link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/seimas-svarstys-siulyma-leisianti-pasinaudoti-dirbtinio-apvaisinimo-paslaugomis-ir-nesusituokusiems-asmenims-4249239  content_copy email

Seimas svarstys siūlymą, leisiantį pasinaudoti dirbtinio apvaisinimo paslaugomis ir nesusituokusiems asmenims

Vilnius, balandžio 29 d. (ELTA).

Seimas Čmilytė-Nielsen Įstatymas Dirbtinis Apvaisinimas Seimas svarstys įstatymo pataisas, siūlančias leisti pasinaudoti dirbtinio apvaisinimo paslaugomis ir nesusituokusiems asmenims. 

Konstituciniam Teismui (KT) nustačius, kad pagalbinio apvaisinimo ribojimai prieštarauja Konstitucijai, tokią iniciatyvą antradienį Seimui pristatė Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. 

Jos projektą po pateikimo palaikė 33 Seimo nariai, 17 buvo prieš, 8 parlamentarai susilaikė. Projektas keliaus į Sveikatos reikalų ir Žmogaus teisių  komitetus, o plenarinėje parlamento salėje jis vėl turėtų atsirasti birželio 17 d. 

V. Čmilytės-Nielsen teigimu, Pagalbinio apvaisinimo įstatymą būtina keisti, pašalinant Konstitucinio Teismo (KT) nustatytą prieštaravimą Konstitucijai. 

Ji pasiūlė Seimui panaikinti, jos nuomone, diskriminacinę įstatymo nuostatą, kuri šiuo metu leidžia pasinaudoti dirbtiniu apvaisinimu tik ištekėjusioms moterims ar partnerystę registravusioms poroms.

Jai pritarė Seimo narė socialdemokratė Birutė Vėsaitė.

„Tai akivaizdžiai  diskriminacinė nuostata, apie kurią  pasisakė ir Konstitucinis Teismas (KT). Siūlau gerbti  KT sprendimą ir palaikyti įstatymo projektą“, – ragino B. Vėsaitė. 

Visgi atmesti šią iniciatyvą kvietė parlamentaras Vytautas Sinica. 

„Sociologija gana aiškiai rodo, kad šeima, kuri yra santuokinė, yra stabilesnė. Vaikui stabilioje aplinkoje augti yra geriau. Todėl  siūlyčiau nekurti labai rizikingų ir nestabilių situacijų, žiūrėti vaiko geriausių interesų ir atmesti šitą siūlymą“, –  ragino V. Sinica.

Jei Seimas pritartų, pagalbinis apvaisinimas galėtų būti atliekamas tik veiksniems asmenims, kurie turėtų pateikti asmens tapatybę bei amžių patvirtinančius dokumentus, taip pat medicinos dokumentus, rašytinį prašymą atlikti pagalbinį apvaisinimą ir pasirašytą nustatytos formos informuoto paciento sutikimą.

Galiojantis Pagalbinio apvaisinimo įstatymas leidžia pagalbinio apvaisinimo paslaugą teikti tik tiems asmenims, kurie yra sudarę santuoką arba įregistravę partnerystę. 

Kaip ELTA jau skelbė, KT konstatavo, kad draudimas pagalbinio apvaisinimo paslaugomis pasinaudoti nesusituokusioms poroms bei vienišoms moterims yra diskriminuojantis ir prieštarauja Konstitucijos nuostatoms. Šis sprendimas įsigalios po metų – 2026-ųjų balandžio 10-ąją.

Dėl draudimo pasinaudoti pagalbiniu apvaisinimu vienišoms moterims ir nesusituokusioms poroms praėjusių metų gegužę į KT kreipėsi tuometinė parlamentarė, „laisvietė“ Morgana Danielė ir grupė Seimo narių.

 

person Jadvyga Bieliavska (ELTA)