Vilnius, balandžio 29 d. (ELTA).
Seimui nepanaikinus į „čekiukų“ skandalą įsivėlusio socialdemokrato Arūno Dudėno teisinės neliečiamybės, parlamento pirmininkas Saulius Skvernelis sako, kad tokiu būdu buvo sulaužytas esminis koalicinės sutarties punktas. Todėl, pasak jo, trečiadienį Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ spręs, kaip reaguoti į tokį valdančiųjų partnerių akibrokštą.
„Yra sutarimas, matyt, tokia nauja dauguma, matome, kad buvo „Nemuno aušros“, socialdemokratų ir „vasltiečių“ frakcijų sutarimas – išėjo iš salės ir net nebalsavo. Manau, pamynė pagrindinį teisinės valstybės principą, neleidžiant institucijoms dirbti savo darbą“, – antradienį žurnalistams Seime teigė S. Skvernelis.
„Sulaužytas esminis koalicinės sutarties punktas, rytoj turėsime partijos valdybą ir svarstysime, kaip reaguoti. Mes svarstysime, ką daryti“, – pabrėžė jis.
Politikas nesiima vertinti, ar demokratai trauksis iš koalicijos, visgi, pasak jo, ši opcija bus svarstoma. Seimo pirmininko teigimu, koalicinė sutartis sulaužoma jau ne pirmą kartą.
„Reikia ramiai apsvarstyti, bet tai yra akibrokštas. Man atrodo, kad mes jau šioje institucijoje buvome išaugę iš kriminalinį atspalvį turinčio mąstymo. Visgi, institucijos dirba savo darbą, Seimo uždavinys – pažiūrėti atidžiai, ar tai nėra dėl politinės veiklos persekiojimas. Čia net ir didelį padidinamąjį stiklą paėmus, niekaip negali surasti. Kada tu svetimas sąskaitas teiki kaip savo ataskaitas, kad čia yra politinis persekiojimas Seimo nario. Tai atrodo apgailėtinai“, – dėstė S. Skvernelis.
„Viskam yra ribos, o kada tos ribos bus peržengtos (...) Tai nėra mano vieno sprendimas, jeigu būtų tik mano – jis jau seniai būtų kitoks. Bet tai yra politinės partijos sprendimas ir jį reikės svarstyti. Kur yra ta riba, mes ir spręsime. Mano asmeninė nuomonė yra tokia, kad koalicinė sutartis dar kartą buvo sulaužyta. Ne pirmą kartą“, – pabrėžė jis.
ELTA primena, kad antradienį Seime nepakako balsų tam, kad būtų panaikinta į „čekiukų“ skandalą įsivėlusio socialdemokrato A. Dudėno teisinė neliečiamybė. Balsavime dalyvavo tik 69 parlamentarai, kai tam, jog būtų išduotas leidimas Seimo narį patraukti baudžiamojon atsakomybėn reikia ne mažiau kaip 71 balso.
Balsavime nedalyvavo 30 socialdemokratų, 16 valdančiajai daugumai priklausančios „Nemuno aušros“ atstovų, taip pat – 11 Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narių, 7 konservatoriai, 2 demokratai „Vardan Lietuvos“, po vieną liberalą bei Mišrios Seimo narių grupės narį.
Kadangi A. Dudėnas nesutiko, kad jo imunitetas būtų naikinamas supaprastinta tvarka, socialdemokratą patraukti baudžiamojon atsakomybėn Seimui siūlė šį klausimą nagrinėjusi laikinoji komisija. Pastarąją suformuoti parlamentaras prašė pats, vildamasis, kad toks formatas Seimo nariams leis susidaryti tikslesnę nuomonę.
Kiek anksčiau Seime sprendžiant dėl A. Dudėno teisinės neliečiamybės atėmimo, pats politikas svarstė, kad bylos procesas jo atžvilgiu buvo vilkinamas dėl politinių motyvų. Savo ruožtu generalinė prokurorė Nida Grunskienė tokius kaltinimus atmetė. Anot jos, prokurorai nesirenka tinkamo laiko atlikti tyrimą, nes atitinkami sprendimai priimami tada, kada yra surenkami visi įrodymai.
N. Grunskienės teigimu, šiuo metu turimi duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad A. Dudėnas, 2019–2023 metais eidamas Ukmergės rajono savivaldybės tarybos nario pareigas, galimai sukčiavo, klastojo dokumentus ir piktnaudžiavo.
Tyrimo duomenimis, pagal šias suklastotas ataskaitas tuometiniam tarybos nariui 17 kartų nepagrįstai buvo pervesta daugiau nei 10,5 tūkst. eurų.
person Martyna Pikelytė (ELTA)