Vilnius, gegužės 3 d. (ELTA).
Seimas yra linkęs pritarti siūlymams laisviau naudoti ginklų duslintuvus.
Įstatymo pataisos, numatančios galimybę naudoti duslintuvus su ilgavamzdžiais ginklais, šią savaitę įveikė dar vieną balsavimą parlamente.
„Moksliniais tyrimais yra pripažinta, kad garsas, kurį sukelia šaunamieji ginklai, turi ilgalaikį neigiamą poveikį juos naudojančių asmenų klausai, nes šaunamasis ginklas sukelia iki 156–163 decibelų triukšmo lygį. Toks triukšmo lygis gali nepataisomai pažeisti sraigę (vidinę ausies dalį) net po vieno šūvio“, – pristatydamas siūlymą kovo mėnesį sakė projekto iniciatorius, Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Juozas Olekas.
„Priedėliai duslintuvai sumažina šūvio triukšmą iki 30–40 proc. ir gali apsaugoti ne tik ginklą naudojantį asmenį, bet ir gamtą, gyvūnus, kuriems ginklo sukeltas garsas sukelia stresą“, – pridūrė jis.
Panašią poziciją antradienį vykusio posėdžio metu išsakė ir konservatorius Arvydas Pocius.
„Kaip buvusiam kariškiui teko atlikti nemažai šūvių, dar kaip tęsiantis šaudymą medžiotojas ir kaip taikliojo šaudymo atstovas, noriu pasakyti, kad tikrai po šūvių klausa yra pažeidžiama, tą yra įrodę ir medikai, ir nemažai karių, ir kitų profesijų atstovų su tuo yra susidūrę“, – tikino parlamentaras.
„Medicinine prasme tai apsaugotų visų ginklą naudojančių asmenų klausą – ne tik profesionalių kariškių, bet ir asmenų, kurie yra įsigiję ginklus savigynai, šaulių, sportinio taikliojo šaudymo atstovų, kurie taip pat atlieka daug šūvių, klausą“, – pridūrė A. Pocius.
Pasak jo, duslintuvų naudojimo privalumai pastebimi ir karo Ukrainoje atveju, mat šį priedėlį naudojantys šauliai turi didesnes galimybes išvengti greito ugnies atsako.
„Karo metu yra svarbu, kad priešas negalėtų identifikuoti, iš kur yra šaunama, garso slopintuvai čia duoda didelį efektą, tą yra įrodę karo veiksmai Ukrainoje ir kitose šalyse“, – teigė A. Pocius.
Už įstatymo pakeitimą po svarstymo balsavo 84 parlamentarai, 11 susilaikė. Siūloma, kad pataisos įsigaliotų nuo šių metų liepos 1 d.
Šiuo metu įstatymas numato, jog duslintuvai yra priskiriami A kategorijos ginklams, ginklų priedėliams ir šaudmenims. Duslintuvus įsigyti ir turėti gali tik specialiojo statuso subjektai, valstybinės kriminalistinės ekspertizės įstaigos, taip pat Lietuvos įmonės, besiverčiančios A kategorijos ginklų, jų priedėlių, šaudmenų A kategorijos ginklams gamyba ir pan.
person Austėja Paulauskaitė (ELTA)