link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/senoves-dnr-atskleide-genetini-rysi-tarp-egipto-ir-mesopotamijos-4360420  content_copy email

Senovės DNR atskleidė genetinį ryšį tarp Egipto ir Mesopotamijos

Vašingtonas, liepos 23 d. (ELTA).

Ištyrus kelių tūkstančių metų senumo skeleto DNR buvo nustatytas genetinis ryšys tarp senovės Egipto ir Mesopotamijos. Tyrimo rezultatai trečiadienį buvo paskelbti mokslo žurnale „Nature“, praneša „The Associated Press“.

Mokslininkai atliko viso genomo sekoskaitą tyrimui panaudoję neįtikėtinai gerai išsilaikiusio skeleto dantis. Skeletas buvo rastas kanopoje, senovės egiptiečių cilindriniame laidojimo inde. Manoma, kad šiai kapavietei Egipte gali būti tarp 4 495 ir 4 880 metų.

Keturi penktadaliai genomo atskleidė ryšį su Šiaurės Afrika ir aplink Egiptą esančiu regionu. Tačiau viena penktoji genomo parodė ryšį su vietove Artimuosiuose Rytuose tarp Tigro ir Eufrato upių, dar vadinamame Derlinguoju Pusmėnuliu, kur klestėjo Mesopotamijos civilizacija.

„Šis atradimas ypač svarbus, nes tai pirmasis tiesioginis įrodymas to, apie ką buvo užsiminta ankstesniuose tyrimuose“, – sako Danielis Antoine‘as, Britų Muziejaus Egipto ir Sudano regionų kuratorius.

Ankstesni archeologiniai tyrinėjimai pateikė duomenų apie prekybos ryšius tarp Egipto ir Mesopotamijos, taip pat apie keramikos gamybos technikos ir piktografinio rašto sistemų panašumus.

Tuo metu dėl panašios skeletų dantų struktūros buvo manyta, kad Egipto ir Mesopotamijos žmonės galėjo turėti bendrus protėvius, o naujasis tyrimas patikslina genetinį ryšį.

Nilo upė tikriausiai buvo savotiškas „senovinis supergreitkelis“, palengvinęs, ne tik kultūros ir idėjų sklaidą, bet ir žmonių judėjimą, teigia tyrime dalyvavęs D. Antoine‘as. 

person Karolis Broga (ELTA)