Vilnius, liepos 8 d. (ELTA).
Kilus visuomenės pasipiktinimui dėl premjero Gintauto Palucko verslo ryšių ir neatsakytų klausimų, antradienio pavakarę Vilniuje į protestą „Sureikšminkim“ prieš Vyriausybės vadovą ir visą valdančiąją daugumą susirinko keli tūkstančiai žmonių
Protestuotojai dar prieš 18 valandą susirinko į Nepriklausomybės aikštėje prie Seimo rūmų, vėliau ketinama Gedimino prospektu žygiuoti į Vinco Kudirkos aikštę ir protestą tęsti priešais Vyriausybę.
Mitingą organizuoja politine organizacija save pristatantis „Demokratijos Forumas“ ir jo atstovas, istorijos studentas Robertas Koroliovas, taip pat vienas iš pernai lapkritį vykusio mitingo „Dešimt tylos minučių“ rengėjų Mantas Meškerys.
Proteste susirinkusieji laiko plakatus su užrašais „Kam tarnauji, Paluckai?“, „Seimas žino, ką daro. Būten tai ir baugina“, „Valstybės tarnyba 2026: legalus smurtas, vogimas iki 19k ir NULIS bausmių“, „Koaliciniu kurmiu tapau, be istorinės atminties likau, todėl kurmrausį ir statau. Be saulės gyvenu – tautos balso negirdžiu“.
Taip pat matomi dideli pingvinų vizualai „PM, mes ne pingvinai“, karikatūros apie dvigubus standartus su premjero, prezidento Gitano Nausėdos ir Remigijaus Žemaitaičio atvaizdais.
Eltos proteste sutiktas Sausio 13-osios brolijos pirmininkas, parlamento gynėjas Kasparas Genzbigelis tikino, kad jį neramina dabartinė situacija valstybėje, kai svarbias valdžios pozicijas esą užima Rusijai palankūs asmenys.
„Atėjo toks laikas, kad tik žiniasklaidos dėka išvelkami žmonės, kurie atėjo į Seimą, į valdžios institucijas, pirkti Kremliaus pinigais – tas mane neramina labiausiai“, – Eltai teigė Sausio 13-osios įvykių dalyvis, laikantis plakatą apie „kurmius“.
Kita proteste dalyvaujanti mitinguotoja Jūratė Grigaravičienė pabrėžė, kad ją neramina premjero neatsakyti klausimai.
„Norime politikams parodyti, kad viskam yra ribos, kad negali politinė kultūra, politinė moralė ristis į tokį dugną“, – Eltai sakė ji, laikydama plakatą su šūkiu, premjerą raginančiu atsistatydinti.
Keliami 4 pagrindiniai reikalavimai, tarp jų laukiama ir prezidento atsiprašymo
Protestu keliami keturi pagrindiniai reikalavimai, tarp jų – reikalaujama aiškių atsakymų iš G. Palucko dėl jį lydinčių skandalų, o „nesugebėjus jų pateikti – atsistatydinti“. Taip pat norima, kad koalicija su „Nemuno aušra“ būtų nutraukta, o šiai partijai priklausančių ministerijų ministrai – atšaukiami.
Pasak R. Koroliovo, tarp pagrindinių protestuotojų reikalavimų – Seimo rudens sesijoje atsisakyti planų į plenarinių posėdžių salę sugrąžinti Baudžiamojo kodekso pataisas, kuriomis būtų švelninama atsakomybė vadinamajame „čekučių“ skandale dalyvaujantiems politikams.
Paskutinis protestuotojų keliamas reikalavimas – Prezidentūrai, iš šalies vadovo tikimasi viešo atsiprašymo.
„Jis (prezidentas – ELTA) koalicijos formavimo pradžioje yra sakęs: „aš prisiimu visą atsakomybę už šios koalicijos darbą ir bendrai šitą koaliciją“. (…) Pagal šitą logiką, jis turėtų prisiimti šitą atsakomybę ir būti teisingas visiems, ko jis dabar iš tikrųjų nedaro, deja“, – žurnalistams antradienį prie Seimo sakė R. Koroliovas.
Protesto organizatoriai į jį ateiti ir viešai pasisakyti kvietė ir prezidentą Gitaną Nausėdą, G. Palucką, socialdemokratų partijos atstovus.
Premjeras pirmadienį tikino, kad proteste jis nepasirodys, mat, pasak jo, protestuotojai susirinks ne diskutuoti, o išreikšti nuomonės, kurią jis jau yra girdėjęs.
