link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/siuloma-asmenims-su-negalia-kompensuoti-sunu-pagalbininku-isigijimo-islaidas-4343884  content_copy email

Siūloma asmenims su negalia kompensuoti šunų pagalbininkų įsigijimo išlaidas

Vilnius, liepos 9 d. (ELTA).

Šuo Pagalbininkas SADM Asmuo Negalia Kompensacija Vyriausybė teikia Seimui svarstyti įstatymų pakeitimus, kuriais siekiama užtikrinti šunų pagalbininkų prieinamumą asmenims su negalia – siūloma numatyti, kad kartą per 8 metus valstybė galėtų kompensuoti didžiąją dalį šuns vedlio įsigijimo išlaidų.

Kaip numatoma trečiadienį Vyriausybės patvirtintose Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) inicijuotose pataisose, asmuo su negalia turėtų teisę kreiptis šuns pagalbininko įsigijimo išlaidų kompensacijos kartą per 96 mėnesius. Nurodoma, kad toks laikotarpis pasirinktas dėl to, mat vidutiniškai šunys vedliai tarnauja apie 8 metus. 

SADM teigimu, asmenims su negalia kompensuojama suma galėtų siekti 90 proc. faktinių šuns pagalbininko įsigijimo išlaidų – tai sudarytų ne daugiau kaip 300 bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžio arba ne daugiau kaip 21 tūkst. eurų.

Ministerijos duomenimis, vieno šuns pagalbininko parengimo ir jo išlaikymo išlaidos gali siekti iki 25–30 tūkst. eurų

„Šunys pagalbininkai reikšmingai padidina žmonių su negalia savarankiškumą bei jų galimybes visapusiškai dalyvauti visuomenės gyvenime – tai rodo užsienio šalių patirtis. Siekiame ir Lietuvoje sukurti veiksmingą mechanizmą, kad šunų pagalbininkų pagalba žmonėms būtų prieinama, kad jie galėtų gauti šuns pagalbininko įsigijimo išlaidų kompensavimą valstybės biudžeto lėšomis“, – išplatintame pranešime cituojama socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė.

Seimui teikiamomis pataisomis numatomi ir kiti pokyčiai, susiję su šunų vedlių pagalba asmenims su negalia. Pavyzdžiui, atsisakoma reikalavimo, kad šunį pagalbininką gali parengti tik tarptautinių organizacijų akreditaciją turintis specialistas. Taip siekiama praplėsti šunų pagalbininkų rengėjų gretas. Tačiau, pažymi SADM, norint užtikrinti tam tikrus kokybės standartus, bus parengti ir patvirtinti atitinkami reikalavimai šunų vedlių rengėjams.

Be to, keičiamais teisės aktais norima įtvirtinti ir šuns pagalbininko parama besinaudojančių asmenų su negalia teisę patekti į viešąsias erdves, statinius, viešąjį transportą ir pan. 

Vyriausybei patvirtinus SADM teikiamas Asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų ir Tikslinių kompensacijų įstatymų pakeitimus, toliau jas svarstys Seimas.

Jeigu parlamentarai pritartų ministerijos siūlymams, pokyčiai įsigaliotų nuo kitų metų gegužės 1 d.

ELTA primena, kad Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga (LASS), prašydama imtis konkrečių veiksmų dėl regos negalią turintiems piliečiams padedančių šunų vedlių parengimo, pirmą kartą į SADM kreipėsi dar 2023 metų rudenį.

Nesulaukus pokyčių, praėjusių metų spalį organizacija surengė eiseną iki Vyriausybės, kur ministerijos atstovams įteikė atitinkamą kreipimąsi. Juo buvo prašoma prisidėti prie šunų vedlių parengimo.

Po surengtos eisenos spalio pabaigoje ministerija sudarė tarpžinybinę darbo grupę, kurioje buvo pradėta diskutuoti, kaip Lietuvoje sukurti šuns vedlio pagalbos teikimo mechanizmą, taip pat apie tinkamiausią jo finansavimo alternatyvą valstybei.

Šuo pagalbininkas – tai specialiai užduotis vykdyti apmokytas šuo, teikiantis pagalbą asmenims su negalia.

person Augustė Lyberytė (ELTA)