link
Nuoroda pasidalinimui:
https://jega.lt/naujiena/pasaulio-reakcija-i-d-trumpo-tarifus-4214325  content_copy email

Pasaulio reakcija į D. Trumpo tarifus

Vašingtonas, balandžio 3 d. (AFP-ELTA).

JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį pristatė naujus didelio masto tarifus prekėms iš viso pasaulio šalių, ypač Kinijos ir Europos Sąjungos.

Štai kokios buvo pirmosios tarptautinės bendruomenės reakcijos į naujuosius muitus:

Kinija

Pekinas pareiškė, kad „griežtai prieštarauja“ naujiesiems importo tarifams ir pažadėjo imtis „atsakomųjų priemonių, kad apsaugotų savo teises ir interesus“.

JAV tarifai „neatitinka tarptautinės prekybos taisyklių ir daro rimtą žalą teisėtoms atitinkamų šalių teisėms ir interesams“, – teigiama Prekybos ministerijos pranešime.

Vokietija

Vokietijos automobilių pramonės asociacijos (VDA) teigimu, dėl tarifų „tik atsiras pralaimėtojų“.

„Dabar ES yra raginama veikti vieningai ir tvirtai, tuo pat metu toliau rodydama, kad yra nusiteikusi derėtis“, – nurodė VDA.

Tuo tarpu Vokietijos chemijos pramonė, Jungtines Valstijas laikanti didžiausia savo eksporto rinka, paragino ES „mąstyti blaiviai“, pabrėždama, kad „bet koks eskalavimas pridarys tik dar daugiau žalos“.

Japonija

Japonijos, kurios eksportui JAV įvedė 24 proc. muitą, prekybos ministras Yoji Muto sukritikavo tokią priemonę.

„Vienašališkos tarifų priemonės, kurių ėmėsi JAV, mums kelia labai didelį liūdesį ir aš dar kartą paraginau (Vašingtoną) Japonijai jų netaikyti“, – sakė jis.

Vyriausiasis Japonijos ministrų kabineto sekretorius Yoshimasa Hayashi žurnalistams teigė, kad tarifai galimai prieštarauja Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) taisyklėms ir tarp JAV bei Japonijos sudarytos prekybos sutarties sąlygoms.

JK

JK „toliau ramiai ir atkakliai“ sieks su Jungtinėmis Valstijomis sudaryti ekonominį susitarimą, padėsiantį „sušvelninti“ 10 proc. muitą, kurį Jungtinės Valstijos įvedė eksportui iš Didžiosios Britanijos, pasakė verslo ministras Jonathanas Reynoldsas.

Tačiau jis pridūrė, kad „galima tikėtis visko“, paaiškindamas, kad „turime įvairių priemonių ir nedvejodami imsimės veiksmų“.

Italija

Italijos premjerė Giorgia Meloni sukritikavo naujuosius JAV tarifus iš ES įvežamoms prekėms, perspėdama, kad, įsiveldami į prekybinį karą, Vakarai tik taps silpnesni.

„JAV ES įvesti tarifai yra priemonė, kuri, mano nuomone, yra neteisinga ir netinkama nei vienai iš šalių“, – pasakė ji.

„Darysime viską, ką galime, siekdami susitarimo su Jungtinėmis Valstijomis, kuriuo būtų galima išvengti prekybinio karo, dėl kurio Vakarai neišvengiamai taptų silpnesni, o tai būtų naudinga kitiems pasaulio arenos veikėjams.“

Kanada

Ministras pirmininkas Markas Carney‘is perspėjo, kad tarifai „iš esmės pakeis pasaulio prekybos sistemą“.

„Su šiais tarifais kovosime atsakomosiomis priemonėmis. Mes apsaugosime savo dirbančiuosius“, – tvirtino jis.

Brazilija

Brazilijos Kongresas priėmė vadinamąjį „Ekonominio abipusiškumo įstatymą“, suteikiantį vykdomajai valdžiai teisę imtis atsakomųjų priemonių eksportui iš didžiausios Lotynų Amerikos ekonomikos įvesto 10 proc. muito atžvilgiu.

Po to, kai šį įstatymą patvirtino Senatas, jis buvo vienbalsiai priimtas Atstovų rūmuose.

Ši Pietų Amerikos valstybė pagal plieno eksporto Jungtinėms Valstijoms apimtis, kurios 2024 m. siekė keturis milijonus tonų, nusileidžia tik Kanadai.

Australija

Australijos premjero Anthony‘io Albanese‘o teigimu, naujieji tarifai „nėra draugiškas poelgis“, o artimų sąjungininkų santykiai dėl jų tik nukentės.

„Šie tarifai nėra netikėti, tačiau noriu aiškiai pasakyti – jie yra visiškai nepagrįsti“, – teigė jis.

Šveicarija

Po to, kai Šveicarijai buvo įvestas 31 proc. muitas, šalies prezidentė Karin Keller-Sutter pasakė, kad vyriausybė skubiai spręs, ką daryti toliau.

„Svarbiausia – užtikrinti ilgalaikius šalies ekonominius interesus. Būtina gerbti tarptautinę teisę ir laisvąją prekybą“, – paaiškino ji.

Airija

Ministras pirmininkas Michaelas Martinas sakė, kad jį labai nuliūdino eksportui iš ES įvestas 20 proc. muitas.

Dabar Airijos vyriausybė kartu su ES partneriais „apmąstys“ tolesnius žingsnius, tačiau „bet kokie veiksmai turėtų būti proporcingi, jais turėtų būti siekiama apsaugoti mūsų įmonių, dirbančiųjų ir piliečių interesus“, – teigė jis.

Tailandas

Ministrė pirmininkė Paetongtarn Shinawatra paskelbė, kad vyriausybė turi „tvirtą planą“, padėsiantį susidoroti su 36 proc. tarifu, bei tikisi, kad pavyks susitarti jį sumažinti, teigdama, kad vyriausybė imsis veiksmų sumažinti jo poveikį.

Danija

Danijos užsienio reikalų ministro Larso Lokke Rasmusseno teigimu, naujosios priemonės kelia grėsmę pasaulio gerovei.

„Pasaulio prekyba padėjo mums geriau gyventi – vos per ketvirtį amžiaus pasaulis tapo turtingesnis, sumažėjo kraštutinis skurdas, vaikų mirtingumas, pailgėjo visų mūsų gyvenimo trukmė“, – sakė jis.

„Liūdna matyti, kad visam tam grėsmę kelia prekybinis karas, kurio Europai tikrai nereikia.“

Kolumbija

Kolumbijos prezidentas Gustavo Petro pareiškė, kad D. Trumpas suklydo, įvesdamas didelio masto tarifus.

„JAV vyriausybė mano, kad įvesdama didesnius tarifus visam importui galės paskatinti gamybą šalies viduje, taps turtingesnė ir sukurs naujų darbo vietų, tačiau mano nuomone, tai gali būti didelė klaida“, – teigė jis.

person Jūras Barauskas (ELTA)