Anot vieno mitingo organizatorių, toks premjero sprendimas gali tik sukelti papildomų įtarimų dėl politiko ryšių skaidrumo ir „daugiau pasako apie patį G. Palucką nei apie protestuotojus“.
„Jeigu premjeras vengia klausimų, nedalyvauja mitinguose, kur visuomenei gali atsakyti į klausimus, tai, mano nuomone, kyla daugiau klausimų ir tai meta tik didesnį šešėlį ant premjero“, – tikino R. Koroliovas.
Jo teigimu, demokratinėje valstybėje politikui turi būti svarbi ir jo reputacija.
„Teisėsauga vertina tai, ar buvo padarytas nusikaltimas, (…) o visuomenė vertina, ar politikas turi, ar neturi pasitikėjimą. Politikui yra svarbus ne tik materialusis aspektas, bet taip pat ir tas nematerialusis aspektas – nes jeigu mes politiką vertiname tik per tą materialiąją prizmę, tai keliaujame į praeitį“, – kalbėjo jis.
Tiesa, iniciatoriai jau ragino protestuoti ne tik prieš į skandalus įsivėlusį premjerą. Anot jų, renginio tikslas – bendrai išreikšti nepasitenkinimą valdžios vykdoma politika.
Vienas tyrimo autorių: vis dar gausu neatsakytų klausimų
Vienas žurnalistinių tyrimų apie premjero verslo ryšius autorių, tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ vadovas Šarūnas Černiauskas pažymėjo, kad atsakymai į visuomenei kylančius klausimus vis dar nėra atsakyti.
„Atėjau ne kelt revoliuciją, bet kelt klausimus. Nes mes turime absurdišką situaciją, kai jau daugiau negu savaitę premjeras bėga nuo klausimų ir dengiasi savo bendražygiais, dengiasi koalicijos partneriais, nuo šiandien dengiasi ir prezidentu ir tų atsakymų nepateikia. O atsakymų reikia ne man, ne Tapinui, atsakymų reikia Lietuvos visuomenei“, – žurnalistams proteste teigė Š. Černiauskas.
Žurnalistas taip pat tikino, kad premjero sprendimas nedalyvauti proteste jo nenustebino.
Proteste – prezidento patarėjui skirti plakatai
Anksčiau antradienį prezidento vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas, komentuodamas protestą, teigė, kad jam klausimų kelią protestuotojų keliamų reikalavimų įvairovė ir ironiškai kalbėjo apie „trūkstamą reikalavimą pigesnei latte kavai ir kad marsiečiai naudotų ekologišką kurą“.
Reaguodami į tai, į protestą žmonės atsinešė plakatą su užrašu „Pigesnės latte! Ir kad prezidentas atsiprašytų“, taip referuodami į vieną mitingo reikalavimų, kad šalies vadovas, kaip esą ir žadėjo, prisiimtų atsakomybę už pernai sudarytą Seimo valdančiąją koaliciją.
Plakatą atsinešusi mitinguotoja Aistė tikino, kad iš politikų reikalaujama atskaitomybės, laukiama jų įsiklausymo į visuomenės norus.
„Prezidento patarėjas sakė, kad jam trūksta tokių punktų, kaip pigesnės latte, (…) mes pasirengę kaip protestuotojai išklausyti (…) ir manau daugelis mūsų sutinka su šitu punktu, kad reikia pigesnės latte“, – Eltai tikino ji.
Tuo metu „Sienos“ vadovas pabrėžė, kad prezidentas jau pasirinko pusę – tą, kuriai premjero atsakymai į klausimus nėra reikalingi.
„Prezidento patarėjas, deja, šaiposi iš žmonių, kurie rengia protestą, kurie kelia klausimus, sakydamas, kad čia kažkas apie pigią kavą – jūs juokaujate, pone Jansonai, aš jums kavos nupirksiu, mielai“, – akcentavo Š. Černiauskas.
Vilniaus miesto savivaldybė suteikė leidimą renginiui iki 4 tūkst. dalyvių.
ELTA primena, kad nepasitenkinimas opozicijoje ir visuomenėje kilo po to, kai pasirodė du žurnalistiniai tyrimai apie premjerą G. Palucką.
Pirmojoje „Sienos“ ir „Laisvės TV“ tyrimo dalyje keliami klausimai dėl G. Paluckui iš dalies priklausančios įmonės „Garnis“ gautos lengvatinės nacionalinio plėtros banko ILTE paskolos. Tai įvyko G. Paluckui jau einant premjero pareigas.
Tuo metu antrojoje dalyje nagrinėjami G. Palucko ryšiai su verslininku Darijumi Vilčinsku.
person Ūla Klimaševska (ELTA)