Londonas, balandžio 14 d. (dpa-ELTA).
Pirmadienio rytą „FTSE 100“ prisijungė prie pasaulinio akcijų atsigavimo, nepaisant JAV perspėjimų, jog tarifų išimtys elektronikos gaminiams tėra laikinas atokvėpis.
Londono indeksas prekybos pradžioje pakilo 1,97 proc., arba 157 punktais (iki 8121).
Investuotojai lažinosi, kad „Apple“ ir kitoms technologijų bendrovėms bus naudinga išlyga iš vadinamųjų D. Trumpo abipusių prekybos tarifų (įskaitant 145 proc. mokestį Kinijos importui), tačiau optimizmas atslūgo po to, kai Baltieji rūmai sekmadienį sumenkino jos reikšmę.
„Jiems nebus taikomi abipusiai tarifai, tačiau jiems vis tiek galios puslaidininkių tarifai, kurie pradės veikti po mėnesio ar dviejų“, – sekmadienį ABC sakė prekybos sekretorius Howardas Lutnickas.
Po kelių valandų D. Trumpas įnešė dar daugiau sumaišties, socialinėje žiniasklaidoje pareiškęs, kad jokios „išimties“ nėra, nes prekės „tiesiog perkeliamos į kitą“ kategoriją. Jis pridūrė, kad joms vis tiek grės 20 proc. tarifas – administracijos žingsnis baudžiant Kiniją už jos vaidmenį fentanilio prekyboje.
Azijos rinkos atsigavo – Japonijos „Nikkei 225“ pakilo 1,2 proc., o Honkongo „Hang Seng“ – 2,2 proc.
Vokietijos DAX prekybos pradžioje pakilo 1,9 proc., o Prancūzijos „CAC 40“ – 1,8 proc.
„Interactive Investor“ analitikas Richardas Hunteris teigė, kad pastaruoju metu Jungtinės Karalystės rinkos buvo „nuolat veikiamos besikeičiančių sąlygų, dėl kurių bet koks sustiprėjimas po naujų pasaulinių įvykių išsisklaidydavo“.
Vis dėlto, pasak jo, „FTSE 100“ šuolis „rodo tam tikrus požymius, kad investuotojai vis dar domisi JK kaip investicijų kryptimi, nepaisant kitur tvyrančios suirutės“.
Indekso augimą JK rinkoje daugiausia lėmė bendrovės, susijusios su Kinijos rinka, tokios kaip „Prudential“ ir „Standard Chartered“, kurių akcijos atitinkamai pakilo 3 ir 3,5 proc. „Barclays“, kurios veikla glaudžiai susijusi su JAV, ankstyvoje prekyboje taip pat šoktelėjo 4 proc.
D. Trumpo administracija vėlų penktadienio vakarą pranešė, kad vadinamieji atsakomieji tarifai nebus taikomi elektronikai, siekiant išlaikyti žemas telefonų ir panašių gaminių, kuriuos šalis importuoja iš užsienio, kainas.
Kinijos prekybos ministerija sekmadienį paskelbtame pranešime pasveikino šią permainą kaip nedidelį žingsnį į priekį, tačiau paragino JAV atšaukti ir likusius tarifus.
Manoma, kad sprendimas dėl išimties bus naudingas didelėms technologijų bendrovėms, tokioms kaip „Apple“ ir „Samsung“, bei lustų gamintojams, tokiems kaip „Nvidia“.
Praėjusią savaitę dėl tarifų sumaišties nukentėjo technologijų „didžiojo septyneto“ akcijos: „Apple“, „Microsoft“, „Nvidia“, „Amazon“, „Tesla“, „Google“ patronuojančios „Alphabet“ ir „Facebook“ patronuojančios „Meta“. Vienu metu jų bendra rinkos vertė buvo smukusi 2,1 trln. dolerių, arba 14 proc.
Kai D. Trumpas trečiadienį pranešė sustabdantis muitų taikymą, šių bendrovių prarasta vertė sumažėjo iki 644 mlrd. dolerių, arba 4 proc.
person Emilija Ferdmanaitė (ELTA)