak valstybės kontrolierės Irenos Segalovičienės, pritaikius DI viešajame sektoriuje, būtų galima sumažinti administracinę naštą klientų aptarnavime ir viešuosiuose pirkimuose.

„Gerai koordinuotas sisteminis dirbtinio intelekto diegimas gali sutaupyti šimtus milijonų darbo valandų ir atitinkamai mūsų valstybei sugeneruoti milijonų eurų vertės ekonominę naudą“, – akcentuoja I. Segalovičienė.

Manoma, kad viešajame sektoriuje pritaikius DI, valstybė sutaupytų iki 30 proc. darbo laiko. Šiuo metu DI naudojasi tik 15 proc. šalies institucijų.

Nepakankamai išnaudojami lietuvių kalbos ištekliai

Valstybės kontrolė taip pat pabrėžia, kad norint viešajame sektoriuje visapusiškai išnaudoti DI galimybes, būtina užtikrinti jo gebėjimą dirbti su lietuvių kalba. Priduriama, kad šiai kalbinių išteklių plėtrai iki 2030 m. numatyta skirti 42,35 mln. eurų.

„Viešasis sektorius vis dar neturi visų DI plėtojimui būtinų kalbinių išteklių, o inovacijų diegimas šiame sektoriuje stringa. Nors jau paskirstyta didžioji dalis numatyto finansavimo,  apčiuopiamų rezultatų kol kas nėra. Tikimasi, kad reikalingais kalbiniais ištekliais viešasis sektorius galės pradėti naudotis tik 2026 m.“, – akcentuojama pranešime.

Valstybės kontrolė atsižvelgdama į audito rezultatus rekomenduoja Ekonomikos ir inovacijų ministerijai (EIM) stiprinti skaičiavimo pajėgumų stebėseną, užtikrinti duomenų valdymo kokybę, mokymus ir metodinę pagalbą viešojo sektoriaus darbuotojams bei galimybę naudotis kokybiškais ir visapusiškais kalbiniais ištekliais.

ELTA primena, kad EIM su Vilniaus universitetu (VU) pasirašė susitarimą šalyje steigti DI kompetencijų ir technologijų centrą „LitAI“, kuriam sieks 130 mln. eurų vertės Europos Sąjungos (ES) finansavimo.

Didžiąją lėšų dalį planuojama skirta aukšto našumo skaičiavimo infrastruktūrai, investuoti į inžinerinę bazę į aukštos kvalifikacijos specialistų pritraukimą, jų darbo užmokestį.

ES patenkinus paraišką, projekto įgyvendinimas būtų pradedamas dar šiemet.

person Vilius Narkūnas (ELTA)