link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/seimo-etikos-sargu-prasoma-ivertinti-a-zuoko-interesus-svarstant-del-valstybes-islaidu-veolia-byloje-4353383  content_copy email

Seimo etikos sargų prašoma įvertinti A. Zuoko interesus svarstant dėl valstybės išlaidų „Veolia“ byloje

Vilnius, liepos 17 d. (ELTA).

Zuokas Veolia Etikos Sargai Seimo opozicijai priklausantys konservatoriai Etikos ir procedūrų komisijos prašo įvertinti galimą parlamentaro Artūro Zuoko interesų konfliktą, politikui teikus siūlymus dėl išlaidų Lietuvos atstovavimui tarptautinio arbitražo ginče prieš Prancūzijos energetikos įmonių grupę „Veolia“.

Balandį vyko du Seimo Audito komiteto posėdžiai, kuriuose svarstyti klausimai dėl valstybės išlaidų teisinėms paslaugoms tarptautinėse bylose.

Kaip teigiama konservatorių rašte Seimo etikos sargams, komiteto narys A. Zuokas ne tik nenusišalino, tačiau ir aktyviai dalyvavo svarstant šiuos klausimus, taip pat komiteto pirmininko „aušriečio“ Artūro Skardžiaus prašymu rengė siūlymus, kuriais remdamasis Audito komitetas parengė rekomendacijas Vyriausybei.

„Po šio posėdžio komitetas rekomendavo, kad atstovavimą nacionaliniuose teismuose ir tarptautiniuose arbitražuose perimtų Teisingumo ministerija, netgi ir arbitražines, kuriose ypač svarbios specifinės žinios ir patirtys“, – teigiama rašte.

Vyriausybei siūloma priimti nutarimą, kuriuo remiantis nuo rugpjūčio pradžios atstovavimas Lietuvai tarptautiniuose ginčuose būtų vykdomas ne atskirose ministerijose, tačiau centralizuotai.

Šiuo metu Lietuva dalyvauja trijuose didelės apimties arbitražo ginčuose.

Tarp jų – valstybinės Baltarusijos kalių trąšų gamintojos „Belaruskalij“ ieškinys, kuriuo iš Lietuvos reikalaujama atlyginti daugiau nei 12 mlrd. eurų siekiančius nuostolius, nuo 2022-ųjų vasario sustabdžius trąšų tranzitą.

Gegužę Lietuva taip pat Tarptautiniam Teisingumo Teismui (TTT) pateikė ieškinį prieš Baltarusiją dėl 200 mln. eurų žalos atlyginimo, šalį kaltinant 2021 m. sukėlus migrantų krizę Lietuvos pasienyje.

Nuo 2020 m. Vašingtono investiciniame arbitraže iškeltas ieškinys „Veolia“ įmonių grupei, bendrovei „Icor“ ir su jomis susijusiems verslininkams Andriui Janukoniui, Linui Samuoliui ir buvusiam Vilniaus merui A. Zuokui – juo Lietuva siekia prisiteisti daugiau nei 240 mln. eurų dydžio žalos atlyginimą.

Dėl to, Seimo konservatorių frakcijos vertinimu, A. Zuokas šioje byloje turi asmeninį interesą.

„Atsižvelgiant į tai, kad Seimo narys A. Zuokas Audito komitete dalyvavo diskusijose, teikė siūlymus dėl asignavimų valdytojų išlaidų teisinėms paslaugoms, taip pat komiteto metu ne kartą pasisakė dėl valstybės atstovavimo tarptautiniuose arbitražuose, tame tarpe ir byloje su „Veolia“, kyla pagrįstų abejonių dėl jo nešališkumo ir viešųjų bei privačių interesų derinimo principų laikymosi“, – teigiama rašte Seimo etikos sargams.

Komisijos prašoma ištirti, ar parlamentaras nepažeidė Seimo statuto, Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatyme bei Valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtintų nuostatų. 

Teisingumo ministerija jau anksčiau teigė, jog, siekiant sutaupyti lėšų, Lietuvai tarptautinėse bylose atstovautų ministerijos teisininkai, o ne išorės advokatai.

Anot teisingumo ministro Rimanto Mockaus, kai kuriose tokiose bylose išlaidos išorės advokatams gali sudaryti milijonus eurų, ir teigė, jog tokios išlaidos yra per didelės.

R. Mockus tvirtino, kad idėja gimė įvertinus atstovavimo Lietuvai tarptautinėse bylose patirtis bei atsižvelgus į Seimo Audito komiteto pateiktą siūlymą konsoliduoti visas tarptautines ir tarptautinio arbitražo bylas, nes dabartinė situacija teisinių procesų kontrolės prasme yra neefektyvi.

Šį ministerijos siūlymą dėl korupcijos apraiškų taip pat jau vertina Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).

Šiuo metu arbitražo ginčuose dėl migrantų krizės Baltarusijos pasienyje, su „Belaruskalij“ ir „Veolia“ Lietuvai atstovauja atitinkamai Užsienio reikalų, Susisiekimo ir Energetikos ministerijos.

ELTA primena, kad ginče su „Veolia“ Lietuva siekia įrodyti, kad Prancūzijos energetikos įmonių grupė ir „Icor“ (tuo metu „Rubicon“) 1999–2003 metais neteisėtais būdais gavo šilumos ūkių nuomos sutartis dešimtyje Lietuvos savivaldybių ir neteisėtai pelnėsi iš šilumos vartotojų.

Teigiama kad „Veolia“ ir „Icor“ per savo atstovus atliko neteisėtus mokėjimus Lietuvos pareigūnams, kad galėtų išsinuomoti šilumos ūkį, dėl ko esą šilumos ūkių nuomos sutartys įgytos korupcinio pobūdžio veiksmais.

Tuo metu „Veolia“ bylą prieš Lietuvos valstybę Vašingtono arbitraže inicijavo 2016 m., teigdama, kad Lietuvos institucijų veiksmai pažeidė Prancūzijos ir Lietuvos dvišalės investicijų apsaugos sutarties nuostatas ir siekdama prisiteisti 79 mln. eurų vertės žalos atlyginimo už investicijas į Vilniaus šilumos ūkį.

person Ūla Klimaševska (ELTA)