Vilnius, liepos 17 d. (ELTA).
Restauratorius Saulius Poderis teigia turįs įrodymų, kad Vytauto Didžiojo palaikai gali būti Vilniaus arkikatedros požemiuose. Jis tikina šį faktą pagrindžiančius dokumentus ketinantis pateikti prokuratūrai.
„Pareiškiu, kad daugiau neturiu jokių priemonių ir galimybių dar kartą sugrąžinti jums Lietuvos valdovų valdžios simbolius, kuriuos neturintys tam teisės, niokodami Vilniaus Katedrą, išėmė iš jos požemių“ , – ketvirtadienį vykusios spaudos konferencijos metu sakė S. Poderis.
Jis teigė, kad gruodį Vilniaus arkikatedros požemiuose atrastoje slaptavietėje su valdovų Aleksandro, Elžbietos ir Barboros laidojimo insignijomis turėjo būti rasti ir Vytauto Didžiojo palaikai bei jo valdžios simboliai.
„Neturiu teisės nuo Lietuvos žmonių slėpti, jog radau ir turiu įrodymą, kad 1931 m. rugsėjo 21 d. Vilniaus katedroje buvo atrasti ne trijų Lietuvos valdovų palaikai, bet keturių“, – sakė S. Poderis.
Restauratorius pabrėžia, kad remiantis tarpukario mokslininkų liudijimais, ketvirtojo valdovo palaikai turėtų būti identifikuojami kaip Vytauto Didžiojo palaikai.
„Esu įsitikinęs, kad šio didžiausios to meto valstybės valdovo Vytauto Didžiojo palaikai vis dar turi būti Vilniaus katedroje ar buvo joje bent jau iki tol, kol mano rastą Lietuvos visuomenei priklausantį lobį neteisėtai išėmė“ – spaudos konferencijos metu kalbėjo jis.
Tačiau, ar tikrai LDK kunigaikščio palaikai yra Katedros požemiuose, S. Poderis sako visiškai patvirtinti negalintis.
„Aš neteigiu, kad tai yra 100 proc. Vytauto palaikai. Juos reikia ištirti, padaryti DNR (tyrimą – ELTA). Juos surasti, visų pirma, Katedroje reikia. Mes turime raktą, reikia surasti spyną“, – teigė jis.
Rastų vertybių sąraše esą trūksta 3 objektų
S. Poderis taip pat atkreipė dėmesį, kad su endoskopine kamera pats yra padaręs Katedros požemių nuotraukas ir jose užfiksavęs 3 objektus, kurių nėra tarp Kultūros paveldo departamento paviešinto rastų 59 vertybių sąrašo.
Pasak jo, vienas iš objektų sidabrinė lentelė, antras – auksinis rutulys, o trečiasis primena žmogaus palaikus.
„Tai yra galbūt kaulo dalis, gal tai daikto kažkokio, panašaus į kaulą“, – rodydamas nuotrauką žurnalistams sakė S. Poderis.
Paklaustas, kodėl jo manymu šie objektai yra slepiami, S. Poderis teigė atsakymo nežinantis.
„Galbūt tai kompromituoja politiškai bažnyčią, galbūt tai kompromituoja santykius su lenkais“, – svarstė restauratorius.
Įrodymus pateiks prokuratūrai
Restauratorius S. Poderis dėl Kultūros paveldo departamento (KPD) veiksmų, atidengiant Vilniaus arkikatedros požemiuose rastas Lietuvos ir Lenkijos valdovų insignijas sako jau kreipęsis į prokuratūrą. Prokuratūra pareiškimą perdavė tirti policijai.
Anot jo, policija situaciją tirti atsisakė ir apie pateiktus įrodymus nieko nekomentavo.
Restauratorius siekia, jog būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl vagystės, radinio pasisavinimo, turto sunaikinimo ar sugadinimo bei tarnybos pareigų neatlikimo.
„Duosim prokuratūrai visą medžiagą, bus papildymas prie pareiškimo. Viliamės, kad pradės pagaliau dirbti ir ištirs viską, kas čia atsitiko“ – ketvirtadienį vykusioje spaudos konferencijoje sakė S. Poderis.
ELTA primena, kad sausio pradžioje pranešta, jog gruodį Vilniaus arkikatedros požemiuose buvo atrasta slaptavietė su valdovų Aleksandro, Elžbietos ir Barboros laidojimo insignijomis: Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Aleksandro karūna, Elžbietos Habsburgaitės karūna, grandine, medalionu, žiedu ir karsto lentele.
Kaip skelbta anksčiau, KPD vadovas Vidmantas Bezaras naujienų portalui „bernardinai.lt“ yra sakęs, kad atveriant slaptavietę galėjo būti pažeistos procedūros, nes departamento atstovai išimant vertybes nedalyvavo. Apie tokius radinius jis nurodė sužinojęs tik iš žiniasklaidos.
person Karolina Navakauskaitė (ELTA)