link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/tarifams-jautriu-sektoriu-lukesciu-indeksas-baltijos-salyse-labiausiai-nerimauja-lietuviai-4257531  content_copy email

Tarifams jautrių sektorių lūkesčių indeksas: Baltijos šalyse labiausiai nerimauja lietuviai

Vilnius, gegužės 6 d. (ELTA).

Remdamiesi Europos Sąjungos (ES) šalyse reguliariai atliekamų verslo ir vartotojų apklausų duomenimis, ekspertai įvertino tarifams jautrių sektorių lūkesčius. Jų vertinimu, optimizmo šuolis balandį buvo trumpalaikis, o blogėjančios prognozės chemijos, farmacijos, metalo ir elektronikos pramonėje rodo augantį nerimą. 

Pagal „Citadele“ banko sudarytą tarifams jautrių sektorių lūkesčių indeksą, JAV taikomi tarifai šiuo metu neturi tiesioginio poveikio euro zonos pramonės veiklai.

„Daugumos tarifams jautrių sektorių įmonių lūkesčiai euro zonoje lieka stabilūs, tačiau šis stabilumas yra trapus Negana to, Europos gyventojų pasitikėjimas ekonomika mažėja – balandį užfiksuotas prasčiausias vartotojų lūkesčių rodiklis per pusantrų metų“, – teigia „Citadele“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.

Jo teigimu, antrąjį metų ketvirtį ES ekonomika patirs sulėtėjimą, o tarifų poveikis tampa papildomu spaudimo šaltiniu gamintojams ir logistikos įmonėms.

„Balandį euro zonos tarifams jautrių sektorių verslo lūkesčiai buvo geriausi per paskutinius keturis mėnesius, tačiau tai buvo iš esmės trumpalaikis reiškinys, susijęs su prekių eksportu į JAV prieš naujų tarifų įsigaliojimą“, – priduria A. Izgorodinas.

Pablogėjusius lūkesčius atspindi chemijos, farmacijos, metalų apdirbimo ir elektronikos pramonės sektoriai.

„Šios įmonės, baigusios avansinį eksportą, dabar vertina ateitį atsargiau. Tuo tarpu gumos ir plastiko, transporto priemonių ir mašinų gamybos segmentuose verslo nuotaikos stabilizavosi, tačiau jų gerėjimo tendencija jau išsikvėpė“, – teigia ekonomistas.

Baltijos šalyse labiausiai nerimauja lietuviai

Baltijos šalyse tarifams jautrių sektorių nuotaikos balandį buvo geriausios nuo 2023 metų vidurio. Kaip pastebi „Citadele“ banko valdybos narys ir verslo bankininkystės tarnybos vadovas Baltijos šalims Vaidas Žagūnis, Estija išsiskiria rekordiniais rodikliais. 

Tuo metu Latvijoje tarifams jautrių įmonių optimizmas auga nuosekliai, tačiau be drastiškų šuolių. Lietuvoje matomas priešingas scenarijus – tarifams jautrių sektorių įmonės mažina lūkesčius ir vertina perspektyvas vis atsargiau.

„Lietuva, istoriniu požiūriu, priklauso nuo eksporto ir pramonės kur kas labiau nei Latvija ar Estija – šie sektoriai generuoja daugiau nei 75 proc. eksporto, todėl Lietuva yra jautresnė išoriniams trikdžiams“, – sako V. Žagūnis.

Lietuvoje lūkesčiai labiausiai blogėja gumos ir plastiko, metalo gaminių, elektronikos, precizikos, kompiuterinės ir transporto priemonių gamybos srityse.

„Šiose šakose fiksuojamas augantis nerimas dėl verslo ir paklausos perspektyvų. Didžiausią įtaką tam daro sumažėję užsakymai iš užsienio partnerių ir pasibaigę trumpalaikiai avansiniai eksporto srautai“, – teigia V. Žagūnis.

Be pramonės, papildomai įvertinti ir tie sektoriai, kuriems tarifai gali daryti netiesioginį poveikį. Nors transporto sektoriuje lūkesčiai išlieka stabilūs, nekilnojamojo turto operacijų srityje Lietuvoje matomas ryškus sulėtėjimas – balandį fiksuotas žemiausias optimizmo lygis per 12 mėnesių.

V. Žagūnio teigimu, nors NT sandorių kreivė šiuo metu rodo pozityvų augimą, dėl sektoriaus inertiškumo tikrasis tarifų efektas gali išryškėti per kitus 2–3 mėnesius. 

 

person ELTA (ELTA)