Vilnius, kovo 13 d. (ELTA).
Čekija yra strateginis partneris, turintis didelį potencialą abipusiai naudingam ekonominiam bendradarbiavimui su Lietuva, sako prezidentas Gitanas Nausėda.
„Lietuva, siekdama toliau žengti į priekį, aktyviai ieško naujų partnerių strateginiuose sektoriuose. Čekijos verslo bendruomenę matome būtent kaip tokį strateginį partnerį, turintį didelį potencialą abipusiai naudingam bendradarbiavimui. Siūlome aplinką, kurioje greitis yra strateginis privalumas, o biurokratija – praeities reliktas“, – Lietuvos ir Čekijos verslo forume penktadienį kalbėjo G. Nausėda.
Kaip skelbia Prezidentūra, Lietuvos vadovas kartu su Čekijos Prezidentu Petru Pavelu dalyvavo dvišaliame verslo forume, kuriame aptartos naujos pramoninio ir technologinio bendradarbiavimo galimybės.
Pranešama, kad forumo metu pasirašyti trys bendradarbiavimo susitarimai: lazerių ir fotonikos tyrimų srityje, dėl verslo ir pramoninio bendradarbiavimo gynybos ir saugumo srityje bei partnerystės gyvybės mokslų ir biotechnologijų sektoriuose.
„Esu įsitikinęs, kad šis renginys – tai dar vienas žingsnis, suartinantis mūsų šalis ir verslo bendruomenes“, – teigė Lietuvos prezidentas.
Anot jo, gynybos išlaidas iki 5,38 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) padidinusi Lietuva šiuo metu ne tik perka karinę įrangą, bet ir kuria pramoninę ekosistemą, kuri būtų atvira artimiausiems sąjungininkams. G. Nausėdos manymu, Čekija prie to galėtų kokybiškai prisidėti.
„Legendinės Čekijos pramonės tradicijos puikiai papildo Lietuvos kompetencijas lazerių, jutiklių ir kibernetinio saugumo srityse. Todėl kviečiu Čekijos pramonės lyderius savo gamybos įgūdžius pritaikyti ir Lietuvoje. Kurkime Europos gynybos ateitį kartu“, – kalbėjo valstybės vadovas.
Anot prezidento, Čekija galėtų prisidėti ir prie sparčiai augančio Lietuvos gyvybės mokslo sektoriaus bei lazerių technologijų vystymo.
„Biotechnologijos jau sudaro beveik 3 proc. mūsų BVP, o mūsų tikslas – šį skaičių padvigubinti. Čekijos prestižines mokslinių tyrimų institucijas laikome svarbiais partneriais biotechnologijų gamybos ir klinikinių tyrimų srityje“, – tikino G. Nausėda.
„Tuo metu šiandien Lietuvoje pagaminti ultratrumpųjų impulsų lazeriai sudaro daugiau nei 50 proc. pasaulinės mokslinių lazerių rinkos. Juos naudoja NASA, CERN ir geriausios pasaulio laboratorijos, o mūsų gamintojai dar toli gražu nesustojo plėstis. Čekijos indėlis čia taip pat būtų labai sveikintinas“, – pridūrė jis.
ELTA primena, kad Čekijos prezidentas P. Pavelas Vilniuje vieši nuo ketvirtadienio.
person Vygantas Tuzas (ELTA)