link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/rastu-i-tauta-kreipesis-irano-auksciausiasis-lyderis-jav-patyre-gedinga-pralaimejima-4606689  content_copy email

Raštu į tautą kreipęsis Irano aukščiausiasis lyderis: JAV patyrė gėdingą pralaimėjimą

Teheranas, balandžio 30 d. (AFP-ELTA).

Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Mojtaba Khamenei ketvirtadienį rašytiniame pranešime pareiškė, kad Jungtinės Valstijos patyrė pralaimėjimą kare su Islamo Respublika, šios valdžiai atmetant JAV prezidento Donaldo Trumpo įspėjimus dėl ilgalaikės blokados.

„Šiandien, praėjus dviem mėnesiams po didžiausių pasaulio chuliganų karinės dislokacijos ir agresijos regione bei gėdingo JAV planų žlugimo, Persijos įlankoje ir Hormuzo sąsiauryje prasideda naujas etapas“, – valstybinės televizijos eteryje perskaitytame pranešime teigė M. Khamenei.

Nuo kovo 9 d., kai buvo paskirtas naujuoju Irano aukščiausiuoju lyderiu, M. Khamenei dar nesirodė viešumoje, o šį pranešimą paskelbė kasmetinės nacionalinės „Persijos įlankos“ dienos Irane proga.

Aukščiausiuoju Islamo Respublikos lyderiu M. Khamenei tapo po to, kai vasario 28 d. JAV ir Izraeliui pradėjus karinę operaciją prieš Iraną per bombardavimus žuvo jo tėvas ir pirmtakas Ali Khamenei.

Praėjusią savaitę, remdamasis keliais nenurodytais Irano pareigūnais, laikraštis „The New York Times“ pranešė, kad M. Khamenei per šias atakas taip pat buvo sunkiai sužeistas, tačiau jo protiniai gebėjimai esą nesutriko.

Ketvirtadienio pranešime Islamo Respublikos aukščiausiasis lyderis pareiškė, kad JAV bazės regione „neturi pajėgumų užtikrinti net savo pačių saugumo, jau nekalbant apie bet kokias viltis užtikrinti saugumą savo sąjungininkams“.

M. Khamenei gyrė, jo žodžiais, Irano „naują teisinę struktūrą ir valdymą“ strateginio Hormuzo sąsiaurio atžvilgiu kaip priemonę, kuri regiono šalims esą atneš „gerovę ir pažangą“.

Mato „šviesią ateitį“ 

Nuo karo Irane pradžios Hormuzo sąsiauris, kuriuo paprastai keliaudavo apie penktadalis pasaulio naftos ir dujų, tapo pagrindiniu konflikto židiniu, Iranui leidus pro jį praplaukti vos saujelei laivų.

Praėjusią savaitę vienas aukšto rango įstatymų leidėjas teigė, kad Teheranas gavo pirmąsias pajamas iš mokesčių, įvestų už praplaukimą sąsiauriu.

M. Khamenei prognozavo šviesią Persijos įlankos ateitį be JAV ir pasmerkė, jo žodžiais, „svetimšalius“: tiems, kurie kišasi tūkstančių kilometrų atstumi, „ten nėra vietos, išskyrus sąsiaurio dugną“, grasino Islamo Respublikos aukščiausiasis lyderis.

Jis taip pat pagyrė Irano žmones, kurie, jo teigimu, „visus nacionalinius pajėgumus – tapatybinius, dvasinius, žmogiškuosius, mokslinius, pramoninius ir pažangias technologijas nuo nano ir biotechnologijų iki branduolinių ir raketinių – laiko savo nacionaliniu kapitalu“.

Kaip skelbta, anksčiau ketvirtadienį Irano prezidentas Masoudas Pezeshkianas pareiškė, kad JAV karinė blokada, įvesta kaip atsakas į Irano veiksmus Hormuzo sąsiauryje, yra „pasmerkta žlugti“.

Irano prezidentas pridūrė, kad tokios priemonės „ne tik nepadidina saugumo regione, bet iš tiesų yra įtampos šaltinis ir trukdo ilgalaikiam stabilumui Persijos įlankoje“. 

ELTA primena, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį pareiškė, kad amerikiečių vykdoma Irano uostų ir pakarančių blokada gali tęstis keletą mėnesių.

Iškart po šių pranešimų naftos kainos šoktelėjo iki ketverius metus nematytų aukštumų. „Brent“ rūšies naftos kainos pristatymui birželį pakilo daugiau nei 7 proc. iki 126,41 dolerio, o „West Texas Intermediate“ – apie 3 proc. iki 110,31 dolerio. Vėliau abiejų kainos šiek tiek sumažėjo.

Kiti asmenys taip pat išreiškė pasipriešinimo toną, o laivyno vadas Shahram Irani užsiminė, kad Iranas „labai artimoje ateityje“ dislokuos neseniai sukurtą karinio jūrų laivyno ginkluotę.

person Marius Jakštas (ELTA)