link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/rinkimus-nepale-laimejo-shaho-vadovaujama-centristine-rsp-partija-4558491  content_copy email

Rinkimus Nepale laimėjo Shaho vadovaujama centristinė RSP partija

Katmandu, kovo 12 d. (AFP-ELTA).

Rinkimai Nepalas Rezultatai Centristai RSP Partija Shahas Nepalo centristinė RSP partija, kuriai vadovauja politiku tapęs reperis Balendra Shahas, laimėjo daugumą parlamente – 182 vietas, rodo ketvirtadienį rinkimų komisijos paskelbti rezultatai.

Kovo 5 d. Nepale buvo renkami 275 Atstovų Rūmų (žemųjų parlamento rūmų) nariai; iš jų 165 parlamentarai buvo renkami tiesiogiai, o 110 – proporcinio atstovavimo būdu.

„Atstovų Rūmų narių rinkimų balsų skaičiavimas... baigtas“, – sakoma rinkimų komisijos atstovo spaudai Narayano Prasado Bhattarai pranešime.

Per tiesioginius rinkimus RSP laimėjo 125 iš 165 vietų, o dar 57 vietas gavo pagal proporcinę rinkimų sistemą, todėl jiems pritrūko tik dviejų vietų, kad užsitikrintų galingą dviejų trečdalių daugumą.

Nepalo Kongreso partija, kuri buvo didžiausia ankstesniame parlamente, gavo 38 vietas, o dabar jau pralaimėjusio K. P. Sharmos Oli marksistai – tik 25. Maoistai turi septynias vietas.

„Šiandien atitinkamoms politinėms partijoms išsiųstas laiškas, kad jos atrinktų kandidatų pavardes ir per tris dienas pateiktų jas Komisijai“, – sakė N. P. Bhattarai.

Tai buvo pirmieji rinkimai po to, kai 2025 m. rugsėjį per kruvinus jaunimo antikorupcinius protestus buvo nuversta vyriausybė.

Demonstracijos po laisva Z kartos vėliava prasidėjo dėl trumpalaikio socialinės žiniasklaidos draudimo, tačiau tolesnius protestus paskatino nepasitenkinimas korupcija šalyje ir apgailėtina ekonomikos būkle.

Pats B. Shahas nugalėjo veteraną, keturis kartus ministrą pirmininką K. P. Sharmą Oli – kurio vadovaujama marksistų vyriausybė buvo nušalinta per protestus praėjusiais metais – rinkimų apygardoje, kurią šis laikė savo „tvirtove“.

Jo pergalė prieš 74-erių K. P. Sharmą Oli ir iškilimas nuo sostinės mero iki, tikėtina, ministro pirmininko pareigų – tai drąsus politiko žingsnis ir vienas dramatiškiausių lūžių pastarojo meto Nepalo politikoje.

person Živilė Aleškaitienė (ELTA)