Vilnius, liepos 1 d. (ELTA).
Nuo liepos 1 d. pradedama aplinkosaugos akcija „Poilsiauk atsakingai“, kuri tęsis iki pat vasaros pabaigos, rugpjūčio 31 d., pranešė Aplinkos apsaugos departamentas (AAD). Akcijos metu bus tikrinama, ar poilsiautojai prie vandens telkinių laikosi aplinkosaugos reikalavimų.
Anot AAD, akcijos „Poilsiauk atsakingai“ metu aplinkosaugininkai tikrins vandens telkinius, kaip poilsiautojai laikosi aplinkosaugos reikalavimų, plaukiodami plaukiojimo priemonėmis. Ypatingas dėmesys bus skiriamas vandens telkinių pakrantėms, miškams ir saugomoms teritorijoms.
Aplinkosaugininkai primena, kad prie ežero vykstantiesiems automobiliu ar kita keturrate transporto priemone, būtina laikytis pakrančių apsaugos juostos reikalavimų – nestatyti transporto priemonės arčiau kaip 25 metrai nuo vandens telkinio kranto. Jei vandens telkinys yra saugomoje teritorijoje, atstumas iki vandens turi būti dvigubas, t. y. ne mažiau kaip 50 metrų.
Keliaujantiesiems automobiliu po miškingas teritorijas, svarbi taisyklė – transporto priemonėmis galima važinėti tik miško keliais. Anot AAD, statyti jas miškuose galima tik tam skirtose transporto priemonių stovėjimo (parkavimo) aikštelėse arba kelio pakraštyje, užtikrinant galimybę keliu važiuoti kitoms transporto priemonėms. Statant transporto priemonę kelio pakraštyje, būtina stengtis neužvažiuoti ant samanų, kerpių, uogienojų.
AAD ragina vairuotojus suprasti, kad teritorija, kurioje, dažnai važinėjama ar statomos motorinės transporto priemonės, nėra laikoma keliu ar aikštele, taigi išvažinėta pieva ar miško paklotė nėra kelias.
Aplinkosaugininkai keturračių vairuotojus prašo atsakingai planuoti savo maršrutus ir gerai įvertinti, ar važiuojama tik leidžiamais keliais.
„Miškai stebimi mobiliomis vaizdo stebėjimo kameromis, pavykus identifikuoti pažeidėją, informacija yra perduodama policijai transporto priemonės savininkui nustatyti“, – teigiama AAD pranešime spaudai.
Departamentas primena žvejams, kad prieš pradedant žvejybą ir žvejybos metu reikia surinkti atliekas, esančias 5 metrų spinduliu aplink žvejybos vietą, ir išvežti jas į komunalinių atliekų surinkimo konteinerius.
Anot aplinkosaugininkų, apsistoti poilsiui miškuose ir kūrenti laužus galima tik tam pritaikytose vietose, kurios yra pažymėtos. Nakvynei gamtoje (pvz., statant palapines) svarbu rinktis poilsiavietes, stovyklavietes, kempingus, kitus rekreacinės paskirties inžinerinius statinius. Atkreiptinas dėmesys, kad Lietuvos pajūrio paplūdimiuose nakvoti kopose ar priekopėse ir rengti stovyklavietes teisės aktai neleidžia.
Pasak AAD, laužams kūrenti galima rinkti tik žabus ir nukritusias šakas: medžių ir sausuolių kirsti nereikia – idealiausia atsivežti savo kepsninę ir malkas jai.
Su šunimis miškuose lankytis galima, tačiau reikia nepamiršti pavadėlio, o jei norisi jį paleisti pasilakstyti, o prieš paleidžiant reikia uždėti antsnukį.
Anot aplinkosaugininkų, vandens motociklais plaukioti galima tik 7-iuose vandens telkiniuose: Baltijos jūroje, Elektrėnų mariose, Dūkštų ežere, Talkšos ežere, Didžiulio (Daugų) ežere, Galuonų ežere, Kauno mariose.
Taip pat primenama, kad grybauti ir uogauti galima visuose Lietuvos miškuose, išskyrus rezervatus, saugomas teritorijas. Draudimas galioja ir kitose vietose, kuriose lankymasis laikinai uždraustas ar apribotas savivaldos institucijų sprendimais (pavyzdžiui, dėl didelio miško gaisrų pavojaus, kirtimų, būtinumo išsaugoti miško išteklius ir kt.). Atkreipiamas dėmesys, kad grybaujant, uogaujant, renkant vaistažoles, kiekiai nėra ribojami, tačiau svarbu laikytis aplinkosaugos reikalavimų: nenaudoti „šukų“ uogų rinkimui, laužyti, rauti ir kitaip niokoti uogienojus ir pan.
person Gytis Pankūnas (ELTA)