link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/sankt-peterburgo-sveikatingumo-stovyklose-vaikai-is-mariupolio-patiria-prorusiska-indoktrinacija-4333508  content_copy email

Sankt Peterburgo „sveikatingumo stovyklose“ vaikai iš Mariupolio patiria prorusišką indoktrinaciją

Maskva, liepos 1 d. (ELTA).

Rusijos valdžia šią vasarą organizuoja penkias trijų savaičių trukmės stovyklas vaikams iš okupuoto Ukrainos Mariupolio miesto. Kaip rašo laikraštis „The Moscow Times“, užsiėmimams vadovauja vaikų psichologai, Sankt Peterburgo mokyklų mokytojai ir stovyklų koordinatoriai.

Manoma, kad Sankt Peterburge rengiamose stovyklose šiais metais iš viso dalyvaus daugiau kaip 2 000 moksleivių iš Mariupolio. Rusijos valdžia šias vasaros programas iš pradžių reklamavo kaip sveikatos ir sveikatingumo išvykas vaikams, kurie gyveno patirdami Rusijos apšaudymus. Tačiau jau nuo pat pirmųjų užsiėmimų vaikai taip pat buvo mokomi išsiugdyti pagarbą ir meilę šaliai, užgrobusiai jų gimtąjį miestą.

Ukrainos ekspertai teigia, kad Rusija sąmoningai iš šių vaikų atima jų ukrainietišką tapatybę ir auklėja juos tapti rusais, paversdama nepilnamečius nauja Kremliui ištikima karta.

Pasak „The Moscow Times“, tarp stovyklos „Družnych“ švietimo programoje įvardijamų tikslų minimas nacionalinės, t. y. rusiškos, tapatybės puoselėjimas vaikų gretose. Prieš Rusijos dienos šventę, minimą birželio 12-ąją, stovyklų koordinatoriai nusivežė vaikus į pažintinę kelionę po Sankt Peterburgą, o po to vyko apsilankymas multimedijų parke „Rusija – mano istorija“,  siekiant ugdyti „meilę Tėvynei ir pagarbą jos praeičiai“.

Rusų kalbos dieną stovyklų koordinatoriai kvietė piešti mėgstančius vaikus kurti skirtukus, vaizduojančius poetą Aleksandrą Puškiną, ir po to dalyvauti viktorinoje apie jo poeziją.

„Stovyklos administracija visada aiškiai pabrėžė, kad vaikai dabar yra Rusijos teritorijoje, kad jie yra Rusijos dalis, – „The Moscow Times“ sakė vienas šioje stovykloje dirbęs vaikų psichologas, dėl saugumo priežasčių kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga. – Manau, kad tie, kurie atvyko į stovyklą, buvo pasirengę tapti „didžiosios šalies“ (Rusijos) dalimi. Priešingu atveju jų tėvai tikriausiai nebūtų jų išleidę.“

Pasak vaikų psichologo, dirbusio „Družnych“ stovykloje, daugybė vaikų rodė potrauminio streso sutrikimo požymius, nes okupacijos metu jie tapo karo ir savo artimųjų žūčių liudininkais. „Kai vaikai plaukė laivu Nevos upe ir išgirdo patranką, iššautą iš Petropavlovsko tvirtovės, jie sukrito ant denio veidu žemyn – niekas jų neperspėjo, kad tai tebuvo iškilmingas šūvis“, – kalbėjo psichologas.

Ekskursijos nebuvo vienintelis įrankis, kuriuo naudojosi stovyklų koordinatoriai, kad įskiepytų meilę Rusijai. Birželio 10-ąją vaikai kartu su savo koordinatoriais ant medžiaginių maišelių tapė Sankt Peterburgo paminklus. Po keleto dienų, minint Rusijos dieną, koordinatoriai vaikų paklausė – „Ką jums reiškia Rusija?“ ir nufilmavo jų atsakymus.

„Visų pirma, tai mano tėvynė. Tai draugystė, rūpestis ir žodžio laisvė“, – sakė vienas maždaug 11 m. berniukas. 

Ukraina yra patvirtinusi, kad iš okupuotų šalies teritorijų į Rusiją buvo deportuoti 19 546 vaikai, tačiau ekspertai sako, jog tikrasis skaičius greičiausiai yra daug didesnis. 2023 m. kovo mėnesį Tarptautinis Baudžiamasis Teismas dėl šių deportacijų išdavė Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir jo vaikų teisių komisarės Marijos Lvovos-Belovos arešto orderius.

person Lina Linkevičiūtė (ELTA)