Vilnius, gegužės 22 d. (ELTA).
Seimas svarstys Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininko Dainiaus Radzevičiaus kandidatūrą į Žurnalistų etikos inspektoriaus pareigas.
Šią Visuomenės informavimo etikos asociacijos pateiktą kandidatūrą ketvirtadienį Seimui pristatė Kultūros komiteto pirmininkas Kęstutis Vilkauskas.
Artimiausiu metu Kultūros komiteto pritarimo sulaukęs pretendentas užimti šias pareigas susitiks su Seimo frakcijomis. D. Radzevičiaus kandidatūrą svarstys Seimo Žmogaus teisių ir Kultūros komitetai, o birželio 12 d. – visas Seimas.
Jeigu būtų pritarta, naujas Žurnalistų etikos inspektorius pradėtų eiti pareigas šių metų birželio 19 d.
Jis pakeistų šiose pareigose dvi kadencijas dirbusią Gražiną Ramanauskaitę, kurią Seimas, pasibaigus įgaliojimų laikui, atleido iš Žurnalistų etikos inspektoriaus pareigų. Už tokį nutarimą ketvirtadienį balsavo 66 Seimo nariai, prieš ir susilaikiusių nebuvo.
D. Radzevičius anksčiau yra dirbęs žiniasklaidoje, Vyriausybės kanceliarijoje, Teisingumo ministerijoje, ėjo Nacionalinės UNESCO komisijos, LRT tarybos, Lietuvos radijo ir televizijos komisijos nario pareigas. Nuo 2003 m. jis yra Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas. 2004 m. D. Radzevičius apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi.
Kaip numato Visuomenės informavimo įstatymas, Žurnalistų etikos inspektorių 5 metams skiria Seimas iš kandidatų, kuriuos pasiūlo organizacijos, vienijančios viešosios informacijos rengėjus, skleidėjus ir žurnalistus. Tas pats asmuo inspektoriumi negali būti skiriamas daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės.
Įstatymas įpareigoja žurnalistų etikos inspektorių iki kiekvienų metų balandžio 1 dienos pateikti Seimui metinę veiklos ataskaitą.
Žurnalistų etikos inspektorius nagrinėja gyventojų skundus dėl visuomenės informavimo priemonėse pažeistos garbės ir orumo, dėl jų teisės į privataus gyvenimo apsaugą pažeidimo.
Žurnalistų etikos inspektorius prižiūri, kaip įgyvendinamos Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo nuostatos. Vadovaudamasis ekspertų išvadomis, jis priskiria visuomenės informavimo priemones ir jų turinį erotinio, pornografinio ar smurtinio pobūdžio informacijos kategorijoms. Žurnalistų etikos inspektorius taip pat nustato, ar visuomenės informavimo priemonėse paskelbta viešoji informacija skatina nesantaiką dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, negalios, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos.
person Jadvyga Bieliavska (ELTA)