link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/v-zelenskis-gina-gincijamus-kovos-su-korupcija-istatymo-pakeitimus-4359970  content_copy email

V. Zelenskis gina ginčijamus kovos su korupcija įstatymo pakeitimus

Kyjivas, liepos 23 d. (AFP-ELTA).

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį ėmėsi ginti teisės aktų pakeitimus, kuriais panaikinamas dviejų kovos su korupcija agentūrų nepriklausomumas. Atitinkamas valdžios sprendimas Ukrainoje įžiebė pirmuosius didelius protestus nuo Rusijos invazijos pradžios.

„Mes visi turime bendrą priešą: okupantus rusus“, – po susitikimo su aukščiausio rango teisėsaugos ir kovos su korupcija pareigūnais sakė V. Zelenskis. Pasak jo, „Ukrainos valstybei apginti reikia pakankamai stiprios teisėsaugos sistemos, kuri užtikrintų tikrą teisingumo jausmą“. „Mes visi girdime, ką sako visuomenė“, – patikino V. Zelenskis ir kartu pažadėjo „išspręsti esamas problemas“.

Vadovaujantis įstatymo projektu, Nacionalinis kovos su korupcija biuras (NABU) ir Specializuota kovos su korupcija prokuratūra (SAPO) taps tiesiogiai pavaldūs generaliniam prokurorui, kurį skiria prezidentas.

NABU ir SAPO po susitikimo su V. Zelenskiu pakartojo savo kritiką dėl pakeitimų ir pareiškė, kad „reikia imtis nedviprasmiškų teisėkūros veiksmų, jog būtų atkurtos parlamento atšauktos garantijos“.

V. Zelenskis antradienį pasirašė šį plačiai supeiktą įstatymą ir tai padarė tą pačią dieną, kai jį priėmė parlamentas. Minimas teisės aktas Kyjive sukėlė pirmąjį didelį protestą nuo Rusijos invazijos pradžios 2022 m., kuriame dalyvavo daugiau nei 1 000 žmonių. Ukrainoje galiojančios karo padėties sąlygomis dideli susibūrimai yra draudžiami.

„Rimtas žingsnis atgal“

Nors vyriausybė tikina, kad šis įstatymas užtikrins geresnį kovos su korupcija agentūrų veikimą, kritikai teigia, jog jis įtvirtina valdžią V. Zelenskio rankose. Jie taip pat argumentuoja, kad jis leis vyriausybei kištis į rezonansines korupcijos bylas.

Pasak nevyriausybinės organizacijos Kovos su korupcija veiksmų centro, šis teisės aktas pavers agentūras beprasmiškomis, nes V. Zelenskio generalinis prokuroras „nutrauks tyrimus prieš visus prezidento draugus“. Tuo tarpu Europos Sąjunga (ES) šį sprendimą pavadino „rimtu žingsniu atgal“.

NABU darbą pradėjo 2015 m., kai Kyjivas siekė priartinti šalį prie Europos po 2014-aisiais įvykusios proeuropietiškos revoliucijos. Ši agentūra nuo pat jos įkūrimo išaiškino plačiai paplitusią korupciją, taip pat ir tarp V. Zelenskio administracijos veikėjų. Pirmadienį teisėsauga surengė didelio masto reidus NABU patalpose ir sulaikė vieną darbuotoją, įtariamą šnipinėjimu Rusijai. 

2024 m. organizacija „Transparency International“ savo „korupcijos suvokimo indekse“ Ukrainai skyrė 105 vietą iš 180 šalių, 2013 m. ji buvo 144 vietoje. 

Minėto įstatymo šalininkai įspėja, kad politinė krizė dėl šio teisės akto gali būti palanki Rusijai, nes gali būti pakenkta šalies vienybei. Komentuodamas kilusius protestus, Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas trečiadienį pareiškė, kad šalyje yra „daug korupcijos“, o šis klausimas Ukrainai yra „jautri tema“.

person Lina Linkevičiūtė (ELTA)