Vilnius, kovo 31 d. (ELTA).
2026 m. veiklą turinti pradėti Regionų ministerija dalies funkcijų neteks jau pirmaisiais veiklos metais, mano Lietuvos pramoninkų konfederacijos (LPK) viceprezidentas Robertas Dargis. Anot jo, situaciją apsunkins artimiausiais metais nebelikus milijardinės Europos Sąjungos (ES) paramos, kurios skirstymas regionams turėtų būti viena iš ministerijos pareigų.
„Visi įsitikinę, kad per Regionų ministerija eis nemaži pinigai, kurie pakels regionus. Mažai kas suvokia, kad po 2027-2028 m. situacija dėl europinių pinigų pasikeis. Nebebus labai ką dalinti ir regionams reikės išmokti patiems užsidirbti pinigus. Todėl, vietoje Regionų ministerijos, reikėtų rimtai pereiti per Savivaldos įstatymą, kad savivaldybės turėtų daugiau teisių ir galimybių ekonomiškai plėtoti regionus“, – pirmadienį „Žinių radijui“ teigė R. Dargis.
„Į Lietuvą nebeis Europos pinigai milijonais ir milijardais. Nepamirškime, Lietuva taps donoru ir mokės žymiai didesnius mokesčius į ES“, – tvirtino jis.
Be to, anot LPK viceprezidento, tokia ministerija istoriškai nepasiteisino, o jos funkcijas galėtų atlikti jau egzistuojančios institucijos.
„Nereikia pamiršti – istoriškai tokia ministerija buvo. Ir ji neveikė taip, kaip reikėjo, tad ją prijungė prie Vidaus reikalų ministerijos. Ir jeigu yra kažkokių sunkiai sprendžiamų klausimų, toje ministerijoje suformavus stiprų padalinį, galima tikrai išspręsti“, – kalbėjo jis.
Be to, anot R. Dargio, nors Regionų ministerijos idėją palaikantys politikai teigia, kad ji nepadidins valstybės išlaidų, Energetikos ministerijos pavyzdys rodo, jog naujos institucijos gerokai plečia savo funkcijas ir jų įgyvendinimo kaštus.
„Kitą savaitę baigiu surinkti skaičius ir pateiksiu, kaip mums „nieko nekainavo“ Energetikos ministerija. Neturiu nieko prieš Energetikos ministeriją, bet iš jos pavyzdžio pamatome, kaip nematomai didėja viešasis administravimas. Nes atsiras ministerija, atsiras funkcijų, jos plėsis, bus derinimų“, – sakė R. Dargis.
ELTA primena, kad steigti Regionų ministeriją praėjusių metų rugsėjį pasiūlė šalies vadovas Gitanas Nausėda. Pasak jo, naujai įsteigta institucija perimtų Vidaus reikalų ministerijos regionų politikos formavimo atsakomybę ir prisidėtų prie tarybų ir savivaldos savarankiškumo didinimo.
Ši ministerija taip pat galėtų perimti funkcijas ir iš kitų ministerijų, kurios leistų jai vykdyti regionų lūkesčius atitinkančią nacionalinę politiką.
Apie tai, kad pastaroji institucija sustiprintų regionus, yra teigęs ir vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius. Interviu Eltai jis yra nurodęs, kad nauja Regionų ministerija Lietuvoje galėtų pradėti veikti jau 2026 metais.
Premjero Gintauto Palucko teigimu, iniciatyva įsteigti naują Regionų ministeriją Seimą pasieks šių metų rudenį.
person Žygimantas Šilobritas (ELTA)