Maskva, liepos 6 d. (AFP-ELTA0.
Netoli Maskvos gyvenantiems Sergėjui Duzhikovui ir Marijai Tyabut, priklausantiems Rusijos viduriniajai klasei Vakarų sankcijos Rusijai dėl karinių veiksmų Ukrainoje buvo įveikiamos, rašo AFP.
Pora važinėja kinišku automobiliu, atostogauja Venesueloje ir perka Rusijoje pagamintą kamemberą.
Jų kuklus dviejų miegamųjų butas Mityščiuose, kuriuose gyvena 300 tūkst. žmonių, į šiaurės rytus nuo sostinės, neseniai buvo renovuotas, o jų kiniškas šaldytuvas lūžta nuo rusiškų produktų.
Nepaisant perspėjimų apie gresiančią recesiją ir didelę infliaciją, jie kaip ir daugelis kitų rusų mano, kad šalies ekonomika sėkmingai prisitaikė prie Vakarų sankcijų, net jei tai reiškia, kad teks visam laikui atsisveikinti su kai kuriais gerai žinomais Vakarų prekių ženklais.
„Kalbant apie mano kasdienį gyvenimą – namus, šeimą, darbą, laisvalaikį, draugus, pomėgius ir interesus, sąžiningai sakau, kad sankcijų poveikio nejaučiu“, – sakė kosmetikos kompanijoje dirbanti Marija.
„Nėra jokių prekių ženklų, kurie paliktų tokią tuštumą, kad aš negalėčiau be jų gyventi“, – pridūrė 43-ejų moteris.
Prekybos centrai rado įvairių vietinių ir užsienio alternatyvų vakarietiškiems produktams, įskaitant kamembero sūrį, kuris yra vienas iš Marijos mėgstamiausių.
„Jis skanus. Nesu ragavusi tikro prancūziško kamembero, todėl negaliu palyginti“, – prisipažino rusė.
„Apskritai, mano gyvenimas labai nepasikeitė“, – sakė ji AFP.
Vaikai mėgsta „Skanu ir taškas“ mėsainius
Ekonomines sankcijas Rusijai Vakarų šalys pirmą kartą įvedė 2014 m., šiai aneksavus Krymą.
Sankcijos gerokai sugriežtėjo po to, kai Maskva pradėjo plataus masto invaziją prieš kaimynę Ukrainą.
Maskva į jas sureagavo padidindama prekių gamybą šalies viduje, perkeldama prekybą iš Vakarų į, kaip ji vadina, „draugiškas“ šalis, pavyzdžiui, Kiniją, ir importuodama kitas prekes per trečiąsias šalis.
Paprastiems rusams labiausiai pastebimas šių pokyčių padarinys buvo vakarietiškų prekių ženklų išnykimas iš prekybos centrų lentynų ir parduotuvių.
Vienas iš žinomiausių prekių ženklų, palikusių rinką, buvo greitojo maisto tinklas „McDonald\'s“, kurį 2022 m. pakeitė Rusijai priklausantis „Vkusno i tochka“ (liet. „Skanu ir taškas“).
Marijos vyras, laidojimo biuro direktorius Sergėjus, teigė neturįs „jokių pretenzijų“ dėl maisto kokybės.
„Vaikai jį mėgsta“, – apie restoranų tinklą sakė rusas.
Apsipirkinėdama Marija renkasi naujo prekių ženklo jogurtą, pakeitusį prancūzų įmonės „Danone“ gaminius.
„Danone“ paliko Rusijos rinką 2022 m. ir galiausiai pardavė savo verslą verslininkui, susijusiam su Čečėnijos lyderiu Ramzanu Kadyrovu.
Kai kurios Rusijos įmonės taip pat galėjo importuoti populiarias vakarietiškas prekes per trečiąsias šalis, nors ir teko mokėti brangiau.
Savo atostogoms Marija ir Sergėjus pasirinko keliones po Rusiją ir Lotynų Ameriką.
Dauguma Europos šalių netrukus po karo veiksmų pradžios nutraukė tiesioginius skrydžius į Rusiją, o kai kurios šios šalies piliečiams sugriežtino įvažiavimo reikalavimus.
Pora sakė, kad buvo nuvykusi į Venesuelą, šalį, kuriai taikomos JAV sankcijos, ir šią apibūdino kaip „draugiškų žmonių, mylinčių rusus, tautą“.
Teigia, kad kainos kyla lėtai
Pora pripažino, kad iš pradžių buvo šiokių tokių sunkumų.
Sergėjus sakė prieš dvejus metus, po automobilio avarijos, dėl sankcijų „tris mėnesius“ laukęs atsarginių dalių, kad galėtų suremontuoti savo korėjietišką „Kia“.
„Tada supratau, kad tikriausiai būtų protinga parduoti savo mylimą korėjietišką automobilį ir pakeisti jį panašiu kinišku“, – sakė jis AFP.
Marija taip pat sakė pastebėjusi, jog „tam tikrų“ kategorijų prekių rasti sunkiau.
Tačiau ji pripažįsta apskritai didelių sunkumų nepatirianti.
„Nesijaučiu, kad man ko nors trūksta. Tikrai ne iš maisto. Pasirinkimas yra platus ir turtingas“, – aiškino rusė.
Rusijos ekonomika nestabili nuo tada, kai 2022 m. Maskva pradėjo karinę operaciją Ukrainoje, kurios metu žuvo dešimtys tūkstančių žmonių.
Maskva pranešė apie stiprų ekonomikos augimą 2023 ir 2024 m., daugiausia dėl didelių valstybės išlaidų gynybai, tačiau dabar, po laikotarpio, kurį valdžios atstovai vadino „perkaitimu“, ekonomika lėtėja.
Infliacija taip pat lieka aukšta – jau daugiau nei metus ji yra daugiau nei dvigubai viršija centrinio banko nustatytą tikslą.
Marijos ir jos vyro bendros pajamos siekia apie 300 000 rublių (apie 3200 eurų), ir viršija vidutinį vieno asmens darbo užmokestį, siekiantį apie 100 000 rublių.
Nors Marija pripažino, kad kainos kyla, ji sakė, kad jos šeima dėl to „neverkšlena“.
„Nebūdavo taip, kad prieš trejus metus mes pirkdavome kilogramą grikių, o dabar galime sau leisti tik 600 gramų. Kainos kyla po truputį“, – sakė rusė.
person Marius Jakštas (ELTA)