Vilnius, liepos 21 d. (ELTA).
Paaiškėjus, jog premjeras Gintautas Paluckas daugiau nei 10 metų vėlavo sumokėti teismo jam paskirtą baudą, Seimo opozicija sako pradėjusi rengti kreipimąsi į Konstitucinį teismą (KT). Kaip teigia konservatorių ir liberalų lyderiai, reikia išsiaiškinti, ar G. Paluckas turėjo teisę dalyvauti 2024 m. parlamento rinkimuose.
„Pradėjome rengti kreipimąsi į KT dėl išaiškinimo. Toks pirmas veiksmas“, – Eltai pirmadienį sakė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS_LKD) Laurynas Kasčiūnas.
„Svarstome kreiptis į KT dėl šių metų vasario 6 d. sprendimo, kuomet buvo labai plačiai traktuojama (į Seimą – ELTA) kandidatuojančio asmens pareiga susimokėti visas baudas, atlikti prieš kandidatuojant numatytas bausmes, ir kaip tai siejasi su šia premjero situacija, kuomet jis pamiršo sumokėti dalį skolos“, – jam antrino liberalų lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Tiesa, L. Kasčiūnas pripažįsta, jog Seimo opozicijai šiuo atveju kyla iššūkis – jei Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija nepalaikys iniciatyvos, kreipimuisi gali neužtekti parlamentarų balsų.
„Kol kas mes esame tokioje situacijoje, kad turime 40 balsų Seime – 28 konservatoriai ir 12 liberalų. Norint sušaukti neeilinį Seimo posėdį, reikia 47 balsų, tai mes čia turime iššūkių“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.
„Raginame ir „valstiečius“, kurių pirmininkas yra labai adekvačiai pasisakęs, vertindamas šitą situaciją (…). Kolkas negirdime iš jų grįžtamojo ryšio, ar jie pasirengę (eiti – ELTA) į neeilinę sesiją, užduoti tuos klausimus“, – aiškino jis.
Tiesa, pasak konservatorių pirmininko, jei ši iniciatyva nebus palaikoma Seimo narių, neatmetama galimybė kreiptis ir į Prezidentą Gitaną Nausėdą arba parlamento lyderį Saulių Skvernelį.
„Jeigu per Seimą neišeina, (…) trūksta balsų, tai tą gali daryti prezidentas, Seimo pirmininkas, tai į vieną iš šitų politinių figūrų mes galėtume kreiptis (…). Per dvi artimiausias savaites mes sudėliosime veiksmų algoritmą. Neatmetame ateityje ir apkaltos komisijos“, – akcentavo L. Kasčiūnas.
Į Etikos ir procedūrų komisiją kreiptis neplanuoja: sako, jog balsavimas būtų politinis
Kol kas nei liberalai, nei konservatoriai dėl premjero laiku nesumokėtos baudos į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją kreiptis neketina. Pasak jų, balsavimas komisijoje, kurios daugumą sudaro valdantieji, veikiausiai būtų politinis.
„Etikos ir procedūrų komisijoje matome, kas dominuoja ir kokia yra politinė dauguma. Reikėtų kreiptis į kiek savarankiškesnes politines figūras“, – aiškino TS-LKD vadovas.
„Šitoje vietoje Etikos ir procedūrų komisija priima sprendimus, kurie yra palankūs valdantiesiems. Tai yra toks kaip ir formalus ėjimas, kuris nelabai turi prasmės, nebent tik kraštutiniais atvejais“, – jam antrino Liberalų sąjūdžio lyderė.
Pasak jos, valdantieji kol kas yra tvirtai pasiryžę palaikyti premjerą, tad teisingo balsavimo komisijoje tikėtis neverta.
„Kol mes matome, kad valdančioji dauguma yra pasirengusi labai tvirtai palaikyti premjerą. Socialdemokratai kalba apie tai, kad tai yra viso labo žmogiška klaida, kad premjeru iš esmės pasitiki – matyt, jokio skilimo valdančiojoje daugumoje ir nebus. Balsavimas bus politinis, o ne pagal esmę“, – kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.
Kaip skelbta anksčiau, 2007–2009 m. laikotarpiu sostinės savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas ėjęs G. Paluckas 2010 m. buvo nuteistas už piktnaudžiavimą, organizuojant žiurkių naikinimo paslaugų pirkimą. Šį nuosprendį po poros metų patvirtino Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT).
Politikui buvo skirta lygtinė dviejų metų laisvės atėmimo bausmė, taip pat priteista atlyginti žalą – kiek daugiau nei 57 tūkst. litų (apie 16,5 tūkst. eurų).
Sekmadienio vakarą pasirodžiusioje „Siena“ ir „Laisvės TV“ publikacijoje nurodoma, kad bene trečdalį dar 2012 m. priteistos sumos – apie 4,9 tūkst. eurų – premjeras savivaldybei sumokėjo tik šių metų liepos 8 d. ir galutinai atlygino žalą.
Tuo metu Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nurodė, jog prieš 2024 m. Seimo rinkimus neturėjo informacijos apie tuomet dar nebaigtą atlikti premjero bausmę. Todėl, pasak komisijos pirmininkės Linos Petronienės, nebuvo jokių kliūčių registruoti socialdemokratą. Vis tik, L. Petronienė akcentavo, kad susiklosčiusią situaciją VRK ketina aptarti.
Rinkimų kodekso 11 straipsnis numato, kad asmuo negali būti renkamas į atitinkamas pareigas, jeigu nėra baigęs atlikti paskirtos bausmės ar baudžiamojo poveikio priemonės.
person Austėja Paulauskaitė (ELTA)