link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/seimui-pateikta-naujose-sudeties-vrk-i-pirmininkus-siuloma-l-petroniene-4257536  content_copy email

Seimui pateikta naujose sudėties VRK: į pirmininkus siūloma L. Petronienė

Vilnius, gegužės 6 d. (ELTA).

Antradienį Seimui pateikta naujosios Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sudėtis. Į komisijos pirmininkės postą siūloma šiuo metu pareigas einanti Lina Petronienė.

Tai numatantį nutarimo projektą pirmadienį registravo Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis. 

Pristatydamas L. Petronienės kandidatūrą, S. Skvernelis akcentavo, jog balandžio mėnesį tarptautinis leidinys „The economist“ paskelbė, jog įvertinus 2024 metų duomenis, Lietuvos rinkimų procesui skirtas aukščiausias 10 balų įvertinimas. Tiesa, jis taip užsiminė, kad šia kadenciją Seimas turės imtis tam tikrų Rinkimų kodekso pokyčių.

„Manau, kad išsakytas kolegės Linos Petronienės matymas, jog rinkimai galėtų būti spalvingesni, įdomesni žmonėms, tai yra mūsų valia. Dėl to, manau, reikės grįžti prie Rinkimų kodekso ir tikrai nepadaryti tokių nesusipratimų, kada Seimo nario padėka teikiama ir popieriaus lapas vertinamas kaip nesusijęs su rinkimais, nepapirkinėjimas, o rėmelis – jau materialinė dovana. Tokių dalykų neturėtų būti“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Savo ruožtu kalbėdama apie ateities darbus pati L. Petronienė akcentavo, kad šiuo metu jau pradėtos diskusijos dėl Rinkimų kodekso tobulinimo, VRK yra pateikusi įžvalgas dėl balsavimo užsienyje organizavimo, rinkimų komisijų sudarymo, poreikį patobulinti debatų rengimo tvarką. 

Dėl L. Petronienės kandidatūros parlamentas turės apsispręsti slaptu balsavimu.

Iš viso komisiją sudaro 13 narių. Po du kandidatus siūlo teisingumo ministras, Lietuvos teisininkų draugija ir prezidentas. Dėl šių kandidatūrų Seimas taip pat apsisprendžia slaptu balsavimu.

Prezidentas Gitanas Nausėda į šias pareigas siūlo istoriką Giedrių Janauską ir šiuo metu komisijoje dirbantį komunikacijos specialistą Andrių Vaišnį. 

Teisingumo ministras Rimantas Mockus siūlo dar vienai kadencijai skirti dabartinį VRK narį, teisininką Maksimą Reznikovą bei buvusią VRK pirmininkę Laurą Matjošaitytę.

Tuo metu Lietuvos teisininkų draugija siūlo Birutės Strimaitytės ir dabartinės VRK narės Lauros Martinaitytės kandidatūras. 

6 kandidatūras į komisiją siūlo ir mandatų daugiamandatėje apygardoje iškovojusios parlamentinės partijos. 

Daugiausiai mandatų spalį vykusiuose Seimo rinkimuose iškovoję socialdemokratai į VRK teikia šiuo metu komisijoje dirbančio Justo Pankausko kandidatūrą. 

Tuo metu „Nemuno aušra“  teikia partietės, parlamentarės Daivos Petkevičienės patarėjos Editos Karčiauskienės kandidatūrą.

Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ į VRK siūlo S. Skvernelio patarėją Agnę Silickienę.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) į VRK teikia dabartinės narės Gitanos Matiekuvienės kandidatūrą.

Liberalų sąjūdis taip pat teikia dabartinės VRK narės Jolitos Baušytės kandidatūrą.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) irgi siūlo darbus tęsti dabartinei VRK narei Olgai Kilkinovai.

Kaip numato įstatymas, Seimas naująją VRK sudaro po eilinių ar pirmalaikių Seimo rinkimų praėjus ne mažiau kaip 140 ir ne daugiau kaip 200 dienų – tai reiškia, jog naujoji komisijos sudėtis turėtų būti patvirtinta pavasarį.

VRK narius ir pirmininką ketverių metų kadencijai skiria Seimas.

Gegužės mėnesį baigiasi dešimtosios VRK kadencija. Naujos sudėties VRK darbą pradės iš karto po priesaikos Seime.

Šios VRK kadencijos metu buvo surengti 8 rinkimai ir vienas referendumas, išrinktas 1 Respublikos Prezidentas, 142 Seimo nariai, 11 atstovų Europos Parlamente ir 65 savivaldybių merai.

Dešimtosios VRK kadencijos metu Seime buvo parengtas ir priimtas pagrindinis Lietuvos rinkimus reglamentuojantis teisės aktas – konstitucinis įstatymas Rinkimų kodeksas, kurį rengiant aktyviai dalyvavo ir VRK.

Per ketverius darbo metus šios sudėties VRK surengė 205 posėdžius ir įvairiais klausimais priėmė 1060 sprendimų.

person Martyna Pikelytė (ELTA)