Vilnius, gegužės 3 d. (ELTA).
Seimas nepritarė siūlymui nuo 300 tūkst. iki 500 tūkst. eurų padidinti pajamų ribą smulkiosioms įmonėms, kurią pasiekus joms būtų taikomas nuo 6 iki 16 proc. proporcingai didėjantis pelno mokesčio tarifas, o darbuotojų skaičius nebūtų ribojimas.
Nors tai siūlančios Pelno mokesčio įstatymo pataisos praėjusią savaitę nesulaukė parlamentarų pritarimo po pateikimo, jos dar turi šansų Seime, nes projektas grąžintas tobulinti.
„Šiandien smulkios ir vidutinės įmonės, kurių metinė apyvarta nesiekia 300 tūkst., moka 6 proc. pelno mokestį. Viršijus nors vienu euru, pelno mokestis tampa iš karto 16 proc. Pagrindinė problema, kad, viršijus 300 tūkst. eurų metinę apyvartą, tenka avansu sumokėti pelno mokestį. Dažnai tos smulkios ir vidutinės įmonės tiesiog neturi sukaupusios tiek resursų, kad galėtų avansu valstybei sumokėti pelno mokestį. Tuomet nutinka labai paprastas ir racionalus dalykas: įmonė įsisteigia antrą įmonę ir vėl prekiauja iki 300 tūkst., moka 6 proc. pelno mokestį tam, kad nesusidurtų su, pirma, iššūkiu iš karto mokėti 16 proc. pelno mokestį, antra, nemokėti avansu pelno mokesčio“, – pateikdamas projektą iš Seimo tribūnos aiškino jo autorius, Ekonomikos komiteto narys, liberalas Andrius Bagdonas.
Įstatymo pataisomis politikas taip pat siūlo atsisakyti avansinio pelno mokesčio mokėjimo, jei praėjusio mokestinio laikotarpio įmonės apmokestinamosios pajamos neviršijo 500 tūkst. eurų.
Beje, dabartinis reguliavimas leidžia mažesnį pelno mokesčio tarifą taikyti tik toms įmonėms, kurios turi ne daugiau kaip 10 darbuotojų. A. Bagdono nuomone, ši sąlyga gali riboti smulkiųjų įmonių galimybes plėsti savo veiklą ir didinti darbo vietų skaičių, nes darbuotojų skaičiaus viršijimas taip pat gali lemti mažesnio tarifo praradimą.
„Jei į darbą priimi vienuoliktą darbuotoją, iš karto moki 16 proc. pelno mokesčio tarifą. Tai siūlymas būtų vis dėlto atsisakyti darbuotojų skaičiaus nurodymo, nes metinė apyvarta turėtų būti pagrindinis kriterijus, pagal kurį būtų sprendžiama, kiek mokėti pelno mokesčio“, – sakė Seime A. Bagdonas.
Laipsnišką pelno mokesčio tarifo didėjimą palaikė parlamentaras liberalas Eugenijus Gentvilas.
„Įmonės nebeauga, įsišaldo ar turbūt ir nuslepia kartais savo papildomas pajamas, nedidina darbuotojų skaičiaus, persamdo. (....) Iš tikrųjų pelno mokesčio tarifo didėjimas 10 proc. skatina daug ką dirbtinai laikyti save mažomis įmonėmis, todėl kviečiu projektui pritarti“, – ragino E. Gentvilas.
Šiuo metu galiojantis Pelno mokesčio įstatymas numato standartinį 16 proc. pelno mokesčio tarifą. Pagal šį įstatymą, mažesnis tarifas taikomas toms įmonėms, kurių pajamos neviršija 300 tūkst. eurų, o darbuotojų yra ne daugiau kaip 10. Vos viršijus nustatytą ribą, įmonėms mokestinė našta iškart padidėja nuo 6 iki 16 proc.
person Jadvyga Bieliavska (ELTA)