link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/reporteriai-be-sienu-ziniasklaidos-laisves-padetis-pasaulyje-2025-metais-prasta-kaip-niekada-anksciau-4253155  content_copy email

„Reporteriai be sienų“: žiniasklaidos laisvės padėtis pasaulyje 2025 metais prasta kaip niekada anksčiau

Berlynas, gegužės 2 d. (dpa-ELTA).

Žiniasklaidos laisvės padėtis pasaulyje blogesnė nei kada nors anksčiau, teigiama penktadienį paskelbtame naujausiame nevyriausybinės organizacijos „Reporteriai be sienų“ (RSF) pasauliniame reitinge. Jame, be kita, ko pažymima, kad geriausios sąlygos žurnalistams dirbti ir toliau yra Europoje.

„2025 metais spaudos laisvės padėtis pasaulyje yra kaip niekad prasta, – teigiama organizacijos atliktoje analizėje. – Daugiau nei pusė pasaulio populiacijos gyvena šalyse, kuriose padėtis yra įvardyta kaip „labai sunki“.

Europa ir toliau išlieka pasaulio regionu, kuriame žurnalistai gali laisviausiai dirbti savo darbą, teigia RSF.

Pasauliniame reitinge pirmąją vietą užima ir visiems pavyzdžiu išlieka Norvegija, po jos seka Estija ir Nyderlandai.

Sąrašo apačioje – Kinija, Šiaurės Korėja ir Eritrėja, užimančios 178-180 vietas.

Tik septyniose Europos šalyse žiniasklaidos padėtis įvertinta „gerai“. „Šalia trapios saugumo situacijos ir augančio autoritarizmo, žiniasklaidai visame pasaulyje problemų kelia dar ir  ekonominis spaudimas“, – teigia RSF.

Lietuva šiemetiniame žiniasklaidos laisvės reitinge užima 14 vietą, pernai ji buvo 13. „Nepaisant teisinės sistemos trūkumų, finansinių problemų ir įtemptų santykių su valdžia, žurnalistai dirba santykinai palankioje aplinkoje. Smurtiniai žodiniai išpuoliai prieš žiniasklaidą per COVID-19 pandemiją sukėlė šoką“, – taip apibūdinama spaudos padėtis Lietuvoje.

Vokietija, pernai užėmusi 10 vietą, šiemet nusileido į 11 ir nebepatenka į reitingo dešimtuką dėl „vis labiau priešiškos darbo aplinkos žiniasklaidos darbuotojams, ypač dėl kraštutinių dešiniųjų išpuolių“, teigė RSF.

Pernai žurnalistai, turėję reikalų su dešiniųjų ekstremistų aplinka ir tokiomis partijomis kaip „Alternatyva Vokietijai“ (AfD), vėl patyrė grasinimus, įžeidinėjimus ir fizinio smurto baimę.

Redakciniu požiūriu Vokietija taip pat sulaukė kritikos, ataskaitoje nurodant „daugybę dokumentuotų atvejų, kai žiniasklaidos profesionalai pranešė apie neproporcingai dideles kliūtis informuojant apie Artimųjų Rytų konfliktą“.

Be to, ataskaitoje teigiama, kad Vokietijoje pastebimai pablogėjo žiniasklaidos organizacijų ekonominė padėtis.

Visame pasaulyje „daugiau nei pusė pasaulio gyventojų dabar gyvena šalyse, kuriose spaudos laisvės padėtį vertiname kaip labai rimtą, – teigė RSF vykdomoji direktorė Anja Osterhaus. – Nepriklausoma žurnalistika yra rakštis autokratams“.

Tai savo ruožtu turi ekonominį poveikį, sakė ji. „Jei žiniasklaida finansiškai nuskurdinama, kas atskleis dezinformaciją, melą ir propagandą? Todėl, be kasdienės kovos už žurnalistų saugumą, mes taip pat esame įsipareigoję stiprinti ekonominius žurnalistikos pagrindus.“

Ataskaitoje teigiama, kad 160-yje pasaulio šalių žiniasklaidai sunku tvariai dirbti.

Spaudos laisvės reitinge situacija šalyje ar teritorijoje vertinama pagal penkias kategorijas: politiką, teisę, ekonomiką, sociokultūrinę padėtį bei saugumą.

Reitingas paskelbtas artėjant šeštadienį minimai Tarptautinę spaudos laisvės dienai.

person Živilė Aleškaitienė (ELTA)