Politika Tarptautiniai santykiai Gynyba Geopolitika Kinija Rusija Japonija
Tokijas, liepos 21 d. (AFP-ELTA).
Kinijos ir Rusijos karinės jūrų pajėgos Japonijos išskirtinėje ekonominėje zonoje surengė bendras pratybas su šaudymu iš kulkosvaidžių, o tai rodo gilėjantį šalių karinį bendradarbiavimą, antradienį pareiškė Tokijas.
Pasak Japonijos žiniasklaidos, sekmadienio epizodas buvo pirmas kartas, kai Japonijos gynybos ministerija pastebėjo Kinijos vykdomas pratybas su šaudymu savo išskirtinėje ekonominėje zonoje ir apie tai pranešė viešai.
Tokijas šias pratybas vertina kaip „dalį abiejų šalių kariuomenių pastangų stiprinti bendradarbiavimą“, – antradienį per spaudos konferenciją sakė Japonijos vyriausybės vyriausiasis atstovas Minoru Kihara.
Japonijos ir Kinijos santykiai pablogėjo, kai lapkričio mėnesį Japonijos ministrė pirmininkė Sanae Takaichi savo komentarais apie Taivaną sukėlė Pekino pyktį.
Pasak pareigūnų, sekmadienį Kinijos karinio jūrų laivyno „Luyang III“ klasės raketinis eskadrinis minininkas buvo pastebėtas vykdantis pratybas 180 km į pietvakarius nuo Okinotori salos – labiausiai į pietus esančios Japonijos teritorijos – kartu su Rusijos kariniu laivu.
Trys Kinijos laivai ir viena Rusijos karinio jūrų laivyno fregata pirmą kartą buvo pastebėti apie 2.00 val. ryto (šeštadienį 17.00 val. Grinvičo laiku) 330 km į pietvakarius nuo salos; jie plaukė į šiaurės rytus.
Japonija diplomatiniais kanalais pranešė Pekinui, kad šios pratybos „galėjo kelti pavojų netoliese plaukiojančių laivų saugumui“, teigė M. Kihara.
Praėjusį mėnesį Kinijos ir Rusijos oro pajėgos surengė bendrus bombonešių skrydžius virš vandenų aplink Japoniją, o šį mėnesį jų karinės jūrų pajėgos taip pat vykdė bendras pratybas.
M. Kihara sakė, kad naujausios pratybos su šaudymu iš tikrų ginklų paskatino Tokiją mobilizuoti oro ir jūrų pajėgas situacijai stebėti ir kontroliuoti. „Mes ir toliau atidžiai stebėsime Kinijos bei Rusijos laivų elgesį vandenyse aplink mūsų šalį“, – pridūrė jis.
Šį mėnesį netoli ginčytinų salų įvyko Japonijos ir Kinijos pakrančių apsaugos laivų konfrontacija, abi pusės tvirtino, kad išvarė kitos šalies laivus, įsibrovusius į jos teritorinius vandenis.
Incidentas įvyko netoli negyvenamų salų, kurias Japonija vadina Senkaku, o Kinija – Diaoyu; jos yra tarp Taivano ir Okinavos ir jau dešimtmečius kelia diplomatines įtampas.
S. Takaichi lapkričio mėnesį pareiškė, kad Tokijas galėtų kariniu būdu įsikišti bet kokio puolimo prieš savarankišką Taivaną atveju, taip sukeldama Pekino pasipiktinimą.
Jai vadovaujant Japonija taip pat paspartino perėjimą prie aktyvesnės gynybos politikos, vis labiau atsikratydama – su JAV parama – pacifistinių nuostatų, vyravusių šalyje nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos.
person Živilė Aleškaitienė (ELTA)