Politika LRT įstatymo pataisos Politinės partijos Žiniasklaidos reguliavimas Įstatymų leidyba Lietuvos socialdemokratų partija Eglė Samoškaitė LRT
Vilnius, rugpjūčio 4 d. (ELTA).
Prokuratūrai paskelbus apie nutrauktą ikiteisminį tyrimą dėl Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) tarybos posėdyje palikto slapta įrašinėjančio įrenginio, tyrime apklausta LRT žurnalistė Eglė Samoškaitė teigė, kad minėtas procesas buvo ilgas ir nemalonus. Ji teigė besilaikanti pozicijos, jog socdemų anksčiau mesti kaltinimai jai buvo nepagrįsti.
„Nors pats procesas buvo ilgas ir nemalonus, bet socialdemokratų keliamos versijos buvo nepagrįstos ir greičiausiai susijusios su kartėliu kovoje dėl LRT įstatymo pataisų. Esu dėkinga, kad politikai mane bandė paversti moteriškąja Jameso Bondo versija, tačiau bet kokios insinuacijos turi būti suderinamos su logika ir faktais“, – Eltai komentavo E. Samoškaitė.
„Kaip sakė vienas socialdemokratas „Egle, tu gi supranti, kad viskas vyksta ne dėl tavęs?“ Tai aš tą suprantu, taip“, – pridūrė LRT žurnalistė.
Ji teigė platesnių komentarų apie nutrauktą tyrimą nenorinti teikti, nes, pasak žurnalistės, procesas nėra baigtas.
Prokuratūra savo pranešime nurodė, kad nutarimas nutraukti ikiteisminį tyrimą gali būti skundžiamas aukštesniajam prokurorui.
Socialiniame tinkle „Facebook“ E. Samoškaitė teigė ir toliau besilaikanti savo versijos, kad įrašinėjančio rašiklio LSDP tarybos posėdyje nepaliko. Žurnalistė sakė tik vėliau pastebėjus, jog minėtą rašiklį prarado.
„Taip, jie (socialdemokratai – ELTA) jį (rašiklį – ELTA) rado, jis priklausė man, aš jį kartkarčiais naudoju tais retais atvejais, kai kalbu su žmonėmis, kurie gali tapti agresyvūs, neprognozuojami, arba jei tuo metu neturiu įprasto diktofono. Jis neturi jokių nuotolinių funkcijų ir aš net nežinojau, kad jį praradau (susizgribau tik kur kas vėliau), o nepasibaigus posėdžiui išvykau į tiesioginį interviu“, – rašė E. Samoškaitė.
Antradienį LRT pranešė, kad naujienų portalo lrt.lt vadovas Mindaugas Jackevičius inicijuoja tarnybinį patikrinimą dėl žurnalistės E. Samoškaitės galimo darbo pareigų pažeidimo.
Šis sprendimas priimtas paaiškėjus, kad LSDP tarybos posėdžio metu buvo rasta E. Samoškaitei priklausanti juodos spalvos rašymo priemonė, kurioje yra integruotas garso įrašymo įrenginys.
M. Jackevičius yra patvirtinęs, kad į jį dėl tokio leidimo E. Samoškaitė nesikreipė, jis pats pavedimo slapta įrašinėti nėra davęs.
Iki kol bus pabaigtas drausminis tyrimas, žurnalistė ir toliau nerašys su socialdemokratais susijusiomis temomis bei neves LRT laidos „Dienos temos“.
Po prokuratūros pranešimo apie nutrauktą ikiteisminį tyrimą antradienį taip pat pranešta, kad Žurnalistų profesionalų asociacija (ŽPA) nusprendė iš savo narių pašalinti LRT žurnalistę E. Samoškaitę.
„Žurnalistų profesionalų asociacijos valdyba antradienį vienbalsiai nusprendė pašalinti žurnalistę Eglę Samoškaitę iš asociacijos narių. Sprendimas priimtas įvertinus Generalinės prokuratūros paskelbtą informaciją apie tyrimą dėl LSDP tarybos posėdyje paliktos įrašymo priemonės. Nors ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas, tyrimo metu nustatyta, kad įrašymo priemonė priklausė LRT žurnalistei E. Samoškaitei“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė ŽPA.
Nutrauktas ikiteisminis tyrimas
ELTA primena, kad prokuratūra priėmė nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto techninių priemonių įrengimo ar panaudojimo informacijai rinkti, kuomet per LSDP tarybos posėdį buvo rastas slapta įrašinėjantis įrenginys.
Tyrimo metu nustatyta, kad LSDP tarybos posėdžio salėje buvo rasta žurnalistei E. Samoškaitei priklausanti juodos spalvos rašymo priemonė, kurioje yra integruotas garso įrašymo įrenginys. Anot prokuratūros, ikiteisminio tyrimo metu išnaudojus visas galimybes, nebuvo gauta objektyvių duomenų, patvirtinančių žurnalistės tyčia paliktu garso įrašymo įrenginiu įrašinėti uždarą LSDP tarybos posėdį, tai yra rinkti informaciją apie politinę partiją.
Balandžio viduryje socialdemokratai pranešė uždarame partijos tarybos posėdyje radę slapta garsą įrašinėjantį rašiklį, kurio savininkė, kaip jie įtarė, galėjo būti visuomeninio transliuotojo žurnalistė. Partija dėl šio incidento kreipėsi į policiją.
Dokumente, su kuriuo susipažino ELTA, teigiama, kad pareiškimas policijai buvo pateiktas dėl galimai neteisėto informacijos rinkimo ir neteisėto techninių priemonių panaudojimo informacijai rinkti. Jame teigiama, kad įrašantį rašiklį galėjo palikti LRT žurnalistė E. Samoškaitė. Ji tokius įtarimus neigė.
Vėliau policija dėl šio įvykio pradėjo ikiteisminį tyrimą.
Pasirodžius įtarimams, E. Samoškaitė sustabdė narystę ŽPA, atsitraukė nuo veiklos LRT žurnalistų protesto iniciatyvinėje grupėje. Šiuo metu E. Samoškaitė taip pat nerašo su LSDP susijusiomis temomis, neveda LRT laidos „Dienos tema“.
LSDP tarybos posėdis buvo uždaras, politikams į jį nebuvo leidžiama įsinešti telefonų.
person Gytis Pankūnas (ELTA)