link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/prancuzijos-prezidentas-e-macronas-pradejo-valstybini-vizita-jungtineje-karalysteje-4342523  content_copy email

Prancūzijos prezidentas E. Macronas pradėjo valstybinį vizitą Jungtinėje Karalystėje

Londonas, liepos 8 d. (AFP-ELTA).

Prancūzija Macronas Valstybinis Vizitas Britanija Karalius Karolis Starmeris Ukraina Gynyba Migrantai Bajė Gobelenas Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas antradienį pradėjo trijų dienų valstybinį vizitą Didžiojoje Britanijoje, per jį pasakys kalbą parlamente ir mėgins atgaivinti santykius su karaliumi Karoliu III, apibūdinamus kaip šiltus. 

E. Macroną ir jo žmoną Brigitte, išlipusius iš prezidento lėktuvo į šiaurės vakarus nuo Londono esančioje oro bazėje, pasitiko sosto įpėdinis princas Williamas ir jo žmona Velso princesė Catherine. 

E. Macronas socialiniame tinkle X gyrė „svarbią akimirką abiem mūsų tautoms“. 

„Kartu spręsime pagrindinius mūsų laikų iššūkius: saugumo, gynybos, branduolinės energetikos, kosmoso, inovacijų, dirbtinio intelekto, migracijos ir kultūros“, – parašė jis ir pažadėjo konkrečiai ir veiksmingai stiprinti bendradarbiavimą.

Tai – pirmasis Europos Sąjungos narės vadovo valstybinis vizitas po „Brexito“, kai Jungtinė Karalystė 2020 m. išstojo iš bloko, ir pirmasis Prancūzijos prezidento vizitas po Nicolas Sarkozy apsilankymo 2008 metais. 

Per vizitą E. Macronas surengs kelis susitikimus su JK ministru pirmininku Keiru Starmeriu, atėjusiu į valdžią 2024 m. ir pažadėjusiu atkurti santykius su Europos sostinėmis po daugelį metų dėl „Brexito“ tvyrojusios įtampos. 

Tikimasi, kad jų diskusijose daugiausia dėmesio bus skiriama pagalbai karo nuniokotai Ukrainai ir išlaidų gynybai didinimui, taip pat bendroms pastangoms sustabdyti migrantus, mažais laiveliais plaukiančius per Lamanšo sąsiaurį – tai didelė politinė problema Didžiojoje Britanijoje. 

K. Starmerio biuras pavadino vizitą „istoriniu“ ir teigė, kad jis parodys Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos „esamų santykių mastą“. 

K. Starmeris „sieks skatinti pažangą kovojant su neteisėta migracija, stiprinant mūsų bendradarbiavimą gynybos ir saugumo srityje bei skatinant prekybą ir investicijas“, priduriama pranešime.

Pompastika Vindzore

Frankofilas karalius Karolis pavadino ryšius su Didžiosios Britanijos kaimyne anapus Lamanšo „būtinais“, manoma, kad jis ir E. Macronas palaiko šiltus santykius. 

Karolis 2023 m. surengė valstybinį vizitą Prancūzijoje, vieną pirmųjų, kai tapo karaliumi, plačiai pripažintą kaip sėkmingą. 

E. Macronas pirmiausia turėjo vykti į Vindzoro pilį susitikti su karaliumi ir jo žmona karaliene Camilla. Prancūzijos lyderio ir jo žmonos laukė pompastiškas sutikimas ir iškilmės, įskaitant pietus ir banketą pilyje. 

Bakingamo rūmai pranešė, kad per banketą karalius Karolis pasakys E. Macronui, jog abi šalys, draugės ir sąjungininkės, „susiduria su daugybe sudėtingų grėsmių, kylančių iš daugelio pusių“. Jis taip pat pasakys, kad „mūsų dvi tautas sieja ne tik vertybės, bet ir nenuilstamas ryžtas dėl jų veikti pasaulyje“, sakoma pranešime.

E. Macronas paseks pirmtakais Charles\'iu de Gaulle\'iu ir Francois Mitterrand\'u ir pasakys kalbą įstatymų leidėjams JK parlamente. Trečiadienį E. Macronas pietaus su K. Starmeriu, o ketvirtadienį abu lyderiai kartu surengs 37-ąjį Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos susitikimą aukščiausiuoju lygiu, per kurį turi aptarti galimybes stiprinti gynybos ryšius. 

Bajė gobelenas

Didžioji Britanija ir Prancūzija vadovauja 30 šalių koalicijos deryboms, kaip paremti galimas paliaubas Ukrainoje, įskaitant galimą taikos palaikymo pajėgų dislokavimą. 

Abu lyderiai ketvirtadienį dalyvaus koalicijos susitikime ir „aptars paramos Ukrainai ir tolesnio spaudimo Rusijai didinimą“, pirmadienį patvirtino K. Starmerio biuras. 

Pasak Prancūzijos prezidentūros, jie kalbėsis su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, Vokietijos kancleriu Friedrichu Merzu ir Italijos ministre pirmininke Giorgia Meloni. 

Neteisėta migracija taip pat bus E. Macrono ir K. Starmerio pokalbių tema. 

Britų lyderis patiria didelį spaudimą apriboti atvykstančiųjų per Lamanšo sąsiaurį skaičių, o euroskeptiko Nigelio Farage\'o kraštutinė dešinioji partija „Reform UK“ naudojasi šia problema, didindama savo populiarumą. Londonas jau daugelį metų spaudžia Paryžių padaryti daugiau stabdant iš šiaurinių Prancūzijos paplūdimių išplaukiančius laivus. 

Sklando spėlionės, kad per vizitą E. Macronas pakartos ankstesnį pasiūlymą paskolinti Didžiajai Britanijai Bajė gobeleną. 

2018 m. paaiškėjo, kad jis sutiko paskolinti išsiuvinėtą kūrinį, vaizduojantį 1066 m. įvykusį mūšį, po kurio normanai užkariavo Angliją. 

JK vyriausybė pirmadienį pareiškė ir toliau „glaudžiai bendradarbiaujanti su kolegomis Prancūzijoje“, kad šis gobelenas būtų paskolintas.  

person Viljama Sudikienė (ELTA)