Vilnius, gegužės 20 d. (ELTA).
Seimas svarstys „Nemuno aušros“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio ir „valstiečio“ Igno Vėgėlės siūlymus liberaliau išduoti QR kodus darbui su vaikais.
Prieš kelias savaites šį klausimą svarstęs Socialinių reikalų ir darbo komitetas (SRDK) nusprendė parlamentarų siūlymus sujungti. Tiesa, komitetas siūlo numatyti tris nusikaltimų kategorijas, išduodant leidimus darbui su vaikais.
Pirmoji apimtų itin sunkius nusikaltimus, kuriuos padarę asmenys visam gyvenimui prarastų teisę dirbti su nepilnamečiais. Tuo metu antroji grupė apimtų dalį labai sunkiu ir sunkių nusikaltimų, todėl galimybė dirbti su vaikais būtų panaikinta iki teistumo pabaigos.
SRDK savo ruožtu siūlo ir trečiąją kategoriją – visus kitus nusikaltimus, kuriuos įvykdžius teismas turėtų vertinti, ar asmuo gali dirbti su vaikais.
Kovą Seimas po pateikimo pritarė R. Žemaitaičio ir Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos nario I. Vėgėlės siūlomiems įstatyminiams pakeitimams liberaliau išduoti leidimus dirbti su vaikais.
Pritarus R. Žemaitaičio projektui, su nepilnamečiais negalėtų dirbti tik už seksualinius nusikaltimus teisti asmenys. Tuo metu asmenims, nuteistiems už kitokio pobūdžio nusikaltimus, kurių teistumas yra išnykęs, tokia galimybė būtų sugrąžinta.
Tuo metu I. Vėgėlė siūlo, kad su nepilnamečiais dirbti negalėtų smurtinius nusikaltimus atlikę asmenys. Be to, jis ragina atsisakyti šiuo metu įteisintos praktikos išduoti teisėto darbo su vaikais kodą (QR kodą). Visgi, šį klausimą svarstęs SRDK tokiam siūlymui nepritaria.
Balandį Seimas pritarė socialinės apsaugos ir darbo ministrės Ingos Ruginienės siūlymui iki rugsėjo atidėti pokyčius išduodant leidimus dirbti su nepilnamečiais.
ELTA primena, kad praėjusią kadenciją Seimas priėmė Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kuriomis įpareigojo asmenis, ketinančius užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą teisėto darbo su vaikais kodą (QR kodą).
Už asmens prevencijos kodo nepatikrinimą gresia nuo 300 iki 500 eurų, o už pakartotinį – nuo 500 iki 1 tūkst. eurų bauda. Didesnė bauda grės tuo atveju, jeigu bus nustatyta, kad veiklą vykdo teistas asmuo – nuo 3 iki 5 tūkst. eurų, o jei toks atvejis nustatomas pakartotinai – nuo 5 iki 6 tūkst. eurų.
person Martyna Pikelytė (ELTA